| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Naklejki mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą lub wykończone płytkami ceramicznymi. Te najpopularniejsze są wykonane z samoprzylepnej folii PCW, która trzyma się ściany przez ok. 5 lat.

Naklejki z daleka przypominają szablon, dopiero gdy się podejdzie bardzo blisko, można zobaczyć, że są naklejone na ścianie. Najpopularniejsze są naklejki wykonane z samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej. Mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą (najlepiej taką o niewielkiej strukturze: papierową, winylową albo na flizelinie) lub wykończone płytkami ceramicznymi.

Autor: Norbert Banaszyk/DADA

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji, czystość prac, a także łatwa konserwacja

Naklejki ścienne występują w różnych rozmiarach. Te gotowe są zazwyczaj zoptymalizowane, czyli takie, które nietrudno transportować, wycinać i przede wszystkim montować. Można jednak zamawiać większe i mniejsze od nich. Duże naklejki są czasami przygotowywane w kilku mniejszych fragmentach, tak aby ułatwić ich naklejenie. Producenci folii, z której wykonuje się naklejki, podają, że trzyma się ona podłoża pięć lat. Mowa tu jednak o trwałości folii narażonej na wpływ czynników atmosferycznych – w warunkach domowych utrzyma się znacznie dłużej.

Naklejki szybko przykleisz i odkleisz

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji (przyklejenie naklejki, w zależności od jej rozmiaru, zajmuje od 10 do 30 minut) oraz czystość prac, a także łatwa konserwacja (naklejki czyści się wilgotną ściereczką). Sporym atutem jest też nieskomplikowany demontaż. Kiedy kupimy nowy komplet mebli i naklejki nie będą do niego pasować, można je usunąć ze ściany w 10 minut. Wystarczy najpierw przez parę minut ogrzewać je suszarką do włosów, a następnie delikatnie odkleić. Podłoże nie powinno ulec zniszczeniu, choć zależy to oczywiście od trwałości tynku i farby położonej na ścianie.

6 wskazówek, zanim przykleisz naklejki

  1. Ściana, na którą naklejana jest naklejka, musi być czysta (niezatłuszczona), sucha i gładka. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy ją odtłuścić odpowiednim środkiem czyszczącym.
  2. Przed aplikacją naklejki powinny leżeć przez 24 godziny na płaskiej powierzchni, w temperaturze pokojowej.
  3. Jeśli wzór, który chcemy wykonać, składa się z kilku lub kilkunastu elementów, należy wyciąć go według rysunków instruktażowych i ułożyć na stole w odpowiedniej konfiguracji, odwzorowując docelowy motyw jeszcze przed naklejeniem.
  4. Wzór warto wcześniej dopasować do ściany za pomocą pinezek lub taśmy samoprzylepnej i delikatnie zaznaczyć ołówkiem jego krawędzie na ścianie.
  5. Przed przyklejaniem naklejek do tapet winylowych i tych z połyskiem warto przetrzeć ich powierzchnię ściereczką zwilżoną spirytusem i poczekać, aż wyschnie.
  6. Naklejek nie należy stosować w pobliżu źródeł ciepła.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych...

Rośliny doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne...

Przemija moda na surowe wnętrza, wolne od tkanin dekoracyjnych. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.