Użytkowanie wieczyste. Dla kogo jakie zniżki w opłacie za przekształcenie

2011-03-28 15:56
Użytkowanie wieczyste. Dla kogo jakie zniżki w opłacie za przekształcenie
Autor: Jupiterimages

Jeżeli jesteś użytkownikiem wieczystym z ponad 20-letnim stażem, zgodnie z ustawą przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność przysługuje ci zniżka w wysokości 50 proc. Jeżeli dochód miesięczny na członka rodziny jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie, możesz liczyć na obniżkę w wysokości 90 proc. Sprawdź, kiedy zapłacisz jeszcze mniej. 

Zniżki w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność można podzielić na dwie grupy: obowiązkowe, czyli wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami i fakultatywne, czyli zależne od decyzji organu.

Ustawa gwarantuje niektórym bonifikatę wynoszącą:

  • 50% – należy się osobom z przynajmniej 20-letnim stażem oraz ich następcom prawnym, a także użytkownikom nieruchomości wpisanych w całości lub części do rejestru zabytków;
  • 90% – na taką obniżkę opłaty mogą liczyć osoby fizyczne, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia (w II połowie 2010 r. była to kwota około 3200 zł). Tak wysoka bonifikata dotyczy jednak tylko nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę.

Decydujący dla jej przyznania będzie dominujący sposób zabudowy albo dominujące przeznaczenie. Oznacza to, że pozostająca w użytkowaniu wieczystym działka zabudowana domem mieszkalnym, którego jedynie niewielka część jest wykorzystywana w celach innych niż mieszkalne (na przykład prowadzenie usług), również powinna podlegać przekształceniu z wyższą bonifikatą.

Możliwe jest fakultatywne udzielenie bonifikat wyższych w razie uzyskania przez organ dokonujący przekształcenia zgody wojewody (nieruchomość należąca do Skarbu Państwa) lub rady albo sejmiku (nieruchomość samorządowa).

Nie ma zatem prawnych przeszkód w uzyskaniu bonifikaty nawet w wysokości 99%, jeśli taka jest polityka gminy w kwestii uwłaszczeń. Podstawy do uzyskania bonifikat nie podlegają łączeniu – w razie zbiegu praw stosuje się jedną obniżkę, najkorzystniejszą dla zainteresowanego,

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany