| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Karmnik ościsty zamiast trawy

Karmnik ościsty zamiast trawy

To malutka roślina o wielkich zaletach. Intensywnie zielona, gęsta, żywotna, dobrze znosi deptanie. W niektórych miejscach może zastępować trawę.

Autor: Maria Muszalska

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty tworzy gęstą darń wysokości 3-5 cm. Długie pędy pokryte drobniutkimi, intensywnie zielonymi liśćmi sprawiają, że roślina przypomina mech. Latem rozwijają się małe, ale liczne białe kwiaty. W ogrodach często sadzona jest odmiana Aurea o ładnym zielonożółtym zabarwieniu liści.

Gdzie sadzić

Karmnik ościsty dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, także piaszczystej, pod warunkiem jednak że nie jest zbyt sucha. Dobrze się czuje zarówno w miejscach słonecznych, jak i w cieniu (wtedy jednak słabiej kwitnie).
Odmianę 'Aurea' lepiej sadzić w słońcu, bo wtedy liście mają bardziej złotą barwę.

Zastosowanie

Dobrze znosi deptanie. Dlatego nadaje się (zamiast trawy) do zadarniania niewielkich powierzchni, jako roślina wypełniająca przestrzeń między elementami nawierzchni oraz do ogrodów skalnych. Karmnik należy sadzić w odstępach co 20-30 cm. Można go rozmnażać przez podział dużych kęp.

W nawierzchni. Pędy karmnika wciskają się między kamienie tworzące ścieżkę, przerastają fugi i podkreślają rysunek nawierzchni. Rośliny będą dobrze rosły, jeśli szczeliny między kamieniami będą wypełnione piaskiem zmieszanym z urodzajną ziemią (w proporcji 1:1).

Na schodach. Efektowne zejście z tarasu do ogrodu. Stopnie schodów zrobiono z dużych, płaskich kamieni mocno osadzonych w ziemi. Obrośnięte kępami karmnika kamienie wyglądają tak, jakby były omszone od lat.

Jako zadarnienie.
Wolne przestrzenie na rabacie wypełniają intensywnie zielone połacie karmnika. Roślina ta nie rośnie zbyt szybko, dlatego nadaje się do zadarniania niewielkich powierzchni.

Przeczytaj dodatkowo:
Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Jak dopasować rośliny do ogrodu według Twojego...

Sprawdź o czym powinieneś pamiętać przystępując do projektowania ogrodu. Wybór roślin powinien być...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Czy można zrywać owoce z drzewa sąsiada? Co z...

Sadzenie drzew i krzewów w granicy działki, tuż przy ogrodzeniu to częste źródło...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.