| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na poddaszu. Kiedy pod skosem można umieścić wannę, bidet, miskę sedesową?

Łazienka na poddaszu. Kiedy pod skosem można umieścić wannę, bidet, miskę sedesową?

Łazienka na poddaszu ma wyjątkowy klimat - sprzyja relaksowi z widokiem na niebo. Aby była ustawna i funkcjonalna, trzeba odpowiednio zagospodarować miejsce pod skosami. Który ze sprzętów łazienkowych najlepiej tam umieścić: wannę, bidet czy miskę sedesową?

Autor: FAKRO

Kapiel z widokiem na niebo to marzenie wielu. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu okien dachowych i zaplanowaniu łazienki, to marzenie można zrealizować (fot. FAKRO)

Możliwość umocowania urządzeń pod skosem w łazience na poddaszu zależy od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia połaci.

  • Im ścianka kolankowa jest wyższa, a kąt nachylenia dachu większy, tym łatwiej zaaranżować przestrzeń pod skosem. Wystarczy, że ścianka kolankowa ma 110 cm wysokości, a kąt nachylenia dachu wynosi 45°, żeby pod skosem można było umieścić miskę sedesową, bidet i wannę (krótszym bokiem).
  • Gdy połać dachu ma mniejszy kąt nachylenia, np. 30º, lub ścianka kolankowa jest niższa, wtedy urządzenia trzeba montować w odpowiedniej odległości od niej. Przykładowo gdy ścianka kolankowa ma 100 cm, a kąt nachylenia dachu wynosi 45º, sedes i bidet trzeba od niej odsunąć o 40 cm.
  • Jeśli połać dachu jest nachylona pod kątem 30º – sedes i bidet trzeba od niej odsunąć aż o 113 cm, wannę ustawioną prostopadle – o 40 cm, a równolegle do skosu – aż o 135 cm.
  • W łazience na poddaszu pod skosem trudno zmieścić kabinę prysznicową, która ma co najmniej 200 cm wysokości. Można oczywiście wykonać na zamówienie taką ze skośną szklaną ścianką albo zdecydować się na natrysk z wymurowanym głębokim siedziskiem pozwalający lepiej wykorzystać przestrzeń pod skosem. Jednak nigdy takie usytuowanie natrysku nie będzie optymalne – w każdym z tych przypadków i tak musi być on na tyle odsunięty od połaci dachu, by można było w nim swobodnie stanąć.
  • Gdy kąt nachylenia dachu ma 45°, a ścianka kolankowa 100 cm – odległość od niej gwarantująca wygodę to blisko 100 cm.

Oglądaj online: Jak urządzić łazienkę na poddaszu

WAŻNE

Odległości w łazience na poddaszu

Projektując łazienkę na poddaszu, trzeba pamiętać, że:

  • toaleta kompaktowa ma 80 cm wysokości, a podwieszana – 120 cm. Sama miska ma wysokość blisko 40 cm od podłogi. Siedząca na niej osoba – 140 cm;
  • standardowa wanna ma 50-60 cm wysokości, a wanna z hydromasażem – około 70 cm. Osoba siedząca w wannie ma 95-110 cm;
  • chociaż z sedesu czy wanny korzysta się najczęściej w pozycji siedzącej, to trzeba też przed nimi swobodnie stanąć. Dlatego przed wanną, toaletą oraz umywalką wysokość łazienki powinna wynosić 190-200 cm.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę - 9 trików do małej łazienki

Mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej i mieć pełen program funkcjonalny. Taki efekt...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.