Koszty przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

2011-03-28 15:34

To, ile zapłacisz za zmianę użytkowania wieczystego we własność, zależy co do zasady od wartości rynkowej nieruchomości oraz wartości samego prawa użytkowania wieczystego. Wyjątkiem jest przekształcenie w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Sprawdź, kiedy najbardziej opłaca się przekształcić użytkowanie wieczyste we własność.

Zwrot VAT za materiały budowlane
Autor: Piotr Mecik SE/EAST NEWS

Jak ustala się wysokość opłaty?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność jest co do zasady odpłatne. Wyjątkiem jest przekształcenie w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

Wysokość opłaty zależy od wartości rynkowej nieruchomości oraz wartości samego prawa użytkowania wieczystego. Opłata stanowi bowiem różnicę między tymi wartościami na dzień dokonywania przekształcenia. Obie są wyceniane zgodnie z wymogami ustawy o gospodarce nieruchomościami przez rzeczoznawców majątkowych.

Stosuje się tu podejście porównawcze, które polega na zbadaniu cen transakcyjnych uzyskiwanych przy sprzedaży niezabudowanych nieruchomości gruntowych będących przedmiotem prawa użytkowania wieczystego, z uwzględnieniem wysokości stawek procentowych opłat rocznych i niewykorzystanego okresu trwania prawa użytkowania wieczystego (zgodnie z art. 29 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego).

Kiedy opłaca się przekształcać?

Przekształcenie jest najbardziej opłacalne dla tych użytkowników wieczystych, których prawo powstało niedawno – im bliżej bowiem do końca okresu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, tym niższa jest wartość tego prawa i o tym mniejszą kwotę zostanie obniżona wartość rynkowa nieruchomości.

Koszty przekształcenia, w tym wynagrodzenie rzeczoznawcy sporządzającego opinię oraz inne koszty postępowania administracyjnego (na przykład korespondencji czy zgromadzenia dowodów w sprawie), ponosi co do zasady organ wydający decyzję o przekształceniu.

Czy można spłacać w ratach?

Na wniosek użytkownika wieczystego opłatę za przekształcenie rozkłada się na raty: na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Terminy płatności – zarówno rat, jak i całej kwoty – określa się w decyzji wyznaczającej wymiar opłaty.

Należy jednak pamiętać, że nieuiszczona część opłaty rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski (4% w styczniu 2011 r.). Możliwe jest zastosowanie niższej stopy pod warunkiem, że zgodę na to wyda wojewoda (jeśli przekształcana nieruchomość należy do Skarbu Państwa) lub właściwa rada albo sejmik (nieruchomości samorządowe).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.