| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia system wentylacji mechanicznej z urządzeniem do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza – rekuperatorem. O jej zaletach i kosztach wykonania dowiesz się z naszego artykułu.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

Użytkownicy rekuperatorów są zadowoleni z komfortu, jaki zapewniają te urządzenia dzięki stałej wymianie powietrza, chwalą też efekt chłodzenia go w GWC latem. Już to wystarczy, żeby uznać taką inwestycję za dobrą.

Atrakcyjność zastosowania takiego systemu wynika jednak przede wszystkim ze znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Wybudowanie domu, który można uznać za energooszczędny, przy obecnie stosowanych technologiach jest niemal niemożliwe bez zastosowania odzysku ciepła z usuwanego powietrza.

Ile trzeba za to zapłacić

Za dobrej klasy rekuperator do przeciętnej wielkości domu jednorodzinnego trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, te o najlepszych parametrach kosztują nawet kilkanaście. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt wykonania instalacji wentylacyjnej – około 5 tys. zł.

Zwiększający sprawność odzysku ciepła gruntowy wymiennik ciepła GWC to kolejne kilka tysięcy złotych.

Zobacz także: Jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła?

W sumie system do domu jednorodzinnego kosztuje od kilkunastu do nawet ponad 20 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła odpowiednio wcześnie (przed rozpoczęciem budowy), można jeszcze oszczędzić kilka tysięcy złotych, rezygnując z kominów i nawiewników potrzebnych do działania standardowej wentylacji grawitacyjnej.

Czy warto inwestować w system droższy co najmniej o kilka tysięcy złotych? Trzeba przecież brać pod uwagę także to, że do jego działania potrzebna jest energia elektryczna, za którą przyjdzie płacić kilkaset złotych rocznie.

Kiedy zwróci się zakup instalacji

Wydatek na zakup instalacji z odzyskiem ciapła ma szansę szybko się zwrócić w domach ogrzewanych gazem, olejem opałowym albo energią elektryczną. Warunkiem jest szczelność domu – jeśli zimne powietrze dostaje się do wnętrza z pominięciem wymiennika ciepła, to zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest wysokie mimo działania systemu odzysku. Gdy wszystko jest zrobione jak należy, to dzięki niemu koszty ogrzewania mogą być mniejsze o 1-2 tys. zł rocznie w porównaniu do działania wentylacji grawitacyjnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Czystsze powietrze

Przewagą wentylacji mechanicznej nad grwaitacyjną jest to, że świeże powietrze w instalacji, zanim trafi do pomieszczeń, przepływa przez filtr zatrzymujący nawet bardzo drobne zanieczyszczenia.

W rekuperatorze jest filtr, który oczyszcza powietrze z pyłu. Standardowy zwykle zatrzymuje cząstki o średnicy 0,5 mm, co zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń na przykład zarodników grzybów i pyłków roślin. To na pewno duża zaleta systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Nie wolno zapominać o tym, że filtr zatrzymujący nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia wymaga regularnego czyszczenia (mniej więcej raz w miesiącu), a co kilka miesięcy wymiany na nowy.

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora. PORADNIK

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.