| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wszystko o panelach prysznicowych

Wszystko o panelach prysznicowych

Dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody – wszystko umieszczone na jednej płycie. To panel prysznicowy – sposób na relaksujący masaż pod natryskiem.   

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak doskonałym relaksem jest masaż. Można go zażywać pod natryskiem. Potrzebne do niego specjalne dysze i baterię prysznicową można zamontować pod tynkiem. Całą instalację trzeba wtedy wykonać przed pokryciem ścian na przykład płytkami ceramicznymi. Decyzję trzeba więc podjąć jeszcze przed wykończeniem łazienki albo należy liczyć się ze skuwaniem glazury, kłopotliwymi przeróbkami już istniejącej instalacji i wszelkimi konsekwencjami takich prac (na przykład uszkodzeniem wanny czy brodzika). Do niedawna był to jedyny sposób zamontowania na ścianie łazienki urządzeń do masażu. Obecnie coraz więcej zwolenników zyskują panele prysznicowe.

Panel prysznicowy

To wykonana z tworzywa lub aluminium, rzadziej ze szkła, płyta, w której zamontowane są dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody, a także dodatkowe udogodnienia dla użytkowników (na przykład wylewka bidetowa albo rozkładane krzesełko). Ich główną zaletą jest prosty montaż – wystarczy przymocować panel do ściany i podłączyć do instalacji wodnej. Wadą gotowych paneli jest wysoka cena.

Autor: ANSGROHE , AQUASTYLE , MADIX

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dwie słuchawki

W panelach wyposażonych w dwie słuchawki jedna jest na stałe przymocowana do górnej części panela. Umieszczona jest na przegubie, można więc regulować kierunek strumienia wypływającej z niej wody. Druga zamontowana jest w dolnej części panela. Może to być słuchawka wyciągana (wówczas elastyczny przewód, do którego jest podłączona, ukryty jest pod panelem) lub – jak w panelach z jedną słuchawką – zawieszona na ścianie lub specjalnym pręcie. Dla zwiększenia komfortu masażu niektóre panele mają słuchawki z regulowanym strumieniem wody (na przykład łagodnym i intensywnym).

W celu przedłużenia trwałości słuchawek zabezpiecza się je przed osadzaniem się kamienia. Jedną z metod jest wykonanie sitka natrysku z tworzywa (można je rozpoznać po intensywnie zielonym kolorze) uniemożliwiającego powstawanie osadów. Krople wody spływają z nich bardzo szybko, nie wyparowują, więc nie pozostawiają osadów. Otwory niektórych sitek wyposażone są w elastyczne dysze (również z tworzywa sztucznego), z których łatwo wykruszyć osad: wystarczy przetrzeć sitko gąbką. Czasem w otworach znajdują się cienkie sztyfciki na sprężynkach, które po zakręceniu wody wsuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. Sztyfciki cofają się, gdy ponownie odkręcimy wodę.

Baterie

Do paneli prysznicowych montowane są baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty do ustawiania strumienia i temperatury wody. Mogą to być:

  • jeden uchwyt – ruch uchwytem w lewo powoduje wypływ wody cieplejszej, a w prawo chłodniejszej; im bardziej wychylony jest do góry, tym większy strumień wody wypływa;
  • dwa pokrętła – jeden do regulowania temperatury, a drugi – strumienia.

Komfort kąpieli podwyższa zainstalowanie baterii termostatycznej. Ustawiona pokrętłem temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie – niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji.
Niektóre panele wyposażone są w czujnik temperatury z elektronicznym wyświetlaczem jej wartości.
Dodatkowo na panelu muszą znaleźć się pokrętła, którymi strumień wody kierowany jest do słuchawek i dysz. Baterie są najczęściej chromowane, rzadziej białe.

