| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni pochłaniają blisko 50% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w domu. Najwięcej energii zużywa lodówka, bo ponad 20%. Kuchenka elektryczna - ponad 19%. Zobacz, jakie AGD sprawi, że będziesz płacić mniej za prąd.

Czy lodówka A+ jest wystarczająco energooszczędna?

Jeśli chłodzenie ma być naprawdę oszczędne, należy kupić chłodziarkę o klasie energetycznej A++. Urządzenia w tej klasie zużywają do 60% mniej energii niż modele wyprodukowane przed dziesięciu laty i nawet dwu-trzykrotnie mniej od kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich, jeśli jeszcze całkiem nie odmówiły posłuszeństwa.

Lodówkę trzeba ustawić z dala od źródeł ciepła – nasłonecznionych miejsc, grzejników, płyty grzejnej czy kuchenki gazowej. Co najmniej dwa razy w roku należy też odkurzyć instalację z tyłu urządzenia – będzie lepiej oddawać ciepło, a także regularnie rozmrażać zamrażalnik, bo gdy jest pokryty grubą warstwą lodu, wzrasta zużycie energii.

Autor: Gorenje

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Jeśli masz w domu gaz, najtaniej będzie gotować na kuchence gazowej. Nieco mniej także wydasz na jej kupno. W kuchni otwartej praktyczniejsze (woń spalającego się gazu – sama niemal niewyczuwalna – łączy się z zapachem niektórych potraw podczas gotowania, tworząc nie zawsze przyjemną mieszaninę) i estetyczniejsze wydają się jednak kuchenki elektryczne, a zwłaszcza ceramiczne płyty grzejne o płaskich, lśniących płaszczyznach. Dają się też łatwiej i dokładniej regulować, dzięki czemu dostarczana do nich energia jest lepiej wykorzystywana.

Im nowocześniejsza kuchenka, tym bardziej ekonomicznie można jej używać. Są urządzenia, które potrafią na przykład powtórnie wykorzystywać raz wytworzone ciepło.

A może płyta indukcyjna?

Najoszczędniejsza, zużywająca o 10% mniej energii niż ceramiczna i o 25% mniej niż zwykła z żeliwnymi krążkami, ale również droższa od nich, będzie płyta indukcyjna. Podczas pracy nagrzewa się minimalnie, ponieważ 90% energii wypromieniowanej przez element grzewczy jest przekazywane bezpośrednio do naczynia. Czas gotowania potraw jest też do 40% krótszy.

Płyta indukcyjna bardzo szybko reaguje na zmiany mocy grzania zadane przez użytkownika. Pole grzewcze z przyspieszonym procesem grzania pracuje przez chwilę na najwyższym dopuszczalnym poziomie mocy grzania i z maksymalną wydajnością, dzięki czemu przygotowywana potrawa bardzo szybko osiąga wysoką temperaturę.

Niektóre modele płyt indukcyjnych rozpoznają obecność i kształt naczynia i zaczynają grzać dopiero wtedy, gdy zostanie ustawione na polu grzewczym, nawet jeśli były włączone wcześniej.

Jaki piekarnik wybrąc, aby nie pochłaniał dużo energii elektrycznej?

Nowoczesny piekarnik z funkcją termoobiegu nagrzewa się natychmiast – nie trzeba go włączać na kilka minut przed wstawieniem do niego potrawy. Jeszcze oszczędniejszy będzie taki z dużymi przeszklonymi drzwiczkami, przez które będzie można zobaczyć, czy ciasto lub pieczeń są już odpowiednio przypieczone.

Otwieraniu drzwiczek towarzyszą zawsze niepotrzebne straty energii – za każdym razem temperatura we wnętrzu piekarnika obniża się bowiem o mniej więcej 25°C.

Autor: Marcin Czechowicz

Jeśli masz w domu gaz, najtaniej będzie gotować na kuchence gazowej. Nieco mniej także wydasz na jej kupno. Kupując piekarnik, zwróć uwagę, czy ma duże przeszklone drzwi. Łatwiej przez nie sprawdzisz, czy ciasto jest już gotowe. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych strat energii związanych z otwieraniem drzwiczek.

Piekarniki – czy mogą być ekologiczne? Co to znaczy ekologiczny piekarnik?

Czy piekarnik może być ekologiczny? Może! I to nie tylko ze względu na mniejsze zużycie energii,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okap kuchenny też może być ozdobą kuchni. Zobacz...

Teoretycznie okap kuchenny ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią wentylację w kuchni. Jednak zamiast...

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Jakie praktyczne funkcje i wyposażenie mają...

Czasy, w których lodówka potrafiła wyłącznie chłodzić i mrozić, to już historia. Nowoczesne...

Jak utrzymać porządek w kuchni? Poznaj...

Parownica to urządzenie do czyszczenia parą - bez stosowania środków chemicznych! Dzięki parownicom...

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – lepsza czy...

Kuchenka mikrofalowa przydaje się jako wyposażenie każdej kuchni, jednak kupujący często mają dylemat, jaki...