| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Koszty przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Koszty przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

To, ile zapłacisz za zmianę użytkowania wieczystego we własność, zależy co do zasady od wartości rynkowej nieruchomości oraz wartości samego prawa użytkowania wieczystego. Wyjątkiem jest przekształcenie w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Sprawdź, kiedy najbardziej opłaca się przekształcić użytkowanie wieczyste we własność.

Jak ustala się wysokość opłaty?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność jest co do zasady odpłatne. Wyjątkiem jest przekształcenie w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

Wysokość opłaty zależy od wartości rynkowej nieruchomości oraz wartości samego prawa użytkowania wieczystego. Opłata stanowi bowiem różnicę między tymi wartościami na dzień dokonywania przekształcenia. Obie są wyceniane zgodnie z wymogami ustawy o gospodarce nieruchomościami przez rzeczoznawców majątkowych.

Stosuje się tu podejście porównawcze, które polega na zbadaniu cen transakcyjnych uzyskiwanych przy sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych będących przedmiotem prawa użytkowania wieczystego, z uwzględnieniem wysokości stawek procentowych opłat rocznych i niewykorzystanego okresu trwania prawa użytkowania wieczystego (zgodnie z art. 29 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego).

Kiedy opłaca się przekształcać?

Przekształcenie jest najbardziej opłacalne dla tych użytkowników wieczystych, których prawo powstało niedawno – im bliżej bowiem do końca okresu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, tym niższa jest wartość tego prawa i o tym mniejszą kwotę zostanie obniżona wartość rynkowa nieruchomości.

Koszty przekształcenia, w tym wynagrodzenie rzeczoznawcy sporządzającego opinię oraz inne koszty postępowania administracyjnego (na przykład korespondencji czy zgromadzenia dowodów w sprawie), ponosi co do zasady organ wydający decyzję o przekształceniu.

Czy można spłacać w ratach?

Na wniosek użytkownika wieczystego opłatę za przekształcenie rozkłada się na raty: na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Terminy płatności – zarówno rat, jak i całej kwoty – określa się w decyzji wyznaczającej wymiar opłaty.

Należy jednak pamiętać, że nieuiszczona część opłaty rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski (4% w styczniu 2011 r.). Możliwe jest zastosowanie niższej stopy pod warunkiem, że zgodę na to wyda wojewoda (jeśli przekształcana nieruchomość należy do Skarbu Państwa) lub właściwa rada albo sejmik (nieruchomości samorządowe).

Kupno działki. Po co sprawdzać mapy ewidencyjne?

Mapy ewidencyjne przed kupnem działki sprawdza się choćby po to, żeby sprawdzić, jaka jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
"Poradnik remontowy" - pobierz BEZPŁATNE Wydanie...

BEZPŁATNY Numer Specjalny Muratora "Poradnik remontowy" to wydanie przygotowane z myślą o mieszkańcach...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują...

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem...

Nowe zasady nabywania ziemi. Sprawdź, co się...

1 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Najważniejszą zmianą jest zezwolenie na...

Zmiany w opłatach za wycięcie drzew: procedura...

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody powodują modyfikację zasad uzyskiwania zgody na wycięcie drzewa lub...

Pozwolenie na budowę. Jak przyśpieszyć wydanie...

Podpowiadamy, co zrobić aby usprawnić procedurę wydania pozwolenia na budowę. Dowiedz się, jakie prawa i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.