| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji termicznej i właściwej wentylacji

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji termicznej i właściwej wentylacji

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać to za pomocą wełny mineralnej. Równie ważny jest system wentylacji sauny, gdyż trzeba doprowadzić do niej świeże powietrze, a odprowadzić zużyte. Podpowiadamy, jak prawidłowo zaizolować saunę i wykonać skuteczną wentylację.

Ocieplenie sauny = mniejsze straty ciepła i szybsze nagrzewanie

Mówiąc o odizolowaniu sauny od reszty budynku, nie mamy na myśli izolacji przeciwwilgociowej – ta nie jest potrzebna, bo wbrew obiegowej opinii w saunie nie powstaje wcale dużo wilgoci – chodzi o izolację termiczną. Dzięki niej straty energii będą mniejsze i powietrze w kabinie będzie się szybciej nagrzewało.

Izolację o grubości od 45 do 100 mm z wełny mineralnej (styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę) umieszcza się między warstwą paneli drewnianych ułożonych wewnątrz kabiny a jej zewnętrzną obudową. Nie należy stosować dodatkowej izolacji z folii aluminiowej, ponieważ umieszczona pod warstwą paneli drewnianych powoduje, że się nieprzyjemnie nagrzewają, i stwarza zagrożenie porażenia prądem. W kabinach z pełnych bali drewnianych izolacja z wełny mineralnej nie jest konieczna.

Skuteczna wentylacja sauny

Kabina sauny nie może przylegać bezpośrednio do ścian budynku, aby nie doszło do przegrzania jej elementów. Odstęp powinien wynosić 2 do 5 cm. Należy umożliwić swobodny obieg powietrza wokół sauny i w jej wnętrzu oraz właściwą jego wymianę.

Kabiny nie można podłączyć bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Tam też powinno być odprowadzane zużyte. W tym celu w ścianie pod piecem trzeba zrobić otwór o powierzchni około 100 cm2. Podczas korzystania z sauny powinien on być całkowicie otwarty, aby powietrze z pomieszczenia mogło swobodnie dopływać do wnętrza kabiny.

Otwór wylotowy najlepiej umieścić jak najdalej od wlotowego – w suficie lub wysoko na ścianie. W saunie z piecem na drewno nie jest potrzebny.

Przeczytaj dodatkowo:
Domowe SPA, czyli łaźnia parowa i sauna w...

Aby cieszyć się istnym spa w domu, wcale nie musisz mieć ogromnej łazienki. Obecnie wystarczy zaledwie 3 m kw...

Budowa sauny

Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien...

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z kąpieli...

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

Zaproś znajomych do sauny

Mieszkańcy Skandynawii od dawna znają dobroczynne działanie sauny. Korzystają z niej co najmniej dwa razy w...

Piec do sauny i generator pary. Czym kierować się...

Dobór odpowiedniego pieca do sauny to podstawa. Zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.