| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie kuchenne i nie przepłacić?

Szafki kuchenne, blaty, zlewozmywaki. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie kuchenne i nie przepłacić?

We współczesnym domu kuchnia stała się centrum strefy dziennej, często jest to również pomieszczenie prestiżowe. To inwestycja na lata – warto o tym pamiętać, bo szybka wymiana szafek, zlewozmywaka czy blatów jest kłopotliwa i kosztowna.

Szafki – podstawa inwestycji

Dzisiaj nie powinniśmy mieć kłopotu z urządzeniem kuchni: oferta rynkowa jest tak bogata, że łatwo można dostosować to pomieszczenie do naszego stylu życia i wybrać wyposażenie funkcjonalne i zgodne z naszymi gustami. W wyborach nie ogranicza nas właściwie nic, poza kosztami.

Oferta dla każdego

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw mebli, w skład którego wchodzą szafka pod zlewozmywak, szafki stojące przeznaczone do przykrycia blatem roboczym oraz kilka szafek wiszących. Dolne szafki łączy się blatem – jest on w zestawie albo można go dokupić samemu. Zgodnie ze współczesną tendencją szafki mogą tworzyć długie ciągi, w których jednakowe fronty kryją różne funkcje, albo przeciwnie – przerywane są otwartymi półkami lub przeszklonymi witrynami. Warto korzystać z oferty sklepów oferujących pojedyncze  szafki służące do zestawiania w komplety. To rozwiązanie jest nawet wielokrotnie tańsze niż zestaw mebli wykonanych na zamówienie, którego zaletą  jest to, że projektant dopasuje zabudowę do naszych potrzeb. W większości studiów projekt wstępny jest bezpłatny.

Autor: Mebel Rust

Szafki uchylne dobrze wyglądają z frontami aluminiowo-szklanymi lub ażurowymi

Autor: Krzysztof Zasuwik

Gotowe szafki kuchenne, z których można skompletować wyposażenie kuchni, będą tańsze od tych na zamówienie

Jeśli chcemy urządzić kuchnię najtańszym kosztem, można skompletować zestaw ze starych mebli. Punktem wyjścia może być kilka szafek podstawowych uzupełnianych kredensem czy koszami wiklinowymi lub rattanowymi, a także stare meblościanki. Oklejone fornirem lub oryginalnie pomalowane zyskują nowe życie. Dobrym sposobem na tanią kuchnię jest wybudowanie szafek z płyt g-k i z cegieł lub bloczków betonowych. Wymaga to dokładnego rozplanowania, ale jest na tyle proste, że wszytsko można wykonać samodzielnie. Taka konstrukcja daje możliwość licznych stylizacji. Cegła w zależności od koloru i faktury jest dobrym wyjściem do skomponowania kuchni rustykalnej, wiejskiej lub industrialnej. Kuchnia może być również wykończona tynkiem albo glazurą, wówczas to one nadadzą jej styl.

Komfort otwierania – nie warto na nim oszczędzać  

Najbardziej typowe są drzwiczki skrzydłowe. To najtańszy system otwierania szafek kuchennych – zawiasy łączące szafkę z korpusem kosztują około 25 zł, podczas gdy za inne mechanizmy zapłacimy nawet kilkaset złotych. Warto je stosować, gdy w kuchni jest wystarczająco dużo przestrzeni. Szafki skrzydłowe są jednak trudne do otwierania w narożnikach, gdy otwarte dwie pary drzwiczek wchodzą ze sobą w kolizję, oraz w meblach wysokich i szerokich. Uchylne sprawdzają się w niskich i szerokich wiszących szafkach, gdzie tradycyjne otwieranie skrzydeł byłoby niewygodne, a także tam, gdzie typowe drzwiczki robiłyby wrażenie nieproporcjonalnych i byłyby niefunkcjonalne. Taki sposób otwierania szafek jest jednak droższy od skrzydłowego. Mechanizm służący do otwierania szafek (podnośnik) może kosztować nawet powyżej 250 zł. Na tle innych wyróżniają się szafki żaluzjowe, ich atutem są faktury drzwiczek oraz kolor lub rodzaj materiału na front. Stalowe są lekkie i nowoczesne, drewniane przypominają meble kolonialne. Ich otwieranie nie wymaga miejsca na drzwiczki przed szafką, jednak sam system otwierania szafek żaluzjowych zajmuje dużo miejsca. Można też regulować wysokość, do jakiej opuścimy żaluzję, co umożliwia eksponowanie dekoracyjnych przedmiotów. Nie jest to jednak również rozwiązanie tanie, koszt żaluzji do szafki o szerokości 60 cm i wysokości 70 cm to nawet 800-900 zł. Wygodnym rozwiązaniem w szafkach narożnych są drzwi skrzydłowe połączone ze sobą zawiasami, składane w poziomie stosuje się w szafkach wiszących. Nadają się do egzemplarzy szerokich i niskich, których skrzydło drzwiczek po otwarciu zajmowałoby dużo miejsca. Składane w pionie stosuje się w dużych szafach stojących, pełniących funkcję spiżarni lub kredensu. Ułatwiają dostęp do ich zawartości, a podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi skrzydłowe. Nowoczesnym i modnym rozwiązaniem są szafki bezuchwytowe. Otwiera się je dzięki odpowiednio wyfrezowanej krawędzi lub „na klik-klak” – szafka samoczynnie otwiera się po naciśnięciu w odpowiednim miejscu. Fronty tworzą wtedy gładkie powierzchnie na tle ścian, stając się barwnymi plamami lub tworząc czyste proste linie. Doskonale harmonizują z metalem, kamieniem czy szkłem. Systemy bezuchwytowe nie są tanie – koszt za sztukę to 70-120 zł. Jednak w to rozwiązanie warto zainwestować nie tylko ze względów estetycznych, ale też gdy mamy małe dzieci – przy takim systemie otwierania na pewno nie nabiją sobie guza o wystające uchwyty. Modne są również dzisiaj drzwiczki przesuwne, które podobnie jak żaluzjowe, nie zabierają miejsca przed szafką. Fronty są wówczas osadzone na prowadnicach. Kupując szafki z takimi drzwiczkami, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość i gwarancję systemów przesuwnych.

Autor: Mebel Rust

Wykonane z MDF fronty szafek można łatwo dopasować do nowoczesnej kuchni

Bogate wnętrza

Choć koszt wyposażenia wnętrz szafek nie jest mały, warto w nie zainwestować – służą one naszej wygodzie, ergonomii i utrzymaniu czystości. Bardzo praktycznym sposobem jest system cargo. Tworzą go kosze umieszczone na stelażach zamontowanych we wnętrzu szafki, które wysuwają się po jej otworzeniu, co znacznie ułatwia prace kuchenne i porządkowe. Cargo organizują wnętrze szafki, rzeczy są posortowane i widoczne, żeby się do nich dostać, nie trzeba sięgać w jej głąb. W zależności od przeznaczenia kosze mogą być ażurowe lub pełne, a także z wkładem-stojakiem na butelki. Służą do przechowywania żywności i naczyń. Cargo niskie, do 75 cm, umieszcza się pod blatem, w dolnym ciągu szafek. Wąskie podblatowe (szerokości od 15 cm) umożliwiają zagospodarowanie niewielkich przestrzeni między innymi meblami. Wygodnym rozwiązaniem są również wykorzystywane w szafkach narożnych półki obrotowe, przymocowane do solidnej osi. Obracając półkę, łatwo dotrzeć do rzeczy umieszczonych nawet w najgłębszych zakamarkach narożnika. W zależności od powierzchni, jaką mamy do wykorzystania, i kształtu szafki półki mogą mieć formę okręgu, półokręgu lub 3/4 okręgu. Wyższe krawędzie i maty antypoślizgowe zapobiegają zsuwaniu się z nich i przesuwaniu naczyń lub produktów żywnościowych. Półki obrotowe mogą być ażurowe lub pełne: z tworzywa albo z takiej samej płyty jak fronty szafek. Karuzela z osią, półkami i kątownikami stabilizującymi to koszt rzędu nawet 1200 zł.

