Godecja (klarkia, dzierotka) - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-03-25 12:12

Godecja, zwana też klarkią lub dzierotką, jest nieco rzadziej uprawiana w ogrodach przydomowych, choć jest rośliną mało wymagającą. Jej ozdobą są oryginalne, często pełne kwiaty w różnych kolorach i ciekawie wybarwione na czerwono pędy. Jak uprawiać godecję?

Klarkia
Autor: GettyImages Godecja jest nazywana letnią azalią

Należąca do botanicznej rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae) godecja (Clarkia unguiculata, Clarkia elegans) jest jednoroczną rośliną ozdobną, znana jest także jako dzierotka, klarkia, marszawa lub azalia letnia. Gatunek ten pochodzi z ciepłych rejonów USA (Kalifornia).

Spis treści

  1. Godecja - jak wygląda?
  2. Godecja - uprawa
  3. Pielęgnacja godecji
  4. Godecja - zastosowanie w ogrodzie
  5. Odmiany godecji

Godecja - jak wygląda?

Godecja osiąga 60-80 cm wysokości. Uwagę zwracają wyprostowane pędy, które zwykle mają czerwoną barwę i pokryte są jajowato-lancetowymi, niebieskawo-zielonymi liśćmi o lekko ząbkowanym brzegiem. Na szczytach pędów (oraz w kątach liści) powstają oryginalne i dekoracyjne, pachnące i miododajne kwiaty (średnicy około 2-3 cm), których płatki mają lekko karbowane lub ząbkowane krawędzie. Zwykle są one purpurowe, ale u odmian mogą być także białe, fioletowe, czy w różnych odcieniach czerwieni. Kwitnienie godecji rozpoczyna się w czerwcu i zazwyczaj trwa do sierpnia.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę >>>

Godecja - uprawa

Klarkia wymaga przede wszystkim słonecznych stanowisk, gdzie kwitnienie roślin będzie najbardziej intensywne. Nie ma wygórowanych wymagań glebowych i zadowoli się przeciętną, średnio-żyzną ogrodową, przepuszczalną glebą o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Najczęstszym i najprostszym sposobem uprawy godecji jest wysiew nasion wprost do gruntu w połowie kwietnia lub na początku maja. Kwiaty pojawią się wtedy nieco później, w środku lata. Można także wysiać nasiona wczesną wiosna (w marcu) do skrzynek, a następnie przepikować i przesadzić do ogrodu w maju. Niektórzy ogrodnicy stosują także wysiew przed zimą, aby wiosną nasiona szybciej wykiełkowały.

Warto pamiętać o zachowaniu właściwych odstępów między roślinami – rozstawa roślin sadzonych na miejsce stałe nie powinna być mniejsza niż 20-30 cm. Oczywiście przed wysiewem roślin należy oczyścić, spulchnić i odchwaścić glebę. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na uprawę klarkii z siewu, możemy także wiosną lub latem zakupić gotowe sadzonki i posadzić w ogrodzie.

Przeczytaj też: Rośliny jednoroczne do ogrodu - jednoroczne kwiaty ogrodowe: uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Pielęgnacja godecji

Godecja to gatunek polecany dla początkujących ogrodników, ponieważ jest rośliną efektownie kwitnącą, a jednocześnie nie wymagającą skomplikowanej uprawy oraz pielęgnacji. Należy pamiętać przede wszystkim o słonecznym stanowisku oraz odpowiedniej temperaturze uprawy (minimum 15 °C).

W czasie lata (szczególnie upalnego) trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu, ponieważ klarkia jest wrażliwa na przesuszenie. Preferuje ona stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże i w takich warunkach najlepiej kwitnie.

Godecja zwykle nie wymaga na nawożenia, ale w przypadku potrzeby dokarmienia roślin można zasilać je (raz w miesiącu) wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi do ogrodowych roślin kwitnących, najlepiej rozpuszczalnymi w wodzie i stosowanymi razem z podlewaniem. Trzeba przy tym jednak pamiętać, żeby nie przenawozić roślin, ponieważ wówczas słabiej kwitną, pędy zbyt silnie rosną i mogą się pochylać i pokładać.

Praktycznym i zalecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie (skracanie) pędów klarkii po przekwitnięciu kwiatów, co pobudzi roślinę do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych i wydłuży okres kwitnienia. Należy unikać zbytniego zagęszczenia roślin i nadmiaru wilgoci, ponieważ może prowadzić to do rozwoju chorób grzybowych (np. mączniaka).

Godecja - zastosowanie w ogrodzie

Godecja to świetny wybór przede wszystkim do tworzenia słonecznych ogrodowych rabat kwiatowych - w większych grupach lub w zestawieniu z innymi bylinami kwitnącymi w lecie. Z powodzeniem można klarkię uprawiać w doniczkach i pojemnikach ustawianych na parapetach, balkonach lub tarasach. Godecja sprawdzi się również jako kwiat cięty do wazonu, ponieważ jej kwiaty długo zachowują świeżość po ścięciu.

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Odmiany godecji

Wyhodowano różne odmiany dzierotki, różniące się barwą i budową kwiatów, które mogą być pojedyncze lub pełne. Największą zaletą odmian klarkii jest szeroka paleta barw ich kwiatów, które mogą być białe, w odcieniach różu i czerwieni, fioletowe lub dwubarwne.

Najbardziej popularne i dekoracyjne są odmiany o kwiatach pełnych lub półpełnych, np.:

  • godecja ‘Alba plena’ – pełne, białe kwiaty
  • godecja ‘Feuergarbe’ – kwiaty miedziano- szkarłatne,
  • godecja ‘Lachskonigin’ – kwiaty łososiowo-różowe,
  • godecja ‘Rubinkӧnig’ – kwiaty purpurowo-fioletowe.
  • godecja ‘Zauberin’ - o różowych kwiatach.
Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.