| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Oczko wodne. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Oczko wodne. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

W listopadzie, zanim temperatura spadnie poniżej 0°C, trzeba przygotować do zimy oczko wodne. Żyjące w niewielkim oczku wodnym ryby i wrażliwe rośliny wodne należy przenieść do pojemników z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu. Warto też pomyśleć o dotlenieniu wody w oczkach głębszych, tak by ryby mogły w nim spokojnie przezimować.

Autor: Andrzej Szandomirski

Małe i płytkie oczka wodne łatwo zamarzają aż do dna, więc ryby i drobne zwierzęta nie mają tu szans na przezimowanie. W oczkach o głębokości 100 cm ryby przetrwają zimę - pod warunkiem, że zadbamy o dotlenienie wody

Jesienią warto siatką osłonić lustro wody przed opadającymi liśćmi.
Zanim nadejdzie zima, trzeba oczyścić oczko wodne – wodę, a potem dno (np. pompą szlamówką). Dobrze jednak – jeżeli jest głębokie i żyją w nim drobne zwierzęta – zostawić warstwę mułu, w którym przezimują. W małej i płytkiej niecce woda może zamarzać aż do dna.

Przygotowanie roślin wodnych i ryb do zimy

Roślinom wodnym zimującym w oczku wodnym usuwa się obumarłe części, a zdrowe pędy skraca. Szuwary lepiej zostawić – dają schronienie drobnym zwierzętom, zdobią, a woda wokół nich trudniej zamarza.

Grzybienie (lilie wodne) na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, ale rosnące w koszach w płytszej wodzie warto przestawić głębiej. Wrażliwe rośliny wodne trzeba umieścić w pojemnikach z wodą w ogrzewanych pomieszczeniach. Niektóre odmiany grzybieni potrzebują około 8°C, a hiacynty wodne, salwinie i pistie – około 18°C.

Żyjące w płytkim oczku wodnym ryby i wrażliwe rośliny wodne należy przenieść do pojemników z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu (5-8°C). Ryb nie trzeba w tym czasie dokarmiać.

W oczku wodnym, które przynajmniej w części ma głębokość 100 cm, ryby dobrze przezimują. Jesienią ogranicza się im ilość pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10°C, zaprzestaje karmienia – zapadają w odrętwienie i nie żerują.

Dotlenienie wody w oczku

Aby zimującym w oczku wodnym rybom nie groził brak tlenu, warto – zanim powierzchnia wody zamarznie – położyć na niej styropianowy pływak albo specjalną grzałkę. Można też użyć brzęczyka akwariowego o mocy dostosowanej do pojemności oczka wodnego.

Tradycyjnym sposobem na dotlenienie wody w oczku wodnym jest wstawienie jednego lub kilku snopków słomy owsianej. Utrudnią zamarzanie wody i doprowadzą powietrze do jej głębszych warstw.

Przeczytaj dodatkowo:
Zima w ogrodzie. Jak przygotować oczko wodne do...

Woda w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę. I nie chodzi tu tylko o pielęgnację, ale również dekorację...

Wodny ogród: oczko wodne, fontanna, wodopój,...

Ogród wodny - z oczkiem wodnym, kaskadą, fontanną ogrodową, strumykiem, kaskadą ogrodową lub...

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek. Budowa...

Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować...

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał...

Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym...

W Polsce, basen w ogrodzie wciąż kojarzony jest z luksusem. Co więcej, luksus ten nie zawsze się opłaca....

Woda w ogrodzie przydomowym

Woda "oswojona" w ogrodzie wyzwala nasze pozytywne emocje. Jest ważnym elementem natury, ale warto też...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.