| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Projektowanie łazienki na poddaszu a wysokość ścianki kolankowej

Projektowanie łazienki na poddaszu a wysokość ścianki kolankowej

Na możliwość urządzenia łazienki na poddaszu ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa, tym lepiej. Zobacz, jak się zabrać za projektowanie łazienki na poddaszu, gdy ścianka kolankowa ma wysokość mniejszą lub większą niż 1 metr.

Autor: Andrzej Szandomirski

Skos skosowi nierówny

Wnętrza na poddaszach są różne. Przy dachu dwuspadowym w pomieszczeniu jest zazwyczaj jeden spadek, przy dachu czterospadowym mogą być dwa. Najwyżej jest pod dachem mansardowym.

Na możliwość urządzenia łazienki pod skosami ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa, tym lepiej. O wygodzie użyt-kowania decyduje również kąt nachylenia dachu. Im większy, tym bliżej ścianki robi się wyżej. Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki.

Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli spadek 60%) niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej. Granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej.

Jeśli ścianka kolankowa ma co najmniej 1 m

Czy jest to ścianka konstrukcyjna, na której wspiera się dach, czy wewnętrzna ścianka, która oddziela zbyt niską przestrzeń pod dachem, chodzi o najniższą ścianę w łazience. Jeśli ma wysokość 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet. Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (na przykład o wymiarach 99 x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem. Nie próbujmy montować umywalki pod skosem przy ściance niższej niż 145 cm.

Jeśli ścianka kolankowa ma mniej niż 1 m

Urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm. Urządzenia instalowane w wyższych miejscach nie powinny utrudniać dostępu do niskich kątów za nimi. Niską przestrzeń zazwyczaj zabudowuje się schowkami, umieszcza się tam grzejnik lub szafki na kółkach, które łatwo wysunąć na środek łazienki.


W dużych łazienkach. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy projektować w łazience dodatkowe ścianki, do których mocujemy urządzenia na wygodnych dla nas wysokościach. Ścianki te mogą być odsunięte od ścianki kolankowej, tworząc tak zwane wyspy, często w najwyższych miejscach łazienki. Skosy zabudowuje się, tworząc schowki i półki we wnękach.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Baterie podtynkowe do zadań specjalnych

Łazienkowe baterie podtynkowe to propozycja zarówno dla osób szukających sposobu na urządzenie...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.