Kiedy nie można wykonać umowy o roboty budowlane. Prawa wykonawcy i inwestora

2010-12-20 12:56

Zobowiązania wynikające z umowy o roboty budowlane wygasają, kiedy ani wykonawca, ani inwestor nie odpowiadają za to, że są one niemożliwe do zrealizowania. Np. remont budynku jest niemożliwy, ponieważ dom się zawalił na skutek powodzi. Jeżeli jednak wykonawca nie zatrudnił już kierownika budowy, to on odpowiada wówczas za brak możliwości spełnienia świadczenia.  

Kiedy nie można wykonać umowy o roboty budowlane. Prawa wykonawcy i inwestora
Autor: Andrzej Szandomirski

Gdy ani wykonawca, ani inwestor nie ponoszą odpowiedzialności

Gdy żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za okoliczności powodujące, że jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe, zobowiązanie wygasa.

Przykładem może być sytuacja, w której wykonanie robót budowlanych w postaci remontu budynku nie jest możliwe ze względu na jego zawalenie spowodowane powodzią. Oczywiście ta sytuacja musi powstać już w trakcie trwania zobowiązania (po podpisaniu umowy), być spowodowana przyczynami niezależnymi od stron umowy i dotyczyć całości świadczenia.

Co ważne, nie powstaje tu obowiązek odszkodowawczy, ponieważ brak jest podstaw do jego dochodzenia od drugiej strony. Jednocześnie strony muszą zwrócić sobie już otrzymane świadczenie wzajemne według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 495 § 1 k.c.).

Przeczytaj:

Gdy świadczenie można zrealizować częściowo

Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego (w pozostałej części zobowiązanie nadal trwa). Jednakże druga strona może od umowy o roboty budowlane odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo zamierzony przez tę stronę cel umowy wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

Gdy któraś ze stron odpowiada za brak możliwości spełnienia świadczenia

Gdy któraś ze stron odpowiada za brak możliwości spełnienia świadczenia, druga strona umowy może według swego wyboru albo żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, albo od umowy odstąpić (art. 493 § 1 k.c.). Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia na przykład wtedy, gdy wykonawca nie zatrudni kierownika budowy, który dysponowałby odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi.

Jeśli jednak świadczenie jest niemożliwe do spełnienia tylko w części, odstąpienie od umowy jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy wykonanie częściowe nie miałoby dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo zamierzony przez nią cel umowy wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe (art. 493 § 2 k.c.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.