Blat na każdą kieszeń

Kuchenny blat służy do przyrządzania posiłków, jest więc narażony na wilgoć, wysoką temperaturę oraz zarysowania. Dzisiaj można dobrać blat do kuchni w każdym stylu i do zasobności swojego portfela. Możliwości jest wiele i wybór zależy od naszych oczekiwań estetycznych. Nie należy myśleć stereotypowo, w tej samej cenie można kupić np. blat z wysokiej jakości płyty drewnopochodnej lub drewna.

Uniwersalne i niedrogie

Blaty z płyt drewnopochodnych popularność zawdzięczają nie tylko atrakcyjnym cenom, ale również ciekawym wzorom – może być ich nawet kilkadziesiąt. Niektóre przypominają drewno, kamień lub metal. Te najlepsze naśladują swoje pierwowzory także strukturą. Są jednak droższe od standardowych nawet o 100%. Przeważnie blaty mają 36 mm grubości. Składają się z dwóch płyt grubości 18 mm, pomiędzy którymi zamontowane są elementy wzmacniające konstrukcję. Można też znaleźć grubsze – nawet 74 mm. Mogą mieć one długość do 4 metrów (cieńsze mają 2-2,5 m), ich cena jest jednak dużo wyższa od standardowych. Blaty z płyty wiórowej są pokryte laminatem HPL. Wykonane w nowych technologiach i wykończone najwyższej jakości żywicami melaminowymi są odporne na zarysowania czy też odpryski, nie blakną także pod wpływem promieni słonecznych i światła sztucznego. Wielowarstwowa powłoka ochronna daje skuteczne zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Warto też zwrócić uwagę, czy blat jest dodatkowo od spodu pokryty folią przeciwprężną, która poprawia jego trwałość. Można też wybrać taki z powłoką antybakteryjną. Blaty tego typu są również odporne na tłuste opary, zaplamienia substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, wysoką temperaturę, ścieranie, na działanie chemikaliów występujących w środkach czyszczących, łatwo się je czyści.  Blaty z płyt drewnopochodnych pod wpływem pary wodnej mogą zmatowieć. Najczęściej mają wykończoną jedną lub dwie krawędzie, a po przycięciu są nieodporne na wodę, dlatego przycięte brzegi trzeba zabezpieczyć listwą metalową lub akrylową, a w miejscu wycięcia na zlew – silikonem, co także podnosi ich koszt. Za standardowe blaty laminowane trzeba zapłacić od 100 zł za metr bieżący. Podobne właściwości co blaty z płyt wiórowych mają blaty z MDF, nie są one jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i frezowania brzegów.

Autor: WEBERHAUSE

Dopełnieniem kuchni rustykalnej może być zarówno blat drewniany, jak i wykonany z laminatu wysokiej jakości

Autor: FRANKE

Kompozyty są dużo lżejsze od kamienia i płytek ceramicznych, dlatego wykonane z nich blaty nie wymagają wzmocnionej konstrukcji szafek

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na...

Kurz wciska się do domu każdą szczeliną, więc jego sprzątanie to walka jak z wiatrakami. Natychmiast po...

Stół kuchenny - bohater rodzinnych posiłków....

Bez kuchennego stołu nie ma kuchni. Choć w nowoczesnych wnętrzach rola kuchennego stołu została ograniczona...

Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Wyspa kuchenna w odremontowanym domu

Starą kuchnię odremontowano. Pojawiła się w niej wyspa kuchenna, nowe blaty laminowane oraz interesujące...

Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który...

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w...

Kuchnia frontem do gości. 15 pomysłów na...

Wspólne gotowanie może być rodzinną zabawą, a nawet wydarzeniem towarzyskim. Wystarczy tak urządzić kuchnię,...