| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Pies w ogrodzie - jak wybór poszczególnej rasy wpłynie na pielęgnację ogrodu

Pies w ogrodzie - jak wybór poszczególnej rasy wpłynie na pielęgnację ogrodu

Jeżeli wypielęgnowany ogród ma dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie, szczególnie uważnie wybierz rasę psa. Cechy charakteru poszczególnych ras wpłyną bowiem na wygląd Twojego ogrodu, sposób jego pielęgnacji, a nawet zagospodarowania. Każda rasa ma inne wymagania - psy myśliwskie świetnie się czują w dużych ogrodach, gdzie mogą biegać do woli, wybierając zaś jamnika, sadź rośliny na wysokich grządkach. Zobacz, jak dopasować ogród do wymagań psa.

Pies w ogrodzie nie musi być Twoją zmorą! Jeżeli jednak wspaniały, wypielęgnowany ogród ma dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie, wybierając psa dla siebie, weź pod uwagę cechy charakteru poszczególnych ras psów. W przypadku niektórych ras nawet najbardziej staranne wychowanie nie zapobiegnie niszczeniu ogrodu przez czworonoga. Dlatego podpowiadamy, jak pielęgnować i aranżować ogród w zależności od tego, jaką rasę psa wybierzesz.

  • Jamniki chętnie kopią i będą to robić nawet wbrew zakazom. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na jamnika, ulubione rośliny sadź na wysokich grządkach, bo budowa ciała jamników powoduje, że niechętnie wskakują one na podwyższenia.
  • Setery i cocker-spaniele bardzo lubią wodę. Możesz więc być pewny, że będą się kąpać w oczku wodnym lub fontannie ogrodowej.
  • Dogi, rottweilery i owczarki pilnują posesji, spędzając tym samym wiele czasu przy ogrodzeniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy bieg "na skróty" w przypadku tak dużego psa spowoduje widoczne zniszczenia.  

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marcin Czechowicz

Owczarki niemieckie mają silnie rozwinięty instynkt stróża, który nie spuszcza posesji z oka. Są też czujne, więc pozostawione w ogrodzie sporo czasu będą spędzać przy ogrodzeniu.

  • Teriery są wyjątkowo ciekawskie i skoczne. Bez trudu pokonują niewysokie płotki i wskakują na podwyższone grządki. Ich zaletą w ogrodzie może być jednak to, że bez wytchnienia ścigają gryzonie.
  • Ogary, wyżły i wszelkie inne psy myśliwskie oraz gończe potrzebują dużo ruchu. Mają też rozwinięty instynkt myśliwski, który nakazuje im ścigać wszystko, co biega. Problemem w ich przypadku może być zbyt niskie ogrodzenie - jeśli coś za nim je zainteresuje, przeskoczą je jednym susem.
  • Psy pasterskie oraz psy duże i z temperamentem potrzebują mnóstwo ruchu. Źle się czują zamknięte na małej przestrzeni, dlatego polecane są raczej do dużych ogrodów.
  • Kundle, czyli psy ras mieszanych. Ponieważ dziedziczą cechy po nieznanych przodkach, nie wiadomo, które z nich się ujawnią. Znane są kundle, które grzecznie zachowują się w ogrodzie, interesując się tylko swoją miską, ale też takie, które bez trudu przeskoczą przez płot, pogryzą najładniejszą roślinę lub bez tchu będą gonić każdego kreta. 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mrówki w domu i w ogrodzie. Poznaj sposób na...

Mrówki żyją w doskonale zorganizowanych społeczeństwach. Mrówki w domu są niepożądane,...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....