| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni pochłaniają blisko 50% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w domu. Najwięcej energii zużywa lodówka, bo ponad 20%. Kuchenka elektryczna - ponad 19%. Zobacz, jakie AGD sprawi, że będziesz płacić mniej za prąd.

Czy lodówka A+ jest wystarczająco energooszczędna?

Jeśli chłodzenie ma być naprawdę oszczędne, należy kupić chłodziarkę o klasie energetycznej A++. Urządzenia w tej klasie zużywają do 60% mniej energii niż modele wyprodukowane przed dziesięciu laty i nawet dwu-trzykrotnie mniej od kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich, jeśli jeszcze całkiem nie odmówiły posłuszeństwa.

Lodówkę trzeba ustawić z dala od źródeł ciepła – nasłonecznionych miejsc, grzejników, płyty grzejnej czy kuchenki gazowej. Co najmniej dwa razy w roku należy też odkurzyć instalację z tyłu urządzenia – będzie lepiej oddawać ciepło, a także regularnie rozmrażać zamrażalnik, bo gdy jest pokryty grubą warstwą lodu, wzrasta zużycie energii.

Autor: Gorenje

Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Jeśli masz w domu gaz, najtaniej będzie gotować na kuchence gazowej. Nieco mniej także wydasz na jej kupno. W kuchni otwartej praktyczniejsze (woń spalającego się gazu – sama niemal niewyczuwalna – łączy się z zapachem niektórych potraw podczas gotowania, tworząc nie zawsze przyjemną mieszaninę) i estetyczniejsze wydają się jednak kuchenki elektryczne, a zwłaszcza ceramiczne płyty grzejne o płaskich, lśniących płaszczyznach. Dają się też łatwiej i dokładniej regulować, dzięki czemu dostarczana do nich energia jest lepiej wykorzystywana.

Im nowocześniejsza kuchenka, tym bardziej ekonomicznie można jej używać. Są urządzenia, które potrafią na przykład powtórnie wykorzystywać raz wytworzone ciepło.

A może płyta indukcyjna?

Najoszczędniejsza, zużywająca o 10% mniej energii niż ceramiczna i o 25% mniej niż zwykła z żeliwnymi krążkami, ale również droższa od nich, będzie płyta indukcyjna. Podczas pracy nagrzewa się minimalnie, ponieważ 90% energii wypromieniowanej przez element grzewczy jest przekazywane bezpośrednio do naczynia. Czas gotowania potraw jest też do 40% krótszy.

Płyta indukcyjna bardzo szybko reaguje na zmiany mocy grzania zadane przez użytkownika. Pole grzewcze z przyspieszonym procesem grzania pracuje przez chwilę na najwyższym dopuszczalnym poziomie mocy grzania i z maksymalną wydajnością, dzięki czemu przygotowywana potrawa bardzo szybko osiąga wysoką temperaturę.

Niektóre modele płyt indukcyjnych rozpoznają obecność i kształt naczynia i zaczynają grzać dopiero wtedy, gdy zostanie ustawione na polu grzewczym, nawet jeśli były włączone wcześniej.

WARTO WIEDZIEĆ

Czy płyta indukcyjna pomoże zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Płyty indukcyjne są najnowocześniejszymi urządzeniami i zarazem najbardziej energooszczędnymi. Pod powierzchnią płyty ceramicznej umieszczone są cewki wytwarzające zmienne pole elektromagnetyczne. Szybkie zmiany tego pola powodują powstawanie w dnie garnka prądów wirowych, które ogrzewają naczynie oraz potrawę wewnątrz. Sama płyta nagrzewa się wtórnie (od dna garnka), więc ryzyko przypalenia, poparzenia jest minimalne. To ważne zalety płyt indukcyjnych, ale nie tylko to jest istotne. Są one również bardzo energooszczędne, pozwalają dokładnie kontrolować proces gotowania i smażenia oraz są bezpieczne. Dopływ prądu zostaje odcięty z chwilą zdjęcia garnka z płyty.

Wadą tych płyt jest konieczność stosowania specjalnych garnków. Są one zwykle sporo droższe od tradycyjnych.

Radzi ekspert Gorenje

Jaki piekarnik wybrąc, aby nie pochłaniał dużo energii elektrycznej?

Nowoczesny piekarnik z funkcją termoobiegu nagrzewa się natychmiast – nie trzeba go włączać na kilka minut przed wstawieniem do niego potrawy. Jeszcze oszczędniejszy będzie taki z dużymi przeszklonymi drzwiczkami, przez które będzie można zobaczyć, czy ciasto lub pieczeń są już odpowiednio przypieczone.

Otwieraniu drzwiczek towarzyszą zawsze niepotrzebne straty energii – za każdym razem temperatura we wnętrzu piekarnika obniża się bowiem o mniej więcej 25°C.

Autor: Marcin Czechowicz

Jeśli masz w domu gaz, najtaniej będzie gotować na kuchence gazowej. Nieco mniej także wydasz na jej kupno. Kupując piekarnik, zwróć uwagę, czy ma duże przeszklone drzwi. Łatwiej przez nie sprawdzisz, czy ciasto jest już gotowe. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych strat energii związanych z otwieraniem drzwiczek.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Wyposażenie kuchni - jaki sprzęt AGD kupić?

Wybierając urządzenia w sklepie, dobrze jest porównać ich moc i dopiero wtedy podjąć decyzję o...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

AGD na wyspie: jaki sprzęt sprawdzi się na wyspie...

Na wyspie kuchennej najczęściej umieszczamy zlewozmywak, płytę kuchenną oraz okap. Nowe modele tych...

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to...

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii, ale także...

Zdrowe odżywianie. Blender w roli głównej

Zdrowa kuchnia to dziś priorytet. Urządzenie kuchenne takie, jak blender pomoże Ci stworzyć świeże koktajle...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.