Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Zadaszenie tarasu - potrzebne czy nie? Do czego się przydaje dach tarasu

Zadaszenie tarasu - potrzebne czy nie? Do czego się przydaje dach tarasu

Zadaszenie tarasu pozwala przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Dach tarasu sprawi, że niestraszne Ci będą nadmierne nasłonecznienie ani deszcz. Zobacz, jakie są plusy i minusy zadaszenia tarasu.

Jeżeli taras jest położony od strony północnej, trzeba liczyć się z tym, że chociaż dach ochroni nas przed deszczem, to zadaszenie, nawet przezierne, ograniczy znacznie ilość światła dziennego w pomieszczeniach. Jeśli taras jest od południa lub zachodu, a działka jest gęsto zadrzewiona, może się okazać, że pełne zadaszenie dodatkowo zaciemni wnętrze domu. Zacienienie może być pożądane tylko w upalne i słoneczne dni, których w naszym klimacie nie mamy wiele.

W pochmurne dni zwykle tęsknimy za słońcem i raczej nie chcemy pozbawiać się działającego pozytywnie i dodającego nam energii światła słonecznego. Z kolei zastosowanie od południa zadaszenia przeziernego sprawi, że w upalne dni przestrzeń pod nim będzie się mocno nagrzewać. Najlepiej, jeśli uda nam się zaplanować taras wielofunkcyjny z zadaszonym fragmentem mający również część nasłonecznioną poza dachem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dach z poliwęglanu nie zabiera światła w domu, jednak w upalne dni może być pod nim bardzo gorąco – na tak zadaszonym tarasie nie ograniczajmy przewietrzania.

Zadaszenie tarasu w zgodzie z bryłą domu

Dach tarasu, nawet lekki i przezroczysty, będzie ingerencją w bryłę domu, dlatego jego projekt najlepiej powierzyć architektowi. Daszek powinien pasować do domu kształtem, użytymi materiałami, kolorem. Inaczej zadaszymy taras w domu modernistycznym o płaskim dachu, inaczej w starym drewnianym domu.

Trzeba dokładnie przeanalizować styki projektowanego daszku ze ścianami oraz dopasować go do rozmieszczenia otworów okiennych. Najniższy poziom planowanego zadaszenia oraz słupki konstrukcyjne nie powinny wchodzić w światło okien i drzwi. Zadaszenie tarasu może opierać się na słupkach stalowych, drewnianych albo być zamocowane wspornikowo na ścianie domu.

Dach na słupkach może mieć większą rozpiętość, ale mogą one utrudniać racjonalne wykorzystanie powierzchni tarasu. Daszek wspornikowy natomiast nie przeszkadza w zagospodarowaniu przestrzeni, jednak jego rozpiętość jest ograniczona. Warto, aby przekroje profili konstrukcyjnych drewnianych, stalowych lub aluminiowych były określone przez osobę do tego uprawnioną ze względu na konieczność uwzględnienia obciążenia śniegiem oraz parcia wiatru. Efekt zacienienia tarasu można uzyskać również w inny, mniej inwazyjny sposób, np. za pomocą ruchomych markiz mocowanych do ściany domu lub pergoli z pnącą się zielenią.

WAŻNE

Plusy i minusy zadaszenia tarasu

Ogromnym plusem tarasu odkrytego jest nieograniczony dostęp do światła w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z nim, co jest szczególnie ważne w zimie. Dodatkowym atutem jest dogrzanie wnętrza promieniami słonecznymi, zwłaszcza jeżeli taras jest od strony południowej. Zaletą jest też to, że nasze pole widzenia jest nieograniczone. Oglądamy w całej okazałości ogród, niebo i słońce. Wadą natomiast jest nadmierne nagrzewanie się posadzki, szczególnie z kamienia lub płytek. W deszczowe dni nie można korzystać z tarasu, a sprzęty, które na nim stoją, są narażone na zniszczenie.

Jeżeli już zdecydujemy się zadaszyć taras, pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie zastosować. Lekkie, transparentne ze szkła lub z płyt poliwęglanowych, czy pełne, nieprzepuszczające światła. Szkło pasuje niemal do każdej bryły, w przeciwieństwie do masywnych, ciężkich zadaszeń, lecz jest kosztowne i nie do końca spełnia swoje zadanie. W lecie daje mało cienia, a w zimie zalegający śnieg i tak znacząco zaciemnia salon. Chroni natomiast meble ogrodowe i posadzkę tarasu, szczególnie wykończoną drewnem.

Zadaszenie pełne zacienia salon, zwłaszcza jeśli jest on doświetlony tylko oknami od strony tarasu, oraz ogranicza widoczność. Stwarza natomiast zaciszną enklawę. Jeżeli nie zdecydujemy się na żadną z tych opcji, skorzystajmy z rozwiązania pośredniego, jakim jest zadaszenie częściowe lub markiza. Częściowe zadaszenie powinno obejmować drzwi wyjściowe na taras, aby w deszczowe dni był do niego swobodny dostęp.

Elżbieta Kusak, architekt

Przeczytaj dodatkowo:
Wygodny taras na gruncie. Aranżacja tarasu

Przez kilka miesięcy w roku taras na gruncie daje szansę na przyjemne spędzenie czasu. Taras przy domu...

Zbuduj taras z płyt. Zasady montażu tarasu na...

Taras z płyt wygląda ładnie, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Przedstawiamy dwie metody montażu...

Remont balkonu. Wymiana płytek podłogowych

Czeka cię remont balkonu? Zrób najpierw jego dokładny przegląd. Szczególnie dokładnie sprawdź...

Czy mały balkon może być przytulny i funkcjonalny?

Nawet małe balkony mogą być urządzone tak, aby sprzyjały letniemu wypoczynkowi. Jeżeli jest mały metraż warto...

Jak zacienić taras? Markiza tarasowa lub daszek...

Zadaszony taras nabiera charakteru pokoju w ogrodzie. Jak zacienić taras? Czy taniej będzie zbudować daszek...

Nawierzchnia tarasu drewnianego. Czy deski...

Taras drewniany musi być zbudowany z desek odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Czy oprócz desek...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.