| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Montaż miski ustępowej - jak uniknąć błędów?

Montaż miski ustępowej - jak uniknąć błędów?

Zainstalować miskę ustępową nie jest trudno. Trzeba tylko wcześniej przygotować plan robót. Podpowiadamy, jak zamontować muszlę bez błędów.

Montaż stojącej miski ustępowej

Najpierw sprawdź wcześniej jaki typ muszli można bez kłopotu zamontować w Twojej łazience lub WC:

  • z podejściem poziomym (poznański),
  • z podejściem pionowym (warszawski).

Miskę montuje się do podłogi za pomocą śrub, które - jeśli dobrze się je zamaskuje - mogą być prawie niewidoczne.

Montując dolnopłuk sprawdź, jaką ma szerokość, zwłaszcza wtedy, gdy w remontowanej łazience ma zastąpić górnopłuk. Miskę ustępową należy bowiem odpowiednio odsunąć od ściany, tak aby rezerwuar zmieścił się za nią. Jeśli miejsca będzie za mało, nie da się swobodnie oprzeć o niego otwartej pokrywy miski ustępowej i w skrajnej sytuacji może ona opadać na plecy osobie korzystającej z WC.

Jeśli chcesz, by oba te elementy (miska i rezerwuar) były do siebie dopasowane, wybierz tak zwany "kompakt", czyli zbiornik spłukujący ustwiony na misce i stanowiący z nią całość. Przed montażem ustaw miskę razem ze spłuczkę i dopasuj do wnętrza tak, żeby później nie było problemu, że spłuczka się nie zmieści...

Jeśli miska jest wisząca...

Musi być zamontowana na stelażu instalacyjnym. Stelaż montuje się do ściany i podłogi lub tylko do podłogi. Do ścienk działowych stosuje sią tak zwane stelaże o konstrukcji lekkiej, a do ścian murowanych - o konstrukcji ciężkiej. Po zamontowaniu miski i podłaczeniu jej do instalacji wodnej i kanalizacji, można ją obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a nastepnie położyć płytki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: odcinka rury doprowadzającej wodę do spłukiwania i podejścia do pionu kanalizacyjnego, które - przy tradycyjnym sposobie zamocowania miski ustępowej - nie zawsze daje się w całości zasłonić.

Autor: Agnieszka , Marek Sternicki

Zanim zamontujesz muszlę 1

Autor: Alicja Radej

Zanim zamontujesz muszlę 2

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podejście do miski ustępowej to przewód średnicy 10 cm łączący ją z pionem lub przewodem odpływowym. Nie może być ono oddalone od pionu więcej niż 1 m, a różnica wysokości pomiędzy syfonem, a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Trzeba o tym wszystkim pamiętać. zwłaszcza  wtedy, gdy podczas remontu planuje się ustawienie miski ustępowej w innym miejscu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie przebudowa podejścia. Podejście do miski ustępowej powinno być osobne (od odcinka przewodu między muszlą, a pionem nie powinien być podłączony odpływ żadnego innego urządzenia sanitarnego) i włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.

Przestrzenie. Aby korzystanie z miski ustępowej było wygodne, przed miską i obok niej należy pozostawić wolną powierzchnię. Odpowiednie odległości powinny być również zachowane między miską ustępową, a innymi elementami wyposażenia łazienki lub jej ścianami. Łatwiej będzie wtedy można umyć samą miskę, ściany, przy których jest ustawiona, czy też podłogę wokół.

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Miski ustępowe. Wiszące, stojące i kompakty [FILM]

Gdy rozglądasz się za miską sedesową do swojej łazienki lub toalety, do wyboru masz miski wiszące,...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...