| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Wybieramy piekarnik elektryczny. Jakie funkcje są naprawdę przydatne?

Wybieramy piekarnik elektryczny. Jakie funkcje są naprawdę przydatne?

Piekarniki elektryczne mogą znacznie różnić się między sobą zarówno pod względem wyposażenia, jak i liczby dostępnych funkcji. 

Piekarniki elektryczne mają zdecydowanie więcej funkcji i zapewniają lepszy komfort pieczenia niż tradycyjne piekarniki gazowe. Piekarniki elektryczne mogą znacznie różnić się między sobą zarówno pod względem wyposażenia, jak i liczby dostępnych funkcji:

 • grzanie z góry – grzałka elektryczna zamontowana w górnej części piekarnika;
 • grzanie z dołu – grzałka dolna; ten sposób jest szczególnie przydatny przy pieczeniu ciast czy odgrzewaniu pizzy;
 • grzanie z góry i z dołu – jednoczesne pieczenie potrawy z dwóch stron – najpopularniejszy sposób przygotowywania potraw;
 • grill (mały lub mały i duży) – intensywne grzanie od góry, bardzo przydatne przy przygotowywaniu mięs, grzanek, zapiekanek, pozwala na oszczędność energii podczas przygotowywania małych dań i przekąsek;
 • termoobieg, czyli system cyrkulacji powietrza – to zainstalowana w piecyku dmuchawa, współdziałająca z grzałkami, równomiernie rozprowadzająca ciepłe powietrze w całym piekarniku; szczególnie przydatna do pieczenia ciast, chleba, rozmrażania lub podgrzewania już gotowych posiłków; umożliwia pieczenie na kilku blachach jednocześnie;
 • grill i nawiew – dmuchawa i grill pracują jednocześnie, idealne rozwiązanie do pieczenia drobiu – zapewnia chrupkość potraw, zapobiega rozpryskiwaniu się tłuszczu po ściankach piekarnika;
 • pieczenie intensywne – współdziałające ze sobą grzałki dolna, górna i dmuchawa;
 • szybkie rozgrzewanie – piekarnik szybko się rozgrzewa, a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury automatycznie przełącza się na ustawiony rodzaj grzania, co pozwala zaoszczędzić czas i energię;
 • rozmrażanie – pracuje sam wentylator;
Autor: Gorenje

Piekarnik Gorenje BO658A30XG

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie dodatkowe funkcje piekarnika będą szczególnie przydatne w kuchni?

Piekarnik może mieć również wbudowaną od góry specjalną grzałkę o dużej mocy, która pełni funkcję grilla (zwana także opiekaczem).

Mikrofalówka. Piekarniki posiadają również często funkcję szybkiego podgrzewania dań, tak jak w mikrofalówce. W takich piekarnikach można także szybko rozmrażać produkty spożywcze.

Funkcja szybkiego nagrzewania. Np. piekarniki Gorenje posiadają funkcję szybkiego nagrzewania (w 6minut do 200 stopni Celsjusza).

Funkcja podtrzymania ciepła potraw. Pozwala ona na utrzymanie stałej temperatury przygotowanych dań aż do momentu podania na stół.

Podgrzewanie talerzy. Nawet funkcja podgrzewania talerzy może znaleźć się we współczesnym piekarniku! Dzięki temu każde nasze danie będzie podane jak w prawdziwej restauracji!

Rożen. Bardzo popularna funkcja pieczenia na rożnie. Jest dostępna nawet w starszych modelach piekarników.

Funkcja suszenia produktów. Suszone warzywa, owoce, mięso można przygotować u siebie w domu.

Przygotowanie jogurtów. Unikalna funkcja. Oferują ją na przykład niektóre modele piekarników Gorenje. Wymagane są jeszcze dodatkowe akcesoria, ale to na pewno funkcja warta uwagi.

Radzi ekspert Gorenje

Droższe wersje piekarników mogą być dodatkowo wyposażone w:

 • katalizator zapachów – pochłaniający zapachy powstające podczas pieczenia;
 • funkcję schładzania oparów z piekarnika, zapobiegającą ewentualnym oparzeniom, a także wydobywaniu się zapachów;
 • przegrodę w piekarniku, dzielącą jego wnętrze na dwa obszary, z których tylko jeden może być wykorzystywany do pieczenia; można w ten sposób piec mniejsze porcje; zmniejszenie pojemności zmniejsza również zużycie energii;
 • wytwornicę pary, umożliwiającą nie tylko gotowanie wszystkich rodzajów potraw na parze, ale również pieczenie z jej udziałem. Funkcja ta może być również wykorzystywana do rozmrażania żywności i pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych, aromatu i smaku przygotowywanych potraw, a także zapobiega ich wysuszaniu.
Autor: Gorenje
WAŻNE

Zużycie energii przez piekarnik

Piekarniki są urządzeniami o dość dużej mocy przyłączeniowej (2kW-3,5kW), dlatego należy mieć w domu wydajną instalację elektryczną. Każdy piekarnik ma określaną klasę energetyczną od A do G. należy na to zwrócić uwagę przy zakupie. A to oczywiście piekarniki najoszczędniejsze, zaś G to te najbardziej „prądożerne”.

Nowoczesne piekarniki potrafią naprawdę dużo. Najlepiej podsumowuje to hasło firmy Gorenje, promujące najnowszą generację tych urządzeń: „Każdy piekarnik to fabryka cudów”.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to...

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Okap kuchenny też może być ozdobą kuchni. Zobacz...

Teoretycznie okap kuchenny ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację w kuchni. Jednak zamiast...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.