Pies w ogrodzie - jak wybór poszczególnej rasy wpłynie na pielęgnację ogrodu

2012-12-28 10:38
York w ogrodzie
Autor: Jacek Skórkowski

Jeżeli wypielęgnowany ogród ma dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie, szczególnie uważnie wybierz rasę psa. Cechy charakteru poszczególnych ras wpłyną bowiem na wygląd Twojego ogrodu, sposób jego pielęgnacji, a nawet zagospodarowania. Każda rasa ma inne wymagania - psy myśliwskie świetnie się czują w dużych ogrodach, gdzie mogą biegać do woli, wybierając zaś jamnika, sadź rośliny na wysokich grządkach. Zobacz, jak dopasować ogród do wymagań psa.

Pies w ogrodzie nie musi być Twoją zmorą! Jeżeli jednak wspaniały, wypielęgnowany ogród ma dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie, wybierając psa dla siebie, weź pod uwagę cechy charakteru poszczególnych ras psów. W przypadku niektórych ras nawet najbardziej staranne wychowanie nie zapobiegnie niszczeniu ogrodu przez czworonoga. Dlatego podpowiadamy, jak pielęgnować i aranżować ogród w zależności od tego, jaką rasę psa wybierzesz.

  • Jamniki chętnie kopią i będą to robić nawet wbrew zakazom. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na jamnika, pubione rośliny sadź na wysokich grządkach, bo budowa ciała jamników powoduje, że niechętnie wskakują one na podwyższenia.
  • Setery i cocker-spaniele bardzo lubią wodę. Możesz więc być pewny, że będą się kąpać w oczku wodnym lub fontannie ogrodowej.
  • Dogi, rottweilery i owczarki pilnują posesji, spędzając tym samym wiele czasu przy ogrodzeniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy bieg "na skróty" w przypadku tak dużego psa spowoduje widoczne zniszczenia.  
Owczarek w ogrodzie
Autor: Marcin Czechowicz Owczarki niemieckie mają silnie rozwinięty instynkt stróża, który nie spuszcza posesji z oka. Są też czujne, więc pozostawione w ogrodzie sporo czasu będą spędzać przy ogrodzeniu.
  • Teriery są wyjątkowo ciekawskie i skoczne. Bez trudu pokonują niewysokie płotki i wskakują na podwyższone grządki. Ich zaletą w ogrodzie może być jednak to, że bez wytchnienia ścigają gryzonie.
  • Ogary, wyżły i wszelkie inne psy myśliwskie oraz gończe potrzebują dużo ruchu. Mają też rozwinięty instynkt myśliwski, który nakazuje im ścigać wszystko, co biega. Problemem w ich przypadku może być zbyt niskie ogrodzenie - jeśli coś za nim je zainteresuje, przeskoczą je jednym susem.
  • Psy pasterskie oraz psy duże i z temperamentem potrzebują mnóstwo ruchu. Źle się czują zamknięte na małej przestrzeni, dlatego polecane są raczej do dużych ogrodów.
  • Kundle, czyli psy ras mieszanych. Ponieważ dziedziczą cechy po nieznanych przodkach, nie wiadomo, które z nich się ujawnią. Znane są kundle, które grzecznie zachowują się w ogrodzie, interesując się tylko swoją miską, ale też takie, które bez trudu przeskoczą przez płot, pogryzą najładniejszą roślinę lub bez tchu będą gonić każdego kreta. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany