| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Dekoracje ścienne. To warto wiedzieć o naklejkach!

Naklejki mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą lub wykończone płytkami ceramicznymi. Te najpopularniejsze są wykonane z samoprzylepnej folii PCW, która trzyma się ściany przez ok. 5 lat.

Naklejki z daleka przypominają szablon, dopiero gdy się podejdzie bardzo blisko, można zobaczyć, że są naklejone na ścianie. Najpopularniejsze są naklejki wykonane z samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej. Mogą być naklejane na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą (najlepiej taką o niewielkiej strukturze: papierową, winylową albo na flizelinie) lub wykończone płytkami ceramicznymi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Norbert Banaszyk/DADA

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji, czystość prac, a także łatwa konserwacja

Naklejki ścienne występują w różnych rozmiarach. Te gotowe są zazwyczaj zoptymalizowane, czyli takie, które nietrudno transportować, wycinać i przede wszystkim montować. Można jednak zamawiać większe i mniejsze od nich. Duże naklejki są czasami przygotowywane w kilku mniejszych fragmentach, tak aby ułatwić ich naklejenie. Producenci folii, z której wykonuje się naklejki, podają, że trzyma się ona podłoża pięć lat. Mowa tu jednak o trwałości folii narażonej na wpływ czynników atmosferycznych – w warunkach domowych utrzyma się znacznie dłużej.

Naklejki szybko przykleisz i odkleisz

Do głównych zalet naklejek należą prostota i szybkość aplikacji (przyklejenie naklejki, w zależności od jej rozmiaru, zajmuje od 10 do 30 minut) oraz czystość prac, a także łatwa konserwacja (naklejki czyści się wilgotną ściereczką). Sporym atutem jest też nieskomplikowany demontaż. Kiedy kupimy nowy komplet mebli i naklejki nie będą do niego pasować, można je usunąć ze ściany w 10 minut. Wystarczy najpierw przez parę minut ogrzewać je suszarką do włosów, a następnie delikatnie odkleić. Podłoże nie powinno ulec zniszczeniu, choć zależy to oczywiście od trwałości tynku i farby położonej na ścianie.

6 wskazówek, zanim przykleisz naklejki

  1. Ściana, na którą naklejana jest naklejka, musi być czysta (niezatłuszczona), sucha i gładka. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy ją odtłuścić odpowiednim środkiem czyszczącym.
  2. Przed aplikacją naklejki powinny leżeć przez 24 godziny na płaskiej powierzchni, w temperaturze pokojowej.
  3. Jeśli wzór, który chcemy wykonać, składa się z kilku lub kilkunastu elementów, należy wyciąć go według rysunków instruktażowych i ułożyć na stole w odpowiedniej konfiguracji, odwzorowując docelowy motyw jeszcze przed naklejeniem.
  4. Wzór warto wcześniej dopasować do ściany za pomocą pinezek lub taśmy samoprzylepnej i delikatnie zaznaczyć ołówkiem jego krawędzie na ścianie.
  5. Przed przyklejaniem naklejek do tapet winylowych i tych z połyskiem warto przetrzeć ich powierzchnię ściereczką zwilżoną spirytusem i poczekać, aż wyschnie.
  6. Naklejek nie należy stosować w pobliżu źródeł ciepła.

Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do...

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...