| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Łaźnia parowa

Łaźnia parowa

Do niedawna łaźnia parowa kojarzyła się jedynie z publicznym obiektem, z którego korzystały głównie osoby nie mające własnej łazienki, stąd nie cieszyły się one najlepszą opinią. Już czas by to zmienić.

Autor: Hydrosfera

Podstawowe różnice między saunami a łaźniami parowymi.

Temperatura panująca w łaźniach waha się od 40 do 55°C, w saunie sięga 110°C. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą jest 45°C. Samo pomieszczenie łaźni ma inną konstrukcję. Łaźnia parowa musi być w całości (to znaczy jej podłoga, ściany oraz sufit) wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o dużej wilgotności (100%). W tradycyjnych saunach parowo-ziołowych wilgotność powietrza nie przekracza nigdy 65%, natomiast w saunach suchych i mokrych utrzymuje się na poziomie 10–30%. Dlatego sauny można budować z drewna, ale nie jest ono odpowiednim materiałem konstrukcyjnym na kabiny łaźni parowych. Materiały, z których wykonuje się kabiny łaźni parowych, powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny.     

Kabina łaźni parowej

Kabiny łaźni parowych wykonuje się w konstrukcji lekkiej lub ciężkiej. Konstrukcję ciężką, opartą na murowanych ściankach, wykonuje się z wodoodpornych materiałów, na przykład płytek, kamienia lub kafli ceramicznych. W celu zapewnienia komfortu osobom korzystającym z łaźni oraz zagwarantowania odpowiednich warunków wytwarzania pary w kabinach ich wysokość powinna wynosić 205–224 cm. Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy użycie gotowych elementów, oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów, jest niemożliwe. Tak może się zdarzyć, gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt lub gotowe elementy nie pasują do stylu wnętrza.
Gotowe kabiny przeznaczone do instalowania w domach lub w mieszkaniach mają wymiary pozwalające pomieścić od jednej do sześciu osób. Zasady instalacji są identyczne. Różnice dotyczą jedynie wymiarów kabin, mocy zastosowanego generatora pary i sposobu rozwiązania instalacji.

Ściany i sufit łaźni parowej

Ściany, sufit i podłoże kabin o konstrukcji lekkiej wykonuje się z lekkich, gotowych elementów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (w różnych kolorach), hartowanego szkła oraz aluminium. Ich zaletą jest niższe niż w innych typach kabin zużycie energii elektrycznej podczas pracy generatora pary. Elementy z tworzywa sztucznego, szkła lub aluminium montuje się na gładkich, wypoziomowanych powierzchniach, wyłożonych płytkami ceramicznymi lub wykładziną z tworzywa sztucznego odporną na wysoką temperaturę i – dla bezpieczeństwa użytkowników – antypoślizgową.               
Być może już wkrótce łaźnie staną się w Polsce popularną formą kąpieli i odpoczynku i każdy będzie mógł na własnej skórze sprawdzić ich dobroczynne działanie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zaproś znajomych do sauny

Mieszkańcy Skandynawii od dawna znają dobroczynne działanie sauny. Korzystają z niej co najmniej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową...

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz...

Piec do sauny i generator pary - gwarancja...

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych...

Łaźnia parowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Jakie warunki muszą być spełnione, by można było w domu zamontować łaźnię parową? Dlaczego wybór...

Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy...

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji...

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT