| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Garderoby, szafy, schowki

Garderoby, szafy, schowki

Ubrania i buty – te noszone i chwilowo nieużywane, do prania, na inny sezon, do oddania potrzebującym i trzymane dla młodszych dzieci – potrafią zdominować dom. Gdy nie mają własnego miejsca – grożą bałaganem.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Podręczne - w holu i wiatrołapie

Tylko to, co niezbędne. Są to miejsca głównie przeznaczone na komunikację - szafy i schowki nie mogą zakłócać tej funkcji. Nie planujmy tu przechowywania odzieży i butów na inny sezon, ubrań do oddania i dla młodszych dzieci.
Dobra wentylacja. Strefa wejścia to miejsce, gdzie się przebieramy z wierzchnich ubrań i butów, które mogą być mokre i brudne. Jeśli będziemy je przechowywać w szafach i zamykanych szafkach, to tylko w wentylowanych.

Autor: Andrzej Szandomirski , Mariusz Bykowski

Szafy i schowki w sypialni

 Miejsce odpoczynku. Sypialnia to azyl - rozrzucone ubrania zakłócają spokój. Szafy, szafki i schowki powinny być tak zaplanowane, aby harmonizowały z jej wystrojem.
Wygodny dostęp. Między szafą a łóżkiem powinno być minimum 80 cm, aby dostęp do obu był wygodny.
Oszczędność miejsca. Łóżko zajmuje więcej miejsca w poziomie niż w pionie - warto wykorzystać przestrzeń pod nim - wysuwane szuflady wbudowane w łóżko będą dobrym miejscem na zapasową pościel i koce. Dobrze sprawdzają się też gotowe pojemniki na kółkach wsuwane pod łóżko lub skrzynie ustawione obok niego.

Autor: Andrzej Szandomirski , Piotr Mastalerz

Wygoda dla butów

Autor: Andrzej Szandomirski , Robert Szarapka , Tomasz Prażmowski , Wojciech Kryński

Najlepsze miejsce na ubrania - osobne garderoby

  • Każde miejsce. Na garderoby można przeznaczyć pełnowartoścowe miejsce przy sypialni, a także przestrzenie trudne do innego wykorzystania - na przykład miejsce na poddaszu pozbawione dopływu światła dziennego.
  • Uniwersalne. Można w nich przechowywać każdy rodzaj ubrań - zarówno te używane na co dzień, jak na inny sezon, rzeczy do oddania. W takich garderobach każdy rodzaj odzieży musi mieć jednak osobne półki, wieszaki i szuflady.
  • Ogrzewane i wentylowane. Jeśli nie ma wolnych przewodów wentylacyjnych, można wentylować garderobę przez sąsiednie pomieszczenie - tulejki w drzwiach i kratkę wentylacyjną w ścianie między garderobą a innym pomieszczeniem wentylowanym.
  • Przyciemnione. Pod wpływem światła słonecznego ubrania płowieją, jeśli więc garderoba ma okno, zasłaniajmy je roletami nieprzepuszczającymi światła.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie tylko. To również...

Jak wybrać wygodną i ładną sofę rozkładaną?

Rozkładane meble już nie muszą być przykrą koniecznością. Współczesne rozwiązania są funkcjonalne,...

Jak powinno wyglądać nowoczesne mieszkanie dla...

Na co dzisiaj stawiamy urządzając nowoczesne mieszkanie. Czy młodzi Polacy wybierają designerskie meble, czy...

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go...

Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak...

Najtańsze jest wykorzystanie gotowych mebli, które montuje się samodzielnie. Jednak zamawiając szafę wnękową...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.