Dodatki

W każdym panelu prysznicowym przewidziane jest miejsce na mydło, kosmetyki i przybory kąpielowe. Bogatsze wersje paneli oprócz dysz i słuchawek prysznicowych mogą mieć również wylewkę bidetową, zamontowaną w dolnej części panela. Ciekawym pomysłem są drzwiczki, za którymi można schować wszystkie przybory toaletowe i kosmetyki oraz słuchawkę prysznicową. Dla wygody użytkowników w wielu panelach są rozkładane krzesełka do siedzenia lub podnóżki. Panele mogą być oświetlone lampami halogenowymi, umieszczonymi w górnej części. Często też do środkowej części panela przytwierdzone jest lustro.

Kształty i wielkości

Większość paneli ma zaokrąglone kształty i wykonana jest z tworzywa w kolorze białym. Rzadziej spotykane są panele kolorowe: niebieskie, żółte, czerwone. Firmy oferują też panele aluminiowe, satynowe, o geometrycznych kształtach albo wykonane ze szkła. Zwykle panele oferowane są w dwóch wersjach: jednej przystosowanej do montażu na ścianie, a drugiej – w narożniku. Wymiary paneli są zróżnicowane:

  • panele długie – mają powyżej 180 cm – po zamontowaniu opierają się na brodziku;
  • średnie – 140-150 cm – można zamontować nad brodzikiem lub wanną;
  • krótkie – około 115 cm.

Łatwo więc będzie nam wybrać model pasujący do naszej kabiny prysznicowej lub wanny.

O montażu

Producenci paneli twierdzą, że można je zamontować w każdej łazience. Jest jednak jeden warunek – w instalacji, do której podłączymy panel, musi być odpowiednie ciśnienie, aby masaż wodny był skuteczny, czyli aby strumień wypływającej wody był intensywny. Zalecane jest ciśnienie około 3 barów. Jeśli korzystamy z wodociągu, zwykle nie ma problemu. Gdy woda na potrzeby domowe pobierana jest ze studni, montaż panela trzeba uwzględnić już wtedy, gdy dobiera się pompę i urządzenie hydroforowe, aby w przyszłości zapewnione było odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jeśli ciśnienie jest zbyt małe, to z dysz będzie wypływała woda słabszym strumieniem, nie będzie więc spełniać swojej funkcji – nie będzie masować.

Uwaga!

Większość paneli nie spełni swojego zadania, jeśli doprowadzimy do nich ciepłą wodę przygotowaną w podgrzewaczu przepływowym. Może on nie nadążyć z podgrzaniem wody i taka kąpiel będzie przyjemna jedynie dla zwolenników chłodnych natrysków.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na jednej płycie

Najważniejszym elementem panela prysznicowego są dysze. Powinny być one tak rozmieszczone, aby wypływająca woda masowała różne części ciała. Dysz jest zwykle sześć lub osiem, ale niektóre firmy produkują panele tylko z czterema dyszami. Najczęściej dysze zamontowane są w dwóch pionowych rzędach, symetrycznie względem siebie. Takie rozmieszczenie jest w pełni uzasadnione od strony medycznej – tak jak zalecają specjaliści masowane są punkty położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, czyli mięśnie, a nie sam kręgosłup.

Zdecydowanie rzadszym rozwiązaniem są panele z trzema lub pięcioma dyszami umieszczonymi pionowo w jednym rzędzie. Dysze mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach. Te ostatnie mają zwykle regulację kierunku wypływu strumienia wody. Dysze są najczęściej chromowane, ale zdarzają się też wykonane z tworzywa w kolorze panela. Drugi, oprócz dysz niezbędny element paneli to słuchawki prysznicowe. Najczęściej są dwie, rzadziej – jedna.

Jedna słuchawka

Podłączona jest do instalacji elastycznym wężem. Jeśli nie jest używana, to podobnie jak w tradycyjnych bateriach prysznicowych spoczywa albo w uchwycie przymocowanym bezpośrednio do ściany, na której zawieszony jest panel, albo zawiesza się ją na specjalnym pręcie przytwierdzonym do ściany lub panela (centralnie lub z boku). Można wtedy regulować jej położenie (wysokość, na jakiej jest zawieszona).

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...