| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i użytkowanie systemów klimatyzacji

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i użytkowanie systemów klimatyzacji

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie klimatyzatory zamontować w domu, a jakie najlepiej sprawdzą się w mieszkaniu? Energooszczędna klimatyzacja do biura.

Klimatyzacja w Twoim domu

Przydaje się głównie latem, podczas wysokich temperatur na zewnątrz w domu panuje przyjemna atmosfera. W czasie upałów chętnie otwieramy okna, ale co w przypadku kiedy dom usytuowany jest przy głośnej ulicy? Włączając klimatyzację i jednocześnie zamykając okna unikamy nieznośnego hałasu, a w domu panuje przyjemna temperatura. Klimatyzator ochładza powietrze, a podczas tego procesu następuje jego osuszenie. Jest to bardzo przydatna funkcja jeżeli w pomieszczeniu suszy się pranie lub jest to nowy budynek, a materiały, z których jest wybudowany wciąż są wilgotne i oddają ją do pomieszczenia. Woda zebrana z powietrza skrapla się w specjalnym zbiorniczku lub jest odprowadzana, za pomocą instalacji z plastikowych rurek o średnicy 1,5 cm, w dogodne miejsce. Jest zazwyczaj wyprowadzana na zewnątrz budynku.

Przed zainstalowaniem klimatyzacji w domu należy sprawdzić, jak oddziaływuje na nasz organizm. Złe użytkowanie może powodować alergie i infekcje. Może również podrażniać oczy i wysuszać skórę. Jednak jest sposób, aby uniknąć efektów niepożądanych i cieszyć się dobroczynnością systemów klimatyzacji. Planując instalację należy umieścić nawiew w odpowiednim miejscu. Strumień zimnego powietrza nie może wypływać bezpośrednio na strefę gdzie przebywają ludzie. Zanim dotrze do człowieka powinien być wymieszany z ciepłym powietrzem z pomieszczenia. Są również urządzenia z regulowanymi skrzydełkami sterującymi strumieniem chłodnego powietrza. Chcąc dbać o swoje zdrowie możemy wyposażyć dom w klimatyzator uwalniający witaminę C, która zbawiennie wpływa na jędrność i kolor skóry.

Planując instalację systemu klimatyzacji w domu możemy wybierać spośród kilku rozwiązań. Urządzenia typu split są tanie i proste w instalacji. Stosowane do jednostrefowych pomieszczeń. Montaż polega na połączeniu jednej jednostki wewnętrznej z jedna jednostka zewnętrzną. Klimatyzator typu multi to podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu możemy sterować temperaturą powietrza oddzielnie dla każdego pomieszczenia i stosować różne style i wydajności urządzeń. Liczbę i rodzaj klimatyzatorów dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym będą zainstalowane. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają cichą pracę nie zakłócając odpoczynku domowników. Jeżeli martwimy się o higienę powietrza to warto zadbać o jak najczęstsze serwisowanie klimatyzacji, które zależy głównie od zastosowanego filtra w urządzeniu, ale średnia liczba przeglądów to dwa w roku. Można przeprowadzić go samodzielnie, jednak bezpieczniej jest wezwać autoryzowany serwis, wtedy mamy pewność, że nasza klimatyzacja nie rozsiewa zarazków i posłuży na długie lata.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Jeżeli zamierzamy używać klimatyzacji tylko podczas upałów to można wyposażyć mieszkanie w klimatyzator przenośny. Jest stosunkowo niedrogi i nie potrzeba zgody od zarządcy nieruchomości na użytkowanie. Niestety wadą przenośnego klimatyzatora jest hałas i nie daje w pełni możliwości utrzymania określonej temperatury w pomieszczeniu.

Jeżeli jednak otrzymamy zgodę na zamontowanie klimatyzatora zewnętrznego na elewacji budynku, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest montaż urządzenia typu split lub multisplit. Znacznie zwiększą poczucie komfortu mieszkańców zwłaszcza latem oraz jeżeli jest dostępna opcja ogrzewania powietrza, będzie można dogrzać pokój.

