Rozbiórka budynku: co na to prawo budowlane?

2011-09-20 12:52
Rozbiórka domu
Autor: Wiktor Greg

Chcesz kupić działkę ze starym, zrujnowanym domem? Uważaj - zanim rozpoczniesz rozbiórkę budynku, sprawdź, co na to przepisy. Czasami prawo budowlane wymaga spełnienia pewnych formalności związanych z rozbiórką, Konieczne jest wówczas albo pozwolenie, albo zgłoszenie.

Rozbiórka bez formalności

Bez żadnych formalności można rozebrać obiekty i urządzenia budowlane, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie (wskazane w art. 29 Prawo budowlane), jeśli nie podlegają ochronie jako zabytki.

Zgłoszenie rozbiórki

Zgłaszamy rozbiórkę budynku lub budowli niższych niż 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa ich wysokości i nie są wpisane do rejestru zabytków ani objęte ochroną konserwatorską.

Pozwolenie na rozbiórkę

Pozwolenia wymaga rozbiórka obiektów budowlanych niespełniających podanych wyżej kryteriów, czyli wyższych niż 8 m, położonych blisko granicy oraz zabytków. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę lub zgłoszenie robót rozbiórkowych składamy w urzędzie starostwa powiatowego lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.

Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy załączyć szkic usytuowania obiektu oraz opis sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych i sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. W razie bardziej skomplikowanych robót urząd może nakazać sporządzenie projektu rozbiórki. Jeśli chcemy rozebrać obiekt zabytkowy, konieczne będzie uzyskanie decyzji generalnego konserwatora zabytków o jego skreśleniu z rejestru zabytków.

Jeżeli jest to natomiast obiekt objęty ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne będzie uzgodnienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają