| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Aranżacja łazienki na poddaszu - najważniejsze zasady projektowania przestrzeni pod skosami
Jak urządzić łazienkę na poddaszu, by nasza głowa nie spotkała się z dachem?

Aranżacja łazienki na poddaszu - najważniejsze zasady projektowania przestrzeni pod skosami

W łazience na poddaszu najważniejsza jest wygoda. Powierzchnia podłogi daje złudzenie, że wszystko się zmieści – trzeba to jednak precyzyjnie sprawdzić. Duża łazienka na poddaszu daje więcej możliwości aranżacji niż mała, ale zasady projektowania miejsca na wannę, wc czy umywalkę są takie same.

Od czego zacząć aranżację łazienki na poddaszu?

Możliwości aranżacji łazienki na poddaszu trzeba oceniać, oglądając nie tylko jej rzut, ale również przekrój. Patrząc na przekrój, łatwo ustalić miejsca, w których da się stanąć pod dachem. Za użytkową możemy przyjąć tylko tę część podłogi, nad którą pomieszczenie ma wysokość przynajmniej 190 cm.

Zacznijmy od określenia obszaru podłogi, na którym możemy swobodnie stanąć w łazience na poddaszu. Im niższa ścianka kolankowa, tym ten obszar będzie mniejszy. Im mniejsze nachylenie połaci dachu, tym więcej powierzchni znajdzie się poza nim. Możemy go narysować na podłodze w pomieszczeniu – to pozwoli wyobrazić sobie rzeczywistą powierzchnię użytkową.

Pozostała przestrzeń pod dachem może pełnić funkcję dekoracyjną albo pomocniczą – umieścimy w niej na przykład szafki czy schowki. Minimalna powierzchnia użytkowa łazienki (wysokość równa przynajmniej 190 cm), w której chcemy zmieścić prysznic, umywalkę i sedes, to 2,56 m² (przy wymiarach 160 x 160 cm).

Jeśli w łazience mają się znaleźć wanna, prysznic, umywalka i sedes, jej powierzchnia musi wynosić 3,2 m² (przy wymiarach 200 x 160 cm). Jednak szukając miejsca na urządzenia łazienkowe, musimy brać pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale także usytuowanie pionu kanalizacyjnego i drzwi wejściowych.

Prysznic w łazience na poddaszu

Na łazience na poddaszu najtrudniej znaleźć miejsce na kabinę prysznicową.

Należy go szukać jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od niego, tym wyżej trzeba będzie podnieść brodzik, bo pod jego podłogą muszą się zmieścić syfon i rura odpływowa ze spadkiem w kierunku pionu. Oczywiście, im wyżej podniesiemy podłogę brodzika, tym wyżej musi być sufit, abyśmy mogli pod nim stanąć.

To, ile miejsca musimy przeznaczyć na brodzik, zależy od jego kształtu. Warto wiedzieć, że pięciokątny powinien mieć wymiary 90 x 90 cm, kwadratowy może być mniejszy – 80 x 80 cm. Najmniej miejsca zajmuje półokrągły narożny.

Najłatwiej lokalizować kabinę prysznicową przy drzwiach do łazienki. Tam na pewno jest odpowiednia wysokość – drzwi mają przecież co najmniej 200 cm. Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia 90 x 100 cm, na której można swobodnie stanąć i gdzie sufit jest na wysokości 190 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Michał Przeździk

Umywalka w łazience

Drugim trudnym do usytuowania sprzętem łazienkowym jest umywalka. Jej górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Zazwyczaj chcemy, aby wisiało nad nią lustro. Wysokość, na której znajdzie się jego górna krawędź, zależy od wzrostu użytkownika – nie powinna wypaść niżej niż czubek jego głowy. Usytuowanie umywalki jest nieco łatwiejsze niż brodzika, bo może ona być dość daleko od pionu kanalizacyjnego. Odpływ umieszczony wysoko sprawia, że niebezpieczeństwo niezachowania odpowiedniego spadku rury odpływowej jest nikłe.

Miejsca na umywalkę z lustrem – podobnie jak brodzika – najlepiej jest szukać blisko wejścia do łazienki. Jeśli planujemy umywalkę z blatem, przedłużamy go, prowadząc wzdłuż ściany w kierunku dachu, pod skos. Będzie służył do ustawiania dekoracji lub podręcznych kosmetyków. Innym praktycznym rozwiązaniem jest szafka podblatowa.

Sedes w łazience na poddaszu

Jest to sprzęt wymagający bliskości pionu. Przyjmuje się, że jego usytuowany nisko odpływ nie powinien być oddalony od pionu więcej niż 1 m.

Sedes nie powinien też mieć zakrętów i załamań na trasie rury odpływowej, ponieważ może się tam zapchać. Górna krawędź miski powinna się znaleźć na wysokości 43 cm od poziomu podłogi. Przyjmuje się, że człowiek w pozycji siedzącej ma czubek głowy na wysokości 130 cm i taka powinna być minimalna wysokość połaci nad sedesem.

Jednak aby wygodnie z niego korzystać, ważna jest jeszcze przestrzeń przed nim (czyli 60 cm od ścianki, na której jest umieszczony) – powinna umożliwiać wygodne wstawanie z sedesu. Tak jest wtedy, gdy nad powierzchnią 60 x 80 cm pod WC połać jest na wysokości 190 cm.

Wanna pod skosami

Niska wanna (60 cm) sprawia wrażenie, że nie będzie najmniejszych problemów z jej umieszczeniem pod skośnymi połaciami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że podłoga w wannie jest blisko 10-12 cm wyżej niż ta w pomieszczeniu. Żeby to sobie wyobrazić, wystarczy stanąć na cegle. Wybierzmy takie miejsce dla wanny – prostopadle lub równolegle względem dachu – by przynajmniej na jednym jej końcu można było stanąć. To niezbędne minimum, by do niej wejść i z niej wyjść.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...