Jeżeli Twój klimatyzator będzie posiadał dodatkowy czujnik temperatury, najlepiej jest go umieścić w miejscu, gdzie najczęściej się przebywa np. w pobliżu kanapy lub biurka. Wtedy mamy pewność, że temperatura będzie prawidłowo mierzona i regulowana przez urządzenie. Nie bez znaczenia jest również natężenie dźwięku, który emituje klimatyzator. Jego praca nie powinna zakłócać normalnego trybu życia mieszkańców w ciągu dnia i w nocy. Należy szukać urządzeń, które emitują hałas poniżej 30 dB mierzony metr od nich.

Nowoczesne klimatyzatory mają designerski wygląd i często trudno jest je odróżnić od elementów dekoracji wnętrz. Posiadają liczne udogodnienia, jak np. sterowanie przez Internet dzięki wbudowanemu Wi-Fi. Warto zainwestować w urządzenia wyposażone w filtry powietrza, które korzystnie wpływają na jego jakość, ale należy pamiętać o ich częstej wymianie, bądź myciu w zależności od modelu filtra. Przynajmniej dwa razy w sezonie. Droższe produkty posiadają funkcję nawilżania powietrza, która szczególnie przydatna będzie, jeżeli w mieszkaniu są malutkie dzieci. Wilgotność pomieszczeń poniżej 40% jest niekorzystna dla zdrowia.

Klimatyzacja w biurze

Dziś staje się już standardem. Nawet małe biura i sklepy są wyposażone w systemy klimatyzacji. Pracodawcy starają się zapewnić jak najwyższy komfort pracy, co przekłada się na dobre funkcjonowanie firmy. W pomieszczeniach biurowych najczęściej montuje się klimatyzatory naścienne, są jeszcze systemy kanałowe. Urządzenia klimatyzacyjne typu multisplit pozwalają na niezależne sterowanie. Każdy użytkownik może ustawić dowolną temperaturę, obroty wentylatora i kąt nadmuchu powietrza.

Jeżeli pomieszczenie posiada sufit podwieszany to zazwyczaj stosuje się klimatyzatory kasetonowe. Przestrzeń pomiędzy sufitem właściwym, a podwieszanym powinna mieć nie mniej niż 30 cm. Jest to miejsce na ukrycie instalacji chłodniczej. W dużych przestrzeniach biurowych montuje się klimatyzatory kanałowe. Główne urządzenie montuje się w przestrzeni międzysufitowej i od niego rozprowadzone są przewody nadmuchowe.

Zawsze wybierajmy solidnego producenta systemów klimatyzacji oferującego profesjonalny montaż i serwis, zwłaszcza jeżeli chodzi o kosztowne instalacje. Inwestując w dobry sprzęt i sprawdzony system masz pełną kontrolę nad zużyciem energii, minimalizujesz oddziaływanie na środowisko i zapewniasz dogodne warunki robocze.
Nowoczesne budynki z przeznaczeniem na biura posiadają kompleksowe rozwiązania sterowania klimatem takie, jak odzysk ciepła między komponentami, wentylacja w trybie free cooling oraz darmowe wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. To wszystko decyduje o niskich kosztach eksploatacyjnych i minimalnej emisji dwutlenku węgla.

Narażając pracowników na problemy zdrowotne osłabiamy efektywność i funkcjonowanie firmy, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe użytkowanie klimatyzacji w biurze. Chłodzenie nie może być włączone przez cała dobę. Przy urządzeniach pobierających powietrze z pomieszczenia, które filtrują, ochładzają, osuszają i ogrzewają, należy takie wnętrze regularnie wietrzyć, aby dostarczać świeżego powietrza. Bardziej zaawansowane technologicznie klimatyzatory oczyszczają powietrze z brudu, kurzu, a nawet drobnoustrojów. Szczególnie przydatna funkcja jeżeli w pomieszczeniu pracuje duża grupa osób. Podczas upałów temperatura w pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinna być niższa niż 3-4 stopnie od tej panującej na zewnątrz, aby uniknąć szoku termicznego podczas opuszczania biura.

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub z rekuperatorem. Typowe rozwiązania

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja nawiewno-wywiewna. Poznaj funkcje...

Urządzenie powszechnie nazywane rekuperatorem, to centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna, umożliwiająca...

Wybierz rekuperator. Porównujemy i oceniamy 6...

Planujesz zakup rekuperatora? Dowiedz się, czym się od siebie różnią urządzenia dostępne na rynku i...

Czy wentylacja też może być inteligentna? Zadbaj...

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej urządzeń domowych zyskuje miano inteligentnych. Jak się...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...