Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Jak układać płytki na posadzce drewnianej? Remont starej podłogi

Jak układać płytki na posadzce drewnianej? Remont starej podłogi

Ułożenie nowej warstwy płytek na podłodze drewnianej lub płycie OSB nie jest łatwe. Podłoga z desek bywa niestabilna, po wieloletnim użytkowaniu jej jakość pozostawia wiele do życzenia, a powierzchnia jest nierówna. Natomiast podłoże z płyty OSB charakteryzuje się słabą przyczepnością. Dlatego w obu tych przypadkach, należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonania nowej okładziny z płytek. Zobacz, jak ułożyć podłogę z płytek bez błędów...

Układanie płytek na podłodze z drewna

Przy próbie wykonania nowej okładziny na podłodze drewnianej czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Zaliczyć do nich trzeba:

  • niestabilność podkładu (uginanie się płyt lub desek),
  • złą jakość drewna osłabionego wieloletnim użytkowaniem,
  • niejednorodność powierzchni,
  • zabrudzenia lub powłoki z lakieru albo farb olejnych.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest więc całkowite odcięcie się od podłoża drewnianego. Przed przystąpieniem do prac należy zlecić konstruktorowi badania związane z wytrzymałością stropu, ponieważ nowy podkład betonowy dodatkowo go dociąży. Aby wylewka stanowiła płytę zdolną do przenoszenia obciążeń, musi mieć przynajmniej 3,5 cm grubości. Przed zrobieniem podkładu musimy na posadzce drewnianej ułożyć folię. Dopiero na niej można wykonać jeden z podkładów do stosowania na warstwie oddzielającej. Na związanym podkładzie można spokojnie przykleić płytki, nie obawiając się, że coś się odspoi lub popęka.

Z przyklejeniem płytek trzeba jednak zaczekać, aby wylewka nabrała właściwej wytrzymałości, a przede wszystkim odpowiednio przeschła, uwalniając wilgoć technologiczną. Długość przerwy technologicznej jest podana w instrukcji stosowania danej wylewki.

Autor: Glazura Królewska

Nowa podłoga na starej. Jak układać płytki na posadzce drewnianej i płytach OSB?

Autor: Glazura Królewska

Nowa podłoga na starej. Jak układać płytki na posadzce drewnianej i płytach OSB?

ZDANIEM EKSPERTA

Tomasz Kośmider, ekspert w dziedzinie projektowania, Glazura Królewska

Na co uważać, układając płytki na podłożu drewnianym?

Tomasz Kośmider, ekspert w dziedzinie projektowania (Glazura Królewska)

Podłoża drewniane lub wykonane z płyt wiórowych są bardzo niestabilne, łatwo ulegają ugięciom i deformacjom. Z kolei okładzina ceramiczna (płytki ceramiczne, gresy, klinkier) jest materiałem sztywnym, dlatego nie jest w stanie przenieść tego typu odkształceń i towarzyszących im naprężeń.

Aby zapobiec zniszczeniu zewnętrznej okładziny najlepiej oddzielić podłoże materiałem, który przeniesie naprężenia i zwiększy sztywność całości. W tym celu stosuje się specjalne płyty izolacyjne poliestrowe (mogą one pełnić także funkcję płyt izolujących akustycznie).

Po zabezpieczeniu chłonnego podłoża (np. drewno) preparatem gruntującym i uzupełnieniu ewentualnych nierówności szpachlą samopoziomującą należy nanieść cienką warstwę kleju elastycznego i przykleić płytę izolacyjną, następnie na płytę nakłada się kolejną cienką warstwę kleju elastycznego i przykleja płytki ceramiczne.

Całość należy wykończyć fugą elastyczną. W ten sposób wykonane wykończenie podłogi powinno spełniać swoje funkcje przez długie lata bez uszkodzeń i pęknięć.

Zobacz także:

Jak układać płytki na płytach OSB?

Wodoodporne żywice wykorzystywane w płytach OSB jako spoiwo sprasowanych wiórów znacznie zmniejszają przyczepność zapraw klejowych. Dlatego przed przystąpieniem do układania okładziny z płytek powierzchnię płyty OSB należy lekko przetrzeć papierem ściernym, usunąć resztki kurzu i brudu, a następnie zagruntować masą podkładową. W ten sposób zwiększy się przyczepność podłoża. Po wyschnięciu podkładu możemy przyklejać płytki klejem o wysokiej elastyczności przeznaczonym na trudne podłoża.

Autor: Mariusz Bykowski

Nowa podłoga na starej. Jak układać płytki na posadzce drewnianej i płytach OSB?

Autor: Glazura Królewska

Nowa podłoga na starej. Jak układać płytki na posadzce drewnianej i płytach OSB?

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Okładzina z płytek na podłodze drewnianej i płycie OSB

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ładne ściany i podłoga w łazience, czyli jak nie...

Ściany i podłogę w łazience można wykończyć na wiele sposobów. Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny,...

Zielona łazienka pachnąca lasem. Aranżacje...

Zielona łazienka to wyraz tęsknoty za bliskością natury, a nierzadko też ekologicznego podejścia właścicieli....

Zabudowa łazienki z płyt g-k - zamiast...

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych nie ogranicza się tylko do wykańczania skosów poddasza, ścian czy...

Drewno w łazience – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym. Zobacz...

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym są jednymi z najchętniej wybieranych do ozdoby ścian. Dzięki nim możemy...

Łazienka w drewnie, w kamieniu... poznaj...

Bardzo fajnym rozwiązaniem, stosowanym przy wykańczaniu łazienki jest drewno, kamień i...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.