Panel prysznicowy z hydromasażem: jaki wybrać? Opinie

2019-02-14 15:22
Panel prysznicowy
Autor: Piotr Mastalerz Korzystając z panelu z dyszami ustawionymi w jednej linii, wystarczy obracać się w prawo i w lewo, by masować mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa

Panel prysznicowy montuje się w zwykłych kabinach natryskowych, mogą sobie na nią pozwolić nawet właściciele niewielkich łazienek. Nie ma nic przyjemniejszego po długim dniu pracy niż relaksująca kąpiel z hydromasażem.

Panele prysznicowe mają sporo zalet: zapewniają kilka rodzajów masażu, mają nowoczesny, estetyczny wygląd, zajmują mało miejsca, są proste w montażu, można je instalować w wykończonej łazience bez konieczności wykonywania uciążliwych przeróbek instalacji i skuwania płytek ceramicznych. Nic dziwnego, że ich popularność rośnie.

Panel prysznicowy - alternatywa wanny

Panel prysznicowy jest kompletnym, gotowym do zawieszenia na ścianie urządzeniem. Na płycie, za którą znajdują się podłączenia do instalacji wodociągowej, są zamontowane dysze, słuchawki, zawory, a często także różne dodatkowe elementy (uchwyty, półki, mydelniczka, głośniki itp.). Panel prysznicowy można dokupić w dowolnym momencie i zamontować w istniejącej kabinie zamiast tradycyjnej słuchawki prysznicowej.

Panele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem
Autor: DEANTE Panele prysznicowe mają różną liczbę dysz (częściej parzystą) i rozmaite dodatkowe elementy, w tym zazwyczaj słuchawkę prysznicową i głowicę prysznicową (górną) lub modną ostatnio deszczownicę

Panel prysznicowy - z czego jest zrobiony?

Płyty paneli prysznicowych są produkowane z różnych materiałów, najczęściej z aluminium i tworzyw sztucznych (zazwyczaj z sanitarnego akrylu lub ABS), ale dostępne są też panele prysznicowe wykonane ze stali nierdzewnej, z hartowanego szkła, ze sztucznego kamienia, z marmuru, granitu oraz egzotycznego drewna. Materiał na panele musi być sztywny i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a poddany odpowiedniej obróbce także estetyczny i gładki, aby powierzchnię panelu łatwo było utrzymać w czystości.

Wygląd panelu prysznicowego - wzornictwo i kolory

Wzornictwo. Przeważają proste formy paneli prysznicowych (prostokąty o prostych, łagodnych krawędziach), ponieważ najlepiej sprawdzają się w użytkowaniu - są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Niektórzy producenci oferują też panele prysznicowe o nietypowych - eliptycznych lub nieregularnych - kształtach. Ich twórcami są nierzadko sławni projektanci i kreatorzy mody.

Kolorystyka. Panele prysznicowe z materiałów naturalnych (na przykład kamienia, stali, drewna) mają kolory typowe dla tych materiałów, te z tworzywa można dowolnie barwić, na przykład na niebiesko, czerwono czy żółto. Powierzchnię płyty wykańcza się w różny sposób w celu zabezpieczenia jej przed niszczącym działaniem wody i środków czystości lub nadania jej szczególnego wyglądu. Panele prysznicowe drewniane zwykle pokrywa się wodoodpornym lakierem, stalowe są często poddawane szczotkowaniu, a panele prysznicowe aluminiowe anodowane lub pokrywane lakierem proszkowym.

Panel prysznicowy
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli panel jest drewniany, to tylko z drewna egzotycznego, bo długo pozostaje piękne nawet w tak niesprzyjających warunkach jak kabina prysznicowa

Panel prysznicowy: wymiary

Ze względu na miejsce zamontowania – kabinę prysznicową, w której kąpiel odbywa się na stojąco – panel prysznicowy ma zazwyczaj prostokątny kształt o jednym boku znacznie dłuższym od drugiego i prostych bądź zaokrąglonych brzegach. Długość krótszego boku wynosi najczęściej od 10 do 30 cm (choć czasem spotyka się też 50-centymetrowe), a dłuższego - od 100 do 210 cm. Panele prysznicowe krótkie (100-150 cm) wiesza się na ścianie nad brodzikiem, długie (ponad 180 cm) mogą się opierać na jego krawędzi. Pierwsze można instalować także nad wanną osłoniętą parawanem nawannowym; warto wtedy wybrać model z funkcją napuszczania do niej wody. Na rynku są też dostępne panele prysznicowe o regulowanej wysokości – przesuwa się je w górę i w dół, dzięki czemu kąpiel może być równie wygodna zarówno dla wyższych, jak i niższych członków rodziny.

