| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Oczko wodne. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Oczko wodne. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

W listopadzie, zanim temperatura spadnie poniżej 0°C, trzeba przygotować do zimy oczko wodne. Żyjące w niewielkim oczku wodnym ryby i wrażliwe rośliny wodne należy przenieść do pojemników z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu. Warto też pomyśleć o dotlenieniu wody w oczkach głębszych, tak by ryby mogły w nim spokojnie przezimować.

Autor: Andrzej Szandomirski

Małe i płytkie oczka wodne łatwo zamarzają aż do dna, więc ryby i drobne zwierzęta nie mają tu szans na przezimowanie. W oczkach o głębokości 100 cm ryby przetrwają zimę - pod warunkiem, że zadbamy o dotlenienie wody

Jesienią warto siatką osłonić lustro wody przed opadającymi liśćmi.
Zanim nadejdzie zima, trzeba oczyścić oczko wodne – wodę, a potem dno (np. pompą szlamówką). Dobrze jednak – jeżeli jest głębokie i żyją w nim drobne zwierzęta – zostawić warstwę mułu, w którym przezimują. W małej i płytkiej niecce woda może zamarzać aż do dna.

Przygotowanie roślin wodnych i ryb do zimy

Roślinom wodnym zimującym w oczku wodnym usuwa się obumarłe części, a zdrowe pędy skraca. Szuwary lepiej zostawić – dają schronienie drobnym zwierzętom, zdobią, a woda wokół nich trudniej zamarza.

Grzybienie (lilie wodne) na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, ale rosnące w koszach w płytszej wodzie warto przestawić głębiej. Wrażliwe rośliny wodne trzeba umieścić w pojemnikach z wodą w ogrzewanych pomieszczeniach. Niektóre odmiany grzybieni potrzebują około 8°C, a hiacynty wodne, salwinie i pistie – około 18°C.

Żyjące w płytkim oczku wodnym ryby i wrażliwe rośliny wodne należy przenieść do pojemników z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu (5-8°C). Ryb nie trzeba w tym czasie dokarmiać.

W oczku wodnym, które przynajmniej w części ma głębokość 100 cm, ryby dobrze przezimują. Jesienią ogranicza się im ilość pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10°C, zaprzestaje karmienia – zapadają w odrętwienie i nie żerują.

Dotlenienie wody w oczku

Aby zimującym w oczku wodnym rybom nie groził brak tlenu, warto – zanim powierzchnia wody zamarznie – położyć na niej styropianowy pływak albo specjalną grzałkę. Można też użyć brzęczyka akwariowego o mocy dostosowanej do pojemności oczka wodnego.

Tradycyjnym sposobem na dotlenienie wody w oczku wodnym jest wstawienie jednego lub kilku snopków słomy owsianej. Utrudnią zamarzanie wody i doprowadzą powietrze do jej głębszych warstw.

Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, źródełko

Spokojne lustro wody wzbogaca wnętrze ogrodu, a woda nawilża powietrze i poprawia mikroklimat....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Baseny ogrodowe - od czego zależy cena basenu?

Baseny ogrodowe są coraz modniejsze. Budowa i koszt utrzymania basenu ogrodowego niestety nie należą do...

Pomysł na oczko wodne w ogrodzie - kamienie,...

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz,...

DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty...

Dom z basenem – to brzmi dobrze. Jak jednak spełnić takie marzenie? Jak zabrać się do budowy basenu...

Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzyw...

Basen ogrodowy nie musi być luksusem. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen w...

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...