| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to znaczy ekologiczny piekarnik?

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to znaczy ekologiczny piekarnik?

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także ekologiczne rozwiązania. Jakie piekarniki spełniają funkcje ekologicznych?

Ekologia, ekologiczne – te słowa towarzyszą nam na co dzień w wielu dziedzinach życia. I dobrze. Ekologia przestała być modą, a stała się stylem życia. A kuchnia jest tym miejscem w domu, w którym na co dzień podejmujemy ważne dla środowiska decyzje – dla środowiska, a przez to często i dla własnego portfela. Bo ekologiczne rozwiązania są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale także korzystniejsze dla naszego budżetu domowego. Jeśli ten pierwszy argument kogoś nie przekonuje, to ten drugi na pewno.

Czy piekarniki mogą być ekologiczne?

Urządzając kuchnię i kupując sprzęt AGD sprawdzajmy, jaką dane urządzenie, w tym wypadku piekarnik, ma klasę energetyczną. Szukajmy tych z A, a najlepiej z A++. Im dalsza litera alfabetu na etykiecie energetycznej, tym więcej piekarnik potrzebuje energii, a tym samym tym więcej kosztuje nas korzystanie z niego i tym mniej jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jeśli wybierzemy A, czy najlepiej A++ – możemy mieć pewność, że do przyrządzania dań zużywamy prądu najmniej, jak się da, przy okazji oszczędzając pieniądze na rachunkach.

Autor: TEKA

Urządzając kuchnię i kupując sprzęt AGD sprawdzajmy, jaką dane urządzenie, w tym wypadku piekarnik, ma klasę energetyczną. Szukajmy tych z A, a najlepiej z A++

Na etykiecie zawsze szukaj znaków ekologicznych – znaków jakości zaświadczających o energooszczędności urządzenia i tego, że produkcja i recykling są objęte programem ochrony środowiska – etykiety ekologiczne informują nas, że producent dba o środowisko naturalne i oszczędzanie energii.

Ekologiczny piekarnik – funkcje

Piekarniki w klasie efektywności energetycznej A zużywają do 30 proc. mniej energii niż pozostałe. Najwięcej prądu zużywane jest w czasie rozgrzewania się piekarnika. Warto więc zainwestować w piekarnik z termoobiegiem, który nagrzewa się natychmiast. I jak w przypadku piekarników Teka umożliwia pieczenie nawet na kilku poziomach jednocześnie bez przenikania się smaków i zapachów oraz uzyskanie jednakowych efektów nawet podczas przyrządzania większej liczby potraw.

Nowoczesne piekarniki Teka mają też funkcję ECO, która umożliwia przygotowanie potraw przy minimalnym zużyciu energii. Piekarnik wyłącza się kilka minut przed pełnym przygotowaniem potrawy, wykorzystując ciepło nagromadzone w swoim wnętrzu.

Piekarniki Teka z opcją ekologicznego czyszczenia hydroclean

Nowością na rynku sprzętu AGD są piekarniki Teka z opcją ekologicznego czyszczenia. To nowy sposób na doprowadzenie piekarnika do porządku – zużywa się jedynie szklankę wody oraz niewielkie ilości prądu.

Jak to wygląda w praktyce? Na dno chłodnego piekarnika należy wylać szklankę wody (gorąca przyspieszy proces nagrzewania), po czym włącza się funkcję Teka Hydroclean. Po 24 minutach symbol funkcji zaczyna migać, co oznacza, że komora piekarnika jest gotowa do usunięcia zanieczyszczeń.

W czasie działania funkcji ekologicznego czyszczenia woda z dna piekarnika odparowuje, a wytrącona z pary wilgoć osiada na zimnych ściankach komory. Dzięki parze wodnej i właściwościom emalii Teka Hydroclean bardzo łatwo jest usunąć tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia ze ścianek komory piekarnika (innowacyjna powłoką Teka Hydroclean pokryte są też blachy do pieczenia). Po zakończeniu czyszczenia temperatura jest na tyle niska, że można bezpiecznie usunąć zanieczyszczenia bez ryzyka poparzenia. Wystarczy wytrzeć zabrudzenia – nie trzeba używać dodatkowych chemicznych środków czyszczących.

Przeczytaj dodatkowo:
Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Jak utrzymać porządek w kuchni? Poznaj...

Parownica to urządzenie do czyszczenia parą - bez stosowania środków chemicznych! Dzięki parownicom...

Jak wybrać dobrą lodówkę? Przydatne funkcje...

Nowoczesne lodówki są wyposażone w kilka bardzo wygodnych funkcji. W niektórych zamrażarkach,...

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – lepsza czy...

Kuchenka mikrofalowa przydaje się jako wyposażenie każdej kuchni, jednak kupujący często mają dylemat, jaki...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...