Penele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Panele prysznicowe mają zazwyczaj wysokość 100-210 cm. Krótsze można instalować na ścianie nad brodzikiem lub nad wanną z parawanem
Penele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Długie panele mogą się opierać o krawędź brodzika
Penele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Niektóre z nich są przeznaczone do montażu na prostej ścianie...
Penele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy ...a inne do powieszenia w narożniku. Są i uniwersalne, które w zależności od potrzeb można zamontować na oba sposoby

Panel prysznicowy: dysza

O możliwościach panelu prysznicowego i, niestety, także jego cenie w znacznej mierze decydują liczba i różnorodność elementów zamontowanych na płycie.

Dysze mogą być zamontowane na stałe lub na przegubach - wtedy jest możliwa regulacja kierunku wypływu wody. Są najczęściej chromowane, ale mogą też być z tworzywa w kolorze panelu. Dysze są zwykle rozmieszczone w dwóch pionowych rzędach po obu stronach panelu (rzadziej w jednym pionowym) i ułożone symetrycznie względem siebie. Ich liczba jest różna – od kilku do kilkunastu, zazwyczaj parzysta. Niekiedy jedna z dysz jest umieszczona na dole, pośrodku panelu. Rozmieszczenie dysz na panelu prysznicowym nie jest przypadkowe, ale ma medyczne uzasadnienie. Wypływająca z nich woda powinna, zdaniem fizykoterapeutów, masować różne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, a nie sam kręgosłup. Dysze mogą wytwarzać strumień o różnym rodzaju i nasileniu. W zależności od modelu można je włączać i wyłączać osobno lub kilka naraz. Niektóre mają blokadę kierunku zabezpieczającą przed zmianą kąta ustawienia w momencie gwałtownego wzrostu ciśnienia wody.

Słuchawki prysznicowe do paneli

Prostsze panele prysznicowe są wyposażone tylko w jedną słuchawkę połączoną z panelem wężem i zawieszaną na uchwycie lub drążku. Gdy słuchawki są dwie – jedna znajduje się na górze panelu, a druga – podobnie jak w tradycyjnej baterii prysznicowej – jest zawieszona na drążku lub uchwycie przymocowanym do panelu albo na ścianie. Jeśli panel prysznicowy ma drążek (taki jak w zwykłym prysznicu), słuchawkę można powiesić na nim na wysokości stosownej do potrzeb kąpiącej się osoby i dzięki temu podczas kąpieli mieć wolne obie ręce. Gdy nie ma drążka, słuchawkę trzeba cały czas trzymać w ręku. Słuchawka może być też wyciągana, a wtedy – gdy nie jest używana – elastyczny przewód, do którego jest podłączona, jest ukryty pod panelem. Górna słuchawka, nazywana często głowicą prysznicową, może być stała lub zamocowana na przegubie, co umożliwia regulowanie kierunku strumienia wypływającej z niej wody. Niektóre modele paneli prysznicowych mają słuchawki z regulowanym natężeniem strumienia wody (normalny, miękki, masujący, bicz), popularne są też słuchawki oszczędzające wodę (nawet do 50%).

Dla przyjemności...i zdrowia
Świeczki

Autor: Piotr Mastalerz

Panel prysznicowy z hydromasażem

Kuracja wodna zwana hydromasażem jest jedną z najstarszych i najbardziej naturalnych metod leczenia na świecie, ma także doskonałe właściwości kosmetyczne. Zdaniem specjalistów od fizykoterapii codzienny kilkuminutowy masaż wodny działa na nasz organizm odprężająco, niweluje uciążliwe dolegliwości kręgosłupa i stawów, poprawia samopoczucie przy migrenach i bezsenności, a także polepsza nastrój. Przesadą byłoby jednak przypisywanie panelom prysznicowym szczególnych właściwości leczniczych. Można za to liczyć na atrakcyjniejszą formę kąpieli. Masaż pod natryskiem jest typowym wodnym, biczowym masażem relaksacyjnym pod niewielkim ciśnieniem. Działa rozluźniająco i pobudzająco. Może też działać tonizująco w stanach napięć nerwowych. Odpowiednie ustawienie się przy panelu i skierowanie strumienia wody na bolesne czy zbyt napięte mięśnie zwykle przynosi ulgę. Stojąc pod natryskiem, można się obracać i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała, bez względu na sposób ułożenia dysz (symetryczny czy centralny). W odróżnieniu od typowych zdrowotnych masaży ciśnieniowych nie ma też przeciwwskazań do masowania brzucha i klatki piersiowej, ponieważ ciśnienie wody wypływającej z dysz panelu prysznicowego nie jest bardzo duże.

