| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Zadaszenie tarasu - potrzebne czy nie? Do czego się przydaje dach tarasu

Zadaszenie tarasu - potrzebne czy nie? Do czego się przydaje dach tarasu

Zadaszenie tarasu pozwala przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Dach tarasu sprawi, że niestraszne Ci będą nadmierne nasłonecznienie ani deszcz. Zobacz, jakie są plusy i minusy zadaszenia tarasu.

Jeżeli taras jest położony od strony północnej, trzeba liczyć się z tym, że chociaż dach ochroni nas przed deszczem, to zadaszenie, nawet przezierne, ograniczy znacznie ilość światła dziennego w pomieszczeniach. Jeśli taras jest od południa lub zachodu, a działka jest gęsto zadrzewiona, może się okazać, że pełne zadaszenie dodatkowo zaciemni wnętrze domu. Zacienienie może być pożądane tylko w upalne i słoneczne dni, których w naszym klimacie nie mamy wiele.

W pochmurne dni zwykle tęsknimy za słońcem i raczej nie chcemy pozbawiać się działającego pozytywnie i dodającego nam energii światła słonecznego. Z kolei zastosowanie od południa zadaszenia przeziernego sprawi, że w upalne dni przestrzeń pod nim będzie się mocno nagrzewać. Najlepiej, jeśli uda nam się zaplanować taras wielofunkcyjny z zadaszonym fragmentem mający również część nasłonecznioną poza dachem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dach z poliwęglanu nie zabiera światła w domu, jednak w upalne dni może być pod nim bardzo gorąco – na tak zadaszonym tarasie nie ograniczajmy przewietrzania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zadaszenie tarasu w zgodzie z bryłą domu

Dach tarasu, nawet lekki i przezroczysty, będzie ingerencją w bryłę domu, dlatego jego projekt najlepiej powierzyć architektowi. Daszek powinien pasować do domu kształtem, użytymi materiałami, kolorem. Inaczej zadaszymy taras w domu modernistycznym o płaskim dachu, inaczej w starym drewnianym domu.

Trzeba dokładnie przeanalizować styki projektowanego daszku ze ścianami oraz dopasować go do rozmieszczenia otworów okiennych. Najniższy poziom planowanego zadaszenia oraz słupki konstrukcyjne nie powinny wchodzić w światło okien i drzwi. Zadaszenie tarasu może opierać się na słupkach stalowych, drewnianych albo być zamocowane wspornikowo na ścianie domu.

Dach na słupkach może mieć większą rozpiętość, ale mogą one utrudniać racjonalne wykorzystanie powierzchni tarasu. Daszek wspornikowy natomiast nie przeszkadza w zagospodarowaniu przestrzeni, jednak jego rozpiętość jest ograniczona. Warto, aby przekroje profili konstrukcyjnych drewnianych, stalowych lub aluminiowych były określone przez osobę do tego uprawnioną ze względu na konieczność uwzględnienia obciążenia śniegiem oraz parcia wiatru. Efekt zacienienia tarasu można uzyskać również w inny, mniej inwazyjny sposób, np. za pomocą ruchomych markiz mocowanych do ściany domu lub pergoli z pnącą się zielenią.

WAŻNE

Plusy i minusy zadaszenia tarasu

Ogromnym plusem tarasu odkrytego jest nieograniczony dostęp do światła w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z nim, co jest szczególnie ważne w zimie. Dodatkowym atutem jest dogrzanie wnętrza promieniami słonecznymi, zwłaszcza jeżeli taras jest od strony południowej. Zaletą jest też to, że nasze pole widzenia jest nieograniczone. Oglądamy w całej okazałości ogród, niebo i słońce. Wadą natomiast jest nadmierne nagrzewanie się posadzki, szczególnie z kamienia lub płytek. W deszczowe dni nie można korzystać z tarasu, a sprzęty, które na nim stoją, są narażone na zniszczenie.

Jeżeli już zdecydujemy się zadaszyć taras, pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie zastosować. Lekkie, transparentne ze szkła lub z płyt poliwęglanowych, czy pełne, nieprzepuszczające światła. Szkło pasuje niemal do każdej bryły, w przeciwieństwie do masywnych, ciężkich zadaszeń, lecz jest kosztowne i nie do końca spełnia swoje zadanie. W lecie daje mało cienia, a w zimie zalegający śnieg i tak znacząco zaciemnia salon. Chroni natomiast meble ogrodowe i posadzkę tarasu, szczególnie wykończoną drewnem.

Zadaszenie pełne zacienia salon, zwłaszcza jeśli jest on doświetlony tylko oknami od strony tarasu, oraz ogranicza widoczność. Stwarza natomiast zaciszną enklawę. Jeżeli nie zdecydujemy się na żadną z tych opcji, skorzystajmy z rozwiązania pośredniego, jakim jest zadaszenie częściowe lub markiza. Częściowe zadaszenie powinno obejmować drzwi wyjściowe na taras, aby w deszczowe dni był do niego swobodny dostęp.

Elżbieta Kusak, architekt

Ochronić przed wiatrem

Zadaszenie osłoni taras przed słońcem oraz deszczem, jednak nie ograniczy problemu wiatru. W naszej strefie klimatycznej najbardziej dokuczliwe są wiatry wiejące od zachodu i północy, dlatego warto od tej strony odizolować taras np. murkiem lub ścianą zieleni.

WAŻNE

Zadaszenie a poziom tarasu

Dach tarasu najłatwiej wyprowadzić spod gzymsu domu lub stropu piętra w domu piętrowym. Jeżeli taras jest na poziomie podłogi salonu, a dach tarasu jest nisko, to nawet niewielki spełni swoją funkcję. Im krawędź daszku jest wyżej, tym mniej ogranicza widok, a daszek mniej przytłacza, ale gorzej osłania. Jeśli taras znajduje się znacznie poniżej poziomu parteru, dach nad nim, by skutecznie go chronił, musi być większy i bardziej wysunięty, co pogłębia zacienianie okien. Można w tedy zastosować w dachu nad tarasem pola przezierne możliwe do zasłaniania w słoneczne dni.

Paweł Detko, architekt

Autor: Rehau

Rozpięta tkanina podobna do napiętego żagla daje cień, lecz nie chroni przed silnym deszczem (fot. REHAU).

Przeczytaj dodatkowo:
Balustrada balkonowa - jak wykończyć balkon? Jaki...

Balustrada balkonowa to bardzo ważny detal architektoniczny mający istotny wpływ na wygląd domu. Musi...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Co wybrać na taras: deski drewniane czy...

Urządzając taras zastanawiamy się często, z jakiego materiału zrobić nawierzchnię. Do wyboru mamy deski...