| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię kuchenną do zlewozmywaka

Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię kuchenną do zlewozmywaka

Odpowiednio dobrana bateria kuchenna ułatwi ci przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. Na rynku wybór baterii jest ogromny. Możesz kupić baterie ścienne i sztorcowe, jedno- i dwuuchwytowe. Przy wyborze baterii kuchennych zwróć uwagę na kształt i zasięg wylewki. Muszą być one dopasowane do kształtu i wymiarów zlewozmywaka.

Kiedy w kuchni bateria ścienna?

Dawniej baterie zwykle montowano na ścianie nad zlewozmywakiem. Starą baterię ścienną można zastąpić podobną, nowocześniejszą, ale tak się robi zazwyczaj wtedy, kiedy podczas remontu kuchni nie modernizuje się instalacji wodnej. Nową baterię łączy się wówczas bezpośrednio z końcówkami rur z ciepłą i zimną wodą wyprowadzonymi 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka, mniej więcej 15 cm jedna od drugiej. Trzeba to zrobić przed wykończeniem ścian i położeniem glazury lub innej okładziny.

Kiedy w kuchni bateria sztorcowa?

Gdy instalację wodną rozprowadzasz od nowa oraz wymieniasz zlewozmywak, zamontuj baterię sztorcową.

Baterię sztorcową umieszcza się na obrzeżu zlewozmywaka lub w otworze zrobionym w blacie kuchennym. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Łączy się ją z baterią, elastycznymi metalowymi wężykami albo sztywnymi rurkami, których długość przycina się zależnie od potrzeb. Taki sposób montażu jest łatwiejszy od tradycyjnego i pozwala stosunkowo łatwo skorygować usytuowanie baterii względem instalacji doprowadzającej wodę.

Polecamy:

Bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

Każda bateria, także bateria zlewozmywakowa, może być jedno- lub dwuuchwytowa.

Mając jednouchwytową, można łatwo ustawić żądany strumień i temperaturę wody tylko jedną ręką. To ważny argument przy wyborze baterii do kuchni, w której wodę odkręca się stosunkowo często i nierzadko ma się przy tym brudne lub zajęte czymś ręce.

Jaka wylewka?

Przy wyborze baterii do zlewozmywaka bardzo ważne są także kształt i zasięg wylewki. Muszą być dopasowane do kształtu i wymiarów zlewozmywaka, aby strumień wody padał na środek jego komory.

Zasięg wylewki zależy od jej długości i pochylenia. Koniec wylewki długiej i o dużym kącie pochylenia będzie bardziej oddalony od dna zlewozmywaka niż krótkiej i „płaskiej”. Pod taką wylewkę łatwiej będzie podstawić duży garnek czy wysoką butelkę i bez kłopotu napełnić je wodą. Ale z kolei strumień wody wypływający z takiej baterii, uderzając o dno zlewozmywaka, będzie się bardziej rozchlapywał. Trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie uwzględniające i kształt, i głębokość zlewozmywaka.

Do dużego albo dwukomorowego zlewozmywaka dobrze jest wybrać baterię obrotową, do usytuowanego bezpośrednio pod oknem – taką na ruchomym przegubie, który umożliwi położenie jej i otwarcie okna.

Kiedy bateria z wyciąganą wylewką?

Jeśli w domu nie ma innego zlewu (w pralni czy pomieszczeniu technicznym), w którym można by na przykład wygodnie napełnić wiadro, warto zamontować przy zlewie w kuchni baterię z wyciąganą wylewką, podobną do rączki prysznicowej.

Wylewka jest połączona z korpusem baterii elastycznym wężem o długości 100-150 cm. Na drugim końcu węża montuje się specjalny obciążnik, pod ciężarem którego wąż łatwo wsunąć z powrotem do baterii i schować pod zlewozmywakiem, kiedy nie chce się go używać.

Na rączce baterii jest przycisk przełącznika, którym można zmieniać rodzaj strumienia wody ze zwykłego (intensywnego) na prysznicowy (rozproszony) i odwrotnie. Jeżeli chcemy ograniczyć zużycie wody i wydatki na jej podgrzewanie, wybierzmy baterię z blokadą strumienia wody i/lub temperatury. W bateriach z tak zwanym przyciskiem eko (zwykle zielonym, bo ten kolor kojarzy się z oszczędzaniem) woda normalnie płynie „oszczędnym” strumieniem, a pełny uruchamia się przez przyciśnięcie przycisku.

Kiedy baterie termostatyczne?

Duży komfort, a przy tym również oszczędność zapewniają w kuchni baterie termostatyczne. Baterie te utrzymują stałą temperaturę wody bez względu na jej wahania w instalacji wodociągowej. Temperaturę i natężenie strumienia ustawia się osobnymi pokrętłami (temperaturowe ma blokadę bezpieczeństwa niedopuszczającą do przypadkowego odkręcenia wody o temperaturze wyższej niż 38°C), a potem – co jest bardzo ważne w kuchni – używa już tylko jednego przycisku do uruchomienia wypływu.

Taka bateria wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej.

Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na...

Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór armatury...

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Wybierz...

Rzut okiem na piękny widok za oknem, to miłe oderwanie od codziennych obowiązków, np. mycia naczyń. Dlaczego...

Co w kuchni obok zlewozmywaka. Szafka, zmywarka,...

Zlewozmywak zawsze występuje w kuchni w duecie z szafką. Jeżeli warunki na to pozwalają, wybierz jak...

Wybieramy akcesoria do zlewozmywaków: deski,...

Zlewozmywaki pełnią dziś w kuchni wiele funkcji, niekoniecznie związanych z myciem naczyń. Musimy mieć...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Zlewozmywaki granitowe. Trwałe i funkcjonalne...

Żeby kuchnia była funkcjonalna i służyła nam przez lata, jej wyposażenie powinno być trwałe i odporne. Warto...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT