| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na ogród skalny [ZDJĘCIA]

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na ogród skalny [ZDJĘCIA]

Skalniak nie musi być nudny. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał nowy, oryginalny wygląd. Sprawdzą się tu nie tylko rabaty z roślin i kamieni, lecz także ogrody żwirowe inspirowane sztuką Wschodu czy suche murki obsadzone roślinami. Zobacz, jak można wykorzystać kamień w ogrodzie.

Pomysły na przydomowy ogród skalny

Skalniak nie musi mieć już tradycyjnego wyglądu. Kamienie w ogrodzie można wykorzystać w rozmaity sposób – pojęcie ogród skalny nie wiąże się już nierozerwalnie z obsadzonym płożącymi roślinami kopcem ułożonym z kamieni polnych. Czasami wystarczy kilka skalnych odłamków albo nawet jeden kamień, żeby stworzyć wyrafinowaną kompozycję. Szukając rozmaitych rozwiązań, warto czerpać wzorce z natury.

Rabaty z roślin i kamieni

Na płaskim terenie ciekawie prezentują się rabaty skalne, czyli kompozycje z głazów i różnej wielkości kamieni obsadzone roślinami. Przestrzeń między większymi elementami mogą wypełniać plamy grubo pokruszonych skał, żwiru lub grysu, które będą naśladować górskie piargi. Różniące się wielkością i fakturą kamienie oraz odłamki skalne doskonale podkreślają urodę roślin.

Kamienne kompozycje zamiast tradycyjnego skalniaka

Zamiast tradycyjnego skalniaka można stworzyć kompozycję złożoną z kilku czy kilkunastu kamieni. Ponieważ nie zajmuje ona dużo miejsca, ale jednocześnie tworzy wyrazistą formę, może się stać najważniejszym elementem wystroju małego ogrodu czy patia.

Najlepiej wyglądają kamienie duże, popękane, spatynowane, o nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami. Można je uzupełnić mniejszymi, jednak pamiętajmy, że lepiej wygląda kilka kamieni dużych niż wiele mniejszych.

Ogrody żwirowe - inspiracja Wschodem

Ogrody żwirowe są inspirowane sztuką Wschodu. W ogrodach chińskich i japońskich skały i kamienie to element ceniony i chętnie wykorzystywany. Najbardziej znane – żwirowe, kształtowane zgodnie z filozofią zen – powstają wyłącznie ze żwiru i kamieni, które uosabiają góry i wodę w zminiaturyzowanym krajobrazie. W innych założeniach ogrodowych kamienie towarzyszą roślinom, często dyskretnie formowanym tak, aby przypominały kompozycje tworzone przez naturę. Zainspirowani kulturą Wschodu sięgamy po te wzorce.

W ogrodach żwirowych głównym elementem są kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. To nie tylko wyrafinowane rozwiązanie estetyczne. Takie rabaty nie wymagają intensywnej pielęgnacji, bo chwasty są tłumione przez warstwę żwiru, a podłoże słabiej paruje, zatem potrzebuje mniej wody.

Suchy murek obsadzony roślinami

Efektownym skalniakiem jest suchy murek obsadzony roślinami. Możemy go zbudować z płaskich, podłużnych elementów o dwóch mniej więcej równoległych powierzchniach, na przykład z sortowanych kamieni łamanych, ciosów kamiennych lub łupków. Taki murek jest wykorzystywany do podparcia skarpy.

Możemy też kilkoma mniejszymi murkami podzielić skarpę na tarasy. Jeżeli wysokość murku nie przekracza 50 cm, nie potrzebuje fundamentu. Jego budowę rozpoczynamy od usunięcia około 15 cm urodzajnej ziemi i ułożenia największych kamieni. Kamienie układamy tak, aby pionowe szczeliny między kolejnymi warstwami nie wypadały jedna nad drugą. Co pewien odcinek wiążemy murek ze skarpą, kładąc jeden długi element w poprzek tak, aby zagłębiał się w skarpie. W dużych szczelinach między kamieniami po wypełnieniu ziemią możemy posadzić rośliny.

Żeby murek był stabilny, powinien być lekko nachylony w kierunku skarpy. Murki wyższe niż 50 cm powinny być posadowione na fundamencie z ubitego grubego żwiru, tłucznia lub chudego betonu.

Obejrzyj także: Jak zrobić i jak dbać o przydomowy skalniak?

Skalniak to nie tylko kamienie. Jak stworzyć odpowiednie warunki dla roślin w ogrodzie skalnym?

Założenie skalniaka wymaga oprócz dobrych chęci i wysiłku fizycznego, także poczucia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i...

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną ścianę" w...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Warzywa i zioła w doniczce czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...