5 reguł, dzięki którym zaprojektujesz wygodną łazienkę

2009-10-08 2:00

Łazienka wygodna, ergonomiczna, z której łatwo i przyjemnie się korzysta - to jest nasz cel w urządzaniu domowej łazienki. Oto kilka zasad, dzięki którym zaprojektujesz taką właśnie łazienkę.

Przytulna łazienka z wanną
Autor: Marcin Czechowicz

Niekiedy jesteśmy zmuszeni - czy to z powodu rozbieżności oczekiwań domowników, czy ograniczenia powierzchni - wybrać sprzęty, jakie zmieszczą się w łazience.

Jeśli oczywiste jest, że potrzebujemy kilku urządzeń, to tak samo oczywiste powinno być, że musimy mieć wystarczająco dużo miejsca na to, by je ustawić i zachować między nimi wymagane - minimalne - odległości. To naczelna zasada funkcjonalności łazienki. W innej sytuacji korzystanie z urządzeń i pomieszczenia będzie po prostu niewygodne.

Poza tym żadne z urządzeń w łazience nie powinno blokować dostępu do okien, drzwi i szafek, ograniczać lub uniemożliwiać zawieszenia półek, wieszaków i lustra.

1. Podziel łazienkę na strefy funkcjonalne

Rozmieszczając urządzenia, starajmy się wprowadzić w łazience podział na strefy funkcjonalne. Porządkują one wnętrze i czynią je bardziej wygodnym dla użytkownika. Wyróżnia się trzy:

  • umywalkową (z umywalką i towarzyszącymi jej akcesoriami),
  • kąpielową (z wanną i/bądź kabiną)
  • sanitarną (z sedesem i bidetem).

Niedaleko wejścia do łazienki powinna się znaleźć strefa umywalki. Na sedes i bidet ustawione obok siebie wybierajmy miejsce nieco oddalone od wejścia i nie bezpośrednio przy umywalce. Strefa kąpielowa z wanną lub natryskiem powinna być osłonięta przed przeciągiem.

Wygodnym sposobem podzielenia łazienki na strefy są niewysokie ścianki, przy których podwiesza się urządzenia. Podział można podkreślić, stosując różne materiały podłogowe.

2. Zachowaj odpowiednią odległość między sprzętami

Instalując urządzenia sanitarne w łazience obok siebie, trzeba między nimi zachować odpowiednią odległość - co najmniej 20 lub 30 cm, zależnie od ich rodzaju. Zachowanie minimalnej odległości to warunek wygody. Nieco kłopotu możemy mieć w dużych łazienkach lub pokojach kąpielowych - właśnie z powodu powierzchni - bowiem zbyt duża przestrzeń wymaga bardzo dokładnego przemyślenia aranżacji pomieszczenia, by stało się przytulne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie niewysokich ścianek, do których instaluje się urządzenia.

Sprawdź też:

Wokół umywalki potrzebujemy około 70 cm miejsca, by swobodnie poruszać rękami. Dlatego też nie może ona być umieszczona zbyt blisko narożnika pomieszczenia. Umywalki przeznaczone do instalowania w rogu łazienki mają z jednej strony (lub z obydwu) przedłużony blat, aby komora znajdowała się w odpowiedniej od niego odległości. Wygodna odległość od prostopadłej ściany zależy od urządzenia.

Odległość bidetu od ściany powinna być większa niż w przypadku sedesu. Na szczęście są urządzenia, które doskonale czują się w rogu - wanna i brodzik.

3. Pamiętaj o wolnej przestrzeni przed umywalką i innymi sprzętami

Przed każdym urządzeniem sanitarnym trzeba zostawić wolną przestrzeń. Chodzi o to, aby można było swobodnie stanąć przed umywalką, wytrzeć się ręcznikiem po wyjściu spod natrysku lub schylić przy wannie, kąpiąc dziecko. Minimalne wymiary określają, jaka powierzchnia podłogi (zależna od rodzaju urządzenia) musi pozostać wolna.

Sprawdź też:

Najmniej wolnego miejsca potrzebujemy przed sedesem, najwięcej przed wanną oraz kabiną natryskową z drzwiami skrzydłowymi. Pola te mogą nachodzić na siebie i wykorzystuje się to w małych łazienkach.

4. Pamiętaj o łatwym dostępie do kosmetyków

W łazience szczególnie liczy się łatwość dostępu do przyborów i kosmetyków. Wokół umywalki, która jest centrum "Strefy roboczej", powinniśmy umieścić półkę, szafkę, ręcznik. Niedaleko niej - gniazdka elektryczne.

Zaplanujmy we właściwym miejscu wieszak na ręcznik. Nie zapomnijmy też, że w kabinie prysznicowej potrzebne są półki na kosmetyki. Można kupić specjalne przeznaczone do kabin, pamiętając, że ograniczą swobodę ruchów wewnątrz kabiny lub wybrać zintegrowane z baterią.

Przestrzeń 80-150 cm nad podłogą to strefa, z której człowiekowi w pozycji stojącej jest najwygodniej korzystać. Znaczy to tyle, że nie powinno się umieszczać wieszaków, półek, gniazd oraz włączników poniżej i powyżej tej wysokości.

5. Na wprost drzwi zaplanuj umywalkę, wannę lub prysznic

Ogólną zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest umieszczanie najatrakcyjniejszego urządzenia na wprost drzwi. Zwykle jest to umywalka, ale może to być również wolno stojąca wanna lub kabina. Lepiej, aby nie był to sedes, bidet albo pralka. Na nie powinniśmy znaleźć mniej wyeksponowane miejsce.

Pamiętaj

1. By wygodnie korzystać z wanny, potrzebujemy miejsca nad głową (to ważne w przypadku łazienek na poddaszu);
2. Decydując się na kabinę z drzwiami skrzydłowymi musimy mieć miejsce na ich otwarcie;
3. Nic nie powinno przeszkadzać w otwieraniu szafek;
4. Półki zwieszone powyżej 150-160 cm, będą trudno dostępne, te zamontowane w kabinie ograniczą jej przestrzeń, a do tych na ścianie nad wanną nie będzie łatwo sięgnąć, chcąc je umyć, bez wchodzenia do wanny (dotyczy to zwłaszcza wanien szerokich - 85 cm i więcej - oraz o nietypowym kształcie);
5. Górna krawędź umywalki powinna się znajdować na wysokości 75-85 cm, (zależnie od wzrostu domowników) od podłogi, krawędź wanny - 50-60 cm. Sedesy i bidety podwiesza się tak, aby po zamontowaniu znajdowały się 40-45 cm od poziomu posadzki.
Uwaga! Wybierając umywalkę z postumentem, musimy zamontować ją na takiej wysokości, jaką ma postument. Podobnie będzie z umywalką zintegrowaną z blatem będącym fragmentem większej zabudowy lub szafką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie