| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji termicznej i właściwej wentylacji

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji termicznej i właściwej wentylacji

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać to za pomocą wełny mineralnej. Równie ważny jest system wentylacji sauny, gdyż trzeba doprowadzić do niej świeże powietrze, a odprowadzić zużyte. Podpowiadamy, jak prawidłowo zaizolować saunę i wykonać skuteczną wentylację.

Ocieplenie sauny = mniejsze straty ciepła i szybsze nagrzewanie

Mówiąc o odizolowaniu sauny od reszty budynku, nie mamy na myśli izolacji przeciwwilgociowej – ta nie jest potrzebna, bo wbrew obiegowej opinii w saunie nie powstaje wcale dużo wilgoci – chodzi o izolację termiczną. Dzięki niej straty energii będą mniejsze i powietrze w kabinie będzie się szybciej nagrzewało.

Izolację o grubości od 45 do 100 mm z wełny mineralnej (styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę) umieszcza się między warstwą paneli drewnianych ułożonych wewnątrz kabiny a jej zewnętrzną obudową. Nie należy stosować dodatkowej izolacji z folii aluminiowej, ponieważ umieszczona pod warstwą paneli drewnianych powoduje, że się nieprzyjemnie nagrzewają, i stwarza zagrożenie porażenia prądem. W kabinach z pełnych bali drewnianych izolacja z wełny mineralnej nie jest konieczna.

Skuteczna wentylacja sauny

Kabina sauny nie może przylegać bezpośrednio do ścian budynku, aby nie doszło do przegrzania jej elementów. Odstęp powinien wynosić 2 do 5 cm. Należy umożliwić swobodny obieg powietrza wokół sauny i w jej wnętrzu oraz właściwą jego wymianę.

Kabiny nie można podłączyć bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Tam też powinno być odprowadzane zużyte. W tym celu w ścianie pod piecem trzeba zrobić otwór o powierzchni około 100 cm2. Podczas korzystania z sauny powinien on być całkowicie otwarty, aby powietrze z pomieszczenia mogło swobodnie dopływać do wnętrza kabiny.

Otwór wylotowy najlepiej umieścić jak najdalej od wlotowego – w suficie lub wysoko na ścianie. W saunie z piecem na drewno nie jest potrzebny.

Przeczytaj dodatkowo:
Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard....

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy...

Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów, na...

Piece do sauny

Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytwarzania odpowiedniej...

Piec do sauny i generator pary. Czym kierować się...

Dobór odpowiedniego pieca do sauny to podstawa. Zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W...

Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.