| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Stan techniczny budynku: kiedy trzeba dokonywać kontroli?

Stan techniczny budynku: kiedy trzeba dokonywać kontroli?

Budynek mieszkalny należy utrzymywać w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym. Ustawodawca wprowadził więc obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego, które powinny być dokonywane, co najmniej raz w roku bądź raz na 5 lat. Zobacz, co i kiedy trzeba sprawdzić w domu?

Zgłoś swój remont i wygraj!

Okresowa kontrola stanu technicznego budynku

Obowiązkiem przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku ustawodawca obciążył właściciela i zarządcę obiektu (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane; pr. bud.).
Przeprowadzanie okresowych kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego, powinno być dokonywane co najmniej - w zależności od rodzaju kontroli - raz w roku bądź raz na 5 lat.

Co najmniej raz na 5 lat należy skontrolować stan techniczny i przydatność do użytkowania całego budynku, w tym instalacji elektrycznej i piorunochronnej (w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów) oraz estetykę całego obiektu i jego otoczenia (art. 62 ust. 1 pkt 2 pr. bud.).

Co najmniej raz w roku trzeba sprawdzić sprawność instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a także stan techniczny instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska tj. przyłącza kanalizacyjne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków (art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. b i c pr. bud.)

Niezależnie od okresowych kontroli stanu technicznego budynku mieszkalnego, przeprowadzane powinny być również przeglądy robocze w celu określenia stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.

Osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku mieszkalnego

Kontrole powinny być przeprowadzane przez osoby mające odpowiednie uprawnienia:

  • przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne sprawdza mistrz kominiarski;
  • kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych i piorunochronnych oraz gazowych wykonują osoby uprawnione do dozoru lub usług w zakresie naprawy lub konserwacji urządzeń energetycznych albo gazowych;
  • kontrolę stanu technicznego całego budynku - osoba z uprawnieniami do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi o specjalności architektonicznej lub konstrukcyjno-budowlanej.

Właściciele domów powinni przechowywać protokoły z kontroli oraz dokumenty związane z budową obiektu i oddaniem go do użytkowania (pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym, dziennik budowy, geodeyzyjną inwentaryzację powykonawczą).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co to jest dziennik budowy? Co zrobić, gdy...

Dziennik budowy to ważny dokument każdego inwestora. Należy go prowadzić dla każdego obiektu, którego...

Przyłącze wodociągowe - kto ponosi koszty...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Nowe zasady nabywania ziemi. Sprawdź, co się...

1 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Najważniejszą zmianą jest zezwolenie na...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.