Panel prysznicowy: bateria

Uchwyty i pokrętła. Do paneli prysznicowych montuje się baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty i pokrętła do ręcznej regulacji temperatury i natężenia strumienia wody. Jeśli panel prysznicowy jest wyposażony w regulator jednouchwytowy, taki jak w popularnych bateriach wannowych czy prysznicowych, odpowiednią temperaturę i strumień uzyskuje się, wychylając go w pionie i w poziomie. W modelach paneli prysznicowych z pokrętłami jedno z nich służy do ustawiania temperatury, a drugie do regulowania strumienia. W obudowie panelu prysznicowego umieszczone są również pokrętła służące do przełączania strumienia wody do dysz i słuchawek. Elementy do mieszania wody oraz przewody rozprowadzające ją do dysz, natrysku górnego i słuchawki są w niej schowane.

Zobacz także:

Panele prysznicowe mogą być wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury wody i utrzymywanie jej na niezmiennym poziomie również wtedy, gdy temperatura i ciśnienie wody w instalacji będą się wahać. Wygodne, ale zwykle droższe są panele prysznicowe, których funkcjami można sterować za pomocą urządzeń elektronicznych. Wszystkie parametry pracy panelu – temperaturę, ciśnienie wody oraz rodzaj masażu – można wtedy zaprogramować przed rozpoczęciem kąpieli, a kiedy jest się już na nią gotowym, uruchomić panel jednym przyciskiem.

Zobacz także:

Elementy dodatkowe do paneli prysznicowych

Do paneli prysznicowych często oferowane są dodatkowe elementy. Mogą to być półeczki na kosmetyki i przybory kąpielowe (czasem zamykane drzwiczkami), składane siedzisko umożliwiające kąpiel w pozycji siedzącej (przydatne na przykład dla osób niepełnosprawnych), lustra, wylewki bidetowe, oświetlenie (zasilane bezpiecznym napięciem 12 V), czujniki temperatury z elektronicznym wyświetlaczem, a nawet odtwarzacz hi-fi i głośniki czy system do aromaterapii.

Panel prysznicowy: prawidłowe ciśnienie wody i temperatura

Producenci paneli prysznicowych twierdzą, że można je zamontować w każdej łazience. Jest jednak jeden warunek – w instalacji, do której podłączymy panel, musi być odpowiednie ciśnienie, aby masaż wodny był skuteczny, czyli aby strumień wypływającej wody był intensywny.

Zobacz także:

Panel prysznicowy będzie właściwie działał tylko wtedy, gdy dopływająca do niego woda będzie miała odpowiednią wydajność przepływu (około 20 l/min) i ciśnienie (nie mniej niż 0,2 MPa, zalecane 0,3 MPa). Konieczne jest też zapewnienie wystarczającej ilości ciepłej wody (o temperaturze minimum 40ºC) gwarantującej komfortowe warunki kąpieli. Najlepiej jest więc przed dokonaniem zakupu sprawdzić w dokumentacji technicznej, jakich parametrów instalacji wodociągowej wymaga wybrane przez nas urządzenie. Jeśli korzystamy z wodociągu, zwykle nie ma problemu. Gdy woda na potrzeby domowe jest pobierana ze studni, montaż panelu prysznicowego trzeba uwzględnić już wtedy, gdy dobiera się pompę i urządzenie hydroforowe, aby w przyszłości zapewnione było odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jeśli jest zbyt małe, woda będzie wypływała z dysz słabym strumieniem, nie będzie więc spełniać swojej funkcji, czyli masować.

Problemy z letnią wodą

Problemy z odpowiednim zasilaniem panelu prysznicowego mogą pojawić się także wtedy, gdy ciepła woda będzie przygotowywana w podgrzewaczu przepływowym. Może on nie nadążyć z podgrzewaniem (słuchawka prysznicowa potrzebuje jej blisko 18 l/min, głowica prysznicowa – 15 l/min, dysze boczne – 5 l/min, czyli nawet 100 l w ciągu pięciominutowej kąpieli) i kąpiel będzie zbyt chłodna. Jeśli z tego samego źródła co natrysk będą zasilane inne przybory sanitarne, odkręcenie wody przy wannie, zlewozmywaku czy umywalce może spowodować wyraźne obniżenie ciśnienia w instalacji. W domach zasilanych z lokalnej sieci wodociągowej też mogą się zdarzać odczuwalne wahania ciśnienia wody w rurach spowodowane korzystaniem zwody przez innych użytkowników sieci.

Sonda
Prysznic czy wanna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie