| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Rozsada kwiatów jednorocznych. Poradnik, jak zrobić rozsadę?

Rozsada kwiatów jednorocznych. Poradnik, jak zrobić rozsadę?

Zamiast kupować rozsadę kwiatów jednorocznych, można ją przygotować w domu. Niektóre gatunki roślin należy wysiać już w lutym. Zobacz, jak samodzielnie przygotować własne rozsady kwiatów.

Rozsada roślin jednorocznych.

Jeśli chcemy, aby ogród był pełen kwitnących roślin warto zawczasu pomyśleć o przygotowaniu własnej rozsady. Sporo w ten sposób zaoszczędzimy, zwłaszcza, jeśli mamy do obsadzenia duże rabaty.

Niektóre gatunki kwiatów jednorocznych wysiewa się już w lutym, inne sieje się dopiero w marcu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Popularne gatunki kwiatów jednorocznych na rozsadę - kiedy co siać?

W lutym wysiewa się nasiona nastepujących kwiatów: begonia stale kwitnąca, dalia zmienna, goździk ogrodowy, heliotrop peruwiański, koleus (pokrzywka), lewkonia letnia, lobelia przylądkowa, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca i powabna, werbena ogrodowa, żeniszek meksykański.

Natomiast w marcu sieje się: aster chiński, celozja srebrzysta, cynia wytworna, gazania lśniąca, lwia paszcza (wyżlin), niecierpek sułtański, rudbekia dwubarwna, szarłat zwisły, tytoń oskrzydlony.

Uwaga! Większość tych roślin można też siać wprost do gruntu na początku maja, ale wówczas później kwitną.

Autor: Jupiterimages

Do przygotowania rozsady potrzebne będą nasiona, rękawiczki i mała łopatka

Autor: Jupiterimages

Trzeba zapatrzyć się w różnego rodaju pojemniki; przydadzą się też karteczki do zapisania nazwy kwiatów

Przygotowanie rozsady krok po kroku

Do przygotowania własnej rozsady potrzebne będą: nasiona kwiatów, pojemniki plastikowe, doniczki torfowe, ziemia do rozsady lub ziemia uniwersalna, zaprawa nasienna oraz nieduża łopatka, zraszacz, rękawice.

1. Podłoże do rozsady przesiewamy przez sito o oczkach wielkości około 2 mm. Wypełniamy nim pojemniki, np. małe doniczki, skrzyneczki lub kuwety. Powierzchnię podłoża dokładnie wyrównujemy i lekko ubijamy.

2. Nasiona rozrzucamy równomiernie po całej powierzchni podłoża. Duże nasiona możemy od razu posiać po 2-3 do małych doniczek. Wygodne są doniczki torfowe, których ścianki rozkładają się w ziemi pod wpływem wilgoci. Rośliny przeniesione do ogrodu i posadzone razem z taką doniczką szybko się przyjmują i bujnie rosną.

3. Wysiane nasiona przysypujemy piaskiem lub podłożem. Przykrycie powinno mieć grubość równą dwu-trzykrotnej średnicy nasion. Bardzo drobnych nasion (begonii, petunii, lobelii) nie przysypujemy, tylko lekko wgniatamy je w podłoże.

4. Podłoże delikatnie podlewamy zraszaczem, tak by nie wypłukać nasion. Pojemniki przykrywamy folią lub przezroczystą pokrywą i ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu (18-20°C) w dobrze oświetlonym miejscu. Pojemniki warto wyposażyć w karteczki, na których będą odpisane wysiane gatunki kwiatów; jeśli mamy można też zostawić opakownia po nasionach.

5. Pojemniki odkrywamy, gdy pojawią się pierwsze siewki. Regularnie podlewamy rośliny, ale dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Jeśli siewki rosną gęsto – trzeba je przepikować.

Autor: Radosław Wojnar

Sadzonki kwiatów można przygotować w różnych pojemnikach i naczyniach. Można je posadzić bezpośrednio w ziemi albo wykorzystać np. tekturkę po papierze toaletowym (na zdjęciu po prawej)

Pikowanie siewek

Siewki, które rosną zbyt gęsto w pojemnikach, wzajemnie się zacieniają i wskutek tego stają się cienkie i bardzo długie. Z takiej rozsady nie wyrosną zdrowe rośliny. Dlatego, gdy siewki mają po kilka listków, należy je rozsadzić do doniczek, czyli przepikować. W czasie wyjmowania siewki z ziemi zostaje uszkodzony wierzchołek korzenia. Roślina wypuszcza liczne nowe korzonki, dzięki czemu tworzy się rozgałęziony system korzeniowy. Oczywiście siewek, które rosną w doniczkach, nie trzeba przesadzać.

Siewki najlepiej pikować do torfowych doniczek wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej, torfu i piasku w proporcji 2:1:1 lub gotową uniwersalną ziemią do roślin. Powinny być posadzone na taką samą głębokość, jak rosły poprzednio. Jeśli są bardzo małe, można je sadzić kępkami po kilka.

Po przesadzeniu rośliny należy ustawić w ciepłym, ocienionym miejscu, by się ukorzeniły, i regularnie podlewać. Po tygodniu należy je przenieść w słoneczne miejsce, a po następnym tygodniu – rozpocząć zasilanie, np. Florovitem, stosując co dwa tygodnie najniższą polecaną na opakowaniu dawkę.

Kwiaty ogrodowe. Rozsada roślin jednorocznych

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i...

Jak i jakie uprawiać rośliny miododajne w ogrodzie? W obliczu wymierania pszczół miodnych i samotnic...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...