| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Naklejki mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą lub wykończone płytkami ceramicznymi. Te najpopularniejsze są wykonane z samoprzylepnej folii PCW, która trzyma się ściany przez ok. 5 lat.

Naklejki z daleka przypominają szablon, dopiero gdy się podejdzie bardzo blisko, można zobaczyć, że są naklejone na ścianie. Najpopularniejsze są naklejki wykonane z samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej. Mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą (najlepiej taką o niewielkiej strukturze: papierową, winylową albo na flizelinie) lub wykończone płytkami ceramicznymi.

Autor: Norbert Banaszyk/DADA

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji, czystość prac, a także łatwa konserwacja

Naklejki ścienne występują w różnych rozmiarach. Te gotowe są zazwyczaj zoptymalizowane, czyli takie, które nietrudno transportować, wycinać i przede wszystkim montować. Można jednak zamawiać większe i mniejsze od nich. Duże naklejki są czasami przygotowywane w kilku mniejszych fragmentach, tak aby ułatwić ich naklejenie. Producenci folii, z której wykonuje się naklejki, podają, że trzyma się ona podłoża pięć lat. Mowa tu jednak o trwałości folii narażonej na wpływ czynników atmosferycznych – w warunkach domowych utrzyma się znacznie dłużej.

Naklejki szybko przykleisz i odkleisz

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji (przyklejenie naklejki, w zależności od jej rozmiaru, zajmuje od 10 do 30 minut) oraz czystość prac, a także łatwa konserwacja (naklejki czyści się wilgotną ściereczką). Sporym atutem jest też nieskomplikowany demontaż. Kiedy kupimy nowy komplet mebli i naklejki nie będą do niego pasować, można je usunąć ze ściany w 10 minut. Wystarczy najpierw przez parę minut ogrzewać je suszarką do włosów, a następnie delikatnie odkleić. Podłoże nie powinno ulec zniszczeniu, choć zależy to oczywiście od trwałości tynku i farby położonej na ścianie.

6 wskazówek, zanim przykleisz naklejki

  1. Ściana, na którą naklejana jest naklejka, musi być czysta (niezatłuszczona), sucha i gładka. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy ją odtłuścić odpowiednim środkiem czyszczącym.
  2. Przed aplikacją naklejki powinny leżeć przez 24 godziny na płaskiej powierzchni, w temperaturze pokojowej.
  3. Jeśli wzór, który chcemy wykonać, składa się z kilku lub kilkunastu elementów, należy wyciąć go według rysunków instruktażowych i ułożyć na stole w odpowiedniej konfiguracji, odwzorowując docelowy motyw jeszcze przed naklejeniem.
  4. Wzór warto wcześniej dopasować do ściany za pomocą pinezek lub taśmy samoprzylepnej i delikatnie zaznaczyć ołówkiem jego krawędzie na ścianie.
  5. Przed przyklejaniem naklejek do tapet winylowych i tych z połyskiem warto przetrzeć ich powierzchnię ściereczką zwilżoną spirytusem i poczekać, aż wyschnie.
  6. Naklejek nie należy stosować w pobliżu źródeł ciepła.

Napędy do rolet w oknach dachowych, czy sterowanie ręczne? Poradnik

Producenci rolet, żaluzji i markiz do okien dachowych oferują dwa warianty sterowania...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Rośliny doniczkowe w sypialni. Jakie wybrać, by...

Nie należy unikać obecności roślin doniczkowych w sypialni. Istnieją gatunki, które nocą produkują...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Kwiaty w domu. Jakie rośliny doniczkowe najlepiej...

W nowoczesnym wnętrzu zamiast dużej ilości roślin doniczkowych lepiej postawić na jeden dobrze wyeksponowany...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.