| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Panele prysznicowe miłe dla oka - materiały, wzornictwo i kolorystyka

Panele prysznicowe miłe dla oka - materiały, wzornictwo i kolorystyka

Nie ma nic przyjemniejszego po długim dniu pracy niż relaksująca kąpiel z hydromasażem. Teraz dzięki panelom prysznicowym, które montuje się w zwykłych kabinach natryskowych, mogą sobie na nią pozwolić nawet właściciele małych łazienek.

Panel prysznicowy jest kompletnym, gotowym do zawieszenia na ścianie urządzeniem. Na płycie, za którą znajdują się podłączenia do instalacji wodociągowej, są zamontowane dysze, słuchawki, zawory, a często także różne dodatkowe elementy (uchwyty, półki, mydelniczka, głośniki itp.).

Panel można dokupić w dowolnym momencie i zamontować w istniejącej kabinie prysznicowej zamiast tradycyjnej baterii i słuchawki prysznica.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Masz ochotę na przyjemną kąpiel z masażem wodnym i za mało miejsca na wannę z hydromasażem? – nic straconego! Panel prysznicowy zamontowany w kabinie lub nad zwykłą wanną z parawanem częściowo ci to wynagrodzi

Panel prysznicowy miły dla oka

  • Materiały. Płyty paneli prysznicowych są produkowane z różnych materiałów, najczęściej z aluminium i tworzyw sztucznych (zazwyczaj z sanitarnego akrylu lub ABS), ale dostępne są też wykonane ze stali nierdzewnej, z hartowanego szkła, ze sztucznego kamienia, z marmuru, granitu oraz egzotycznego drewna (na przykład cedrowego). Materiał na panele musi być sztywny i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a poddany odpowiedniej obróbce także estetyczny i gładki, aby powierzchnię panelu łatwo było utrzymać w czystości.
  • Wymiary. Ze względu na miejsce zamontowania – kabinę prysznicową, w której kąpiel odbywa się na stojąco – panel prysznicowy ma zazwyczaj prostokątny kształt o jednym boku znacznie dłuższym od drugiego i prostych bądź zaokrąglonych brzegach. Długość krótszego boku wynosi najczęściej od 10 do 30 cm (choć czasem spotyka się też 50-centymetrowe), a dłuższego – od 100 do 210 cm.
    Panele krótkie (100-150 cm) wiesza się na ścianie nad brodzikiem, długie (ponad 180 cm) mogą się opierać na jego krawędzi. Pierwsze można instalować także nad wanną osłoniętą parawanem; warto wtedy wybrać model z funkcją napuszczania do niej wody.
    Na rynku są też dostępne panele o regulowanej wysokości – przesuwa się je w górę i w dół, dzięki czemu kąpiel może być równie wygodna dla wyższych, jak i niższych członków rodziny.  
  • Wzornictwo. We wzornictwie paneli przeważają proste formy (prostokąty o prostych, łagodnych krawędziach), ponieważ najlepiej sprawdzają się w użytkowaniu – są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Niektórzy producenci oferują też panele o nietypowych – eliptycznych lub nieregularnych – kształtach. Ich twórcami są nierzadko sławni projektanci i kreatorzy mody. 
  • Kolorystyka. Panele z materiałów naturalnych (na przykład kamienia, stali,drewna) mają kolory typowe dla tych materiałów, te z tworzywa można dowolnie barwić, na przykład na niebiesko, czerwono czy żółto. Powierzchnię płytywykańcza się w różny sposób w celu zabezpieczenia jej przed niszczącym działaniem wody i środków czystości lub nadania jej szczególnego wyglądu.Panele drewniane zwykle pokrywa się wodoodpornym lakierem, stalowe są często poddawane szczotkowaniu, a aluminiowe anodowane lub pokrywane lakierem proszkowym.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Montaż kabiny prysznicowej KROK PO KROKU....

Kabinę prysznicową złożysz z kilku elementów według instrukcji producenta. Musisz ją jeszcze...

Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...