| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Panele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem

Panele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem

Panele prysznicowe mają sporo zalet: zapewniają kilka rodzajów masażu, mają nowoczesny, estetyczny wygląd, zajmują mało miejsca, są proste w montażu, można je instalować w wykończonej łazience bez konieczności wykonywania uciążliwych przeróbek instalacji i skuwania płytek ceramicznych. Nic dziwnego, że ich popularność wciąż rośnie.

Autor: DEANTE

Panel prysznicowy Stone - wygodny, funkcjonalny i niezwykle efektowny. Z pewnością umili szybki prysznic (Deante)

Co wpływa na wygodę użytkowania paneli prysznicowych?

O możliwościach panelu prysznicowego i, niestety, także jego cenie w znacznej mierze decyduje liczba i różnorodność elementów zamontowanych na płycie. Najważniejsze są dysze. Mogą być zamontowane na stałe lub na przegubach – wtedy jest możliwa regulacja kierunku wypływu wody. Są najczęściej chromowane, ale mogą też być z tworzywa w kolorze panelu.

Dysze są zwykle rozmieszczone w dwóch pionowych rzędach po obu stronach panelu (rzadziej w jednym pionowym) i ułożone względem siebie symetrycznie. Ich liczba jest różna – od kilku do kilkunastu, zazwyczaj parzysta. Niekiedy jedna z dysz jest umieszczona na dole, pośrodku panelu.

Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe, ale ma medyczne uzasadnienie. Wypływająca z nich woda powinna, zdaniem fizykoterapeutów, masować różne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, a nie sam kręgosłup. Dysze mogą wytwarzać strumień­ o różnymrodzaju i nasileniu. W zależności od modelu można je włączać i wyłączać osobno lub kilka naraz. Niektóre mają blokadę kierunku zabezpieczającą przed zmianą kąta ustawienia w momencie gwałtownego wzrostu ciśnienia wody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: DEANTE

Panele prysznicowe mają różną liczbę dysz (częściej parzystą) i rozmaite dodatkowe elementy, w tym zazwyczaj słuchawkę prysznicową i głowicę prysznicową (górną) lub modną ostatnio deszczownicę

Autor: POOLSPA

Korzystając z panelu z dyszami ustawionymi w jednej linii, wystarczy obracać się w prawo i w lewo, by uzyskać ten sam efekt, czyli nie kierować strumienia wprost na kręgosłup. Dodatkowa dysza umieszczona najniżej służy do masażu stóp

Słuchawki prysznicowe. Prostsze panele są wyposażone tylko w jedną słuchawkę połączoną z panelem wężem i zawieszaną na uchwycie lub drążku. Gdy słuchawki są dwie – jedna znajduje się na górze panelu, a druga – podobnie jak w tradycyjnej baterii prysznicowej – jest zawieszona na drążku lub uchwycie przymocowanym do panelu lub na ścianie. Jeśli panel ma drążek (taki jak w zwykłym prysznicu), słuchawkę można powiesić na nim na wysokości stosownej do potrzeb kąpiącej się osoby i dzięki temu podczas kąpieli mieć wolne obie ręce. To wygodne rozwiązanie. Gdy nie ma drążka, słuchawkę trzeba cały czas trzymać w ręku. Słuchawka może być też wyciągana, a wtedy – gdy nie jest używana – elastyczny przewód, do którego jest podłączona, jest ukryty pod panelem.

Górna słuchawka, nazywana często głowicą prysznicową, może być stała lub zamocowana na przegubie, co umożliwia regulowanie kierunku strumienia wypływającej z niej wody. Niektóre modele paneli mają słuchawki z regulowanym natężeniem strumienia wody (normalny, miękki, masujący, bicz), popularne są też słuchawki oszczędzające wodę (nawet do 50%).

Uchwyty i pokrętła. Do paneli prysznicowych montuje się baterie, których cały mechanizm ukryty jest w panelu. Widoczne są tylko uchwyty i pokrętła do ręcznej regulacji temperatury i natężenia strumienia wody. Jeśli panel jest wyposażony w regulator jednouchwytowy, taki jak w popularnych bateriach wannowych czy prysznicowych, odpowiednią temperaturę i strumień uzyskuje się, wychylając go w pionie i w poziomie.

W modelach z pokrętłami jedno z nich służy do ustawiania temperatury, a drugie do regulowania strumienia. W obudowie panelu umieszczone są również pokrętła służące do przełączania strumienia wody do dysz i słuchawek. Elementy do mieszania wody oraz przewody rozprowadzające ją do dysz, natrysku górnego i słuchawki są w niej schowane.

Panele mogą być wyposażone w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury wody i utrzymywanie jej na niezmiennym poziomie również wtedy, gdy temperatura i ciśnienie wody w instalacji będą się wahać.

Wygodne, ale zwykle droższe są panele,których funkcjami można sterować za pomocą urządzeń elektronicznych.

Wszystkie parametry pracy panelu – temperaturę, ciśnienie wody oraz rodzaj masażu – można wtedy zaprogramować przed rozpoczęciem kąpieli, a kiedy jest się już na nią gotowym, uruchomić panel jednym przyciskiem.

Elementy dodatkowe. Mogą to być półeczki na kosmetyki i przybory kąpielowe (czasem zamykane drzwiczkami), składane siedzisko umożliwiające kąpiel w pozycji siedzącej (przydatne na przykład dla osób niepełnosprawnych), lustra, wylewki bidetowe, oświetlenie (zasilane bezpiecznym napięciem 12 V), czujniki temperatury z elektronicznym wyświetlaczem, a nawet odtwarzacz hi- -fi i głośniki czy system do aromaterapii. W droższych wersjach paneli zwykle można się spodziewać większej liczby wygodnych i ciekawych elementów. Część jest dostępna w standardzie, inne jako dodatkowo płatne wyposażenie na życzenie klienta.

Łazienkowa nisza, czyli natrysk we wnęce

Zamiast kabiny – ściany pokryte płytkami. Zamiast brodzika – odpływ w podłodze. Natrysk...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Zobacz galerię...

Wanna wolno stojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie...

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami...

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....