| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie mogą być stosowane oprócz ogrzewania podłogowego?

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie mogą być stosowane oprócz ogrzewania podłogowego?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej sprawdza się podłoga podgrzewana elektrycznymi przewodami grzejnymi. Takie ogrzewanie podłogowe można włączyć w każdej chwili bez uruchamiania całej instalacji c.o., a (w przeciwieństwie do wodnego) gdy nie pracuje, nie jest narażone na uszkodzenie w wyniku zamarznięcia.

Elektryczne przewody grzejne zamiast ogrzewania wodnego

Mimo tego, że montaż ogrzewania podłogowego wydaje się bardziej kłopotliwy niż grzejników wieszanych na ścianach, to do takiej inwestycji skłaniają istotne zalety podłogówki:

  • brak widocznych elementów grzejnych,
  • równomierny i komfortowy rozkład temperatury w pomieszczeniu (cieplej w nogi, chłodniej w głowę),
  • niska temperatura powierzchni grzejnej i przekazywanie ciepła głównie przez promieniowanie, które odbieramy jako przyjemniejsze niż konwekcja (ruch powietrza wynikający z różnicy temperatury).

Przewody grzejne najczęściej się kupuje, by wykonać z nich ogrzewanie podłogowe, można je jednak wykorzystać także do zabezpieczenia przed zamarzaniem podjazdów, chodników, schodów, rynien i rur z wodą lub do automatycznego odśnieżania dachów.

Ciepła podłoga

W przeciwieństwie do zwykłych grzejników ogrzewana podłoga oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, co jest pozytywnie odbierane przez osoby przebywające w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach. Wynika to z tego, że komfort cieplny (stan, w którym nie jest nam ani zimno, ani gorąco) odczuwamy wtedy, gdy powierzchnia grzejna nie jest dużo cieplejsza niż nasza skóra, a temperatura otaczającego nas powietrza nie odbiega znacznie od średniej temperatury przegród w pomieszczeniu, w którym przebywamy (ścian, podłogi i sufitu). Osiągnąć to jest tym łatwiej, im większa jest powierzchnia grzewcza – stąd przewaga ogrzewania podłogowego nad stosunkowo niewielkimi grzejnikami konwekcyjnymi.

Jaki przewód grzejny wybrać? Jak to obliczyć?

Im mniejsza moc jednostkowa przewodu, tym mniejszy rozstaw trzeba zastosować podczas jego układania, by osiągnąć zakładaną moc na 1 m2 powierzchni grzewczej – czyli przewody o mniejszej mocy muszą być dłuższe. Odstępy między przewodami (rozstaw) powinny być takie, by osiągnąć równomierny rozkład temperatury na powierzchni – nie powinny przekraczać 20 cm. Ale nie mogą być też zbyt małe, by nie dochodziło do przegrzewania posadzki (i żeby nie trzeba było kupować długich przewodów) – zależą od materiału posadzki.

Wybór przewodu grzejnego należy poprzedzić obliczeniami. Jeśli ma służyć do ogrzewania pokoju mieszkalnego o powierzchni 10 m2, w którym zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 80 W/m2, to powinniśmy szukać przewodu o mocy zbliżonej do 800 W, o mocy jednostkowej z zakresu 10-17 W/m. Nie zawsze udaje się znaleźć przewód o mocy dokładnie takiej, jaką potrzebujemy. Może to być na przykład nie 800, tylko 900 W – nie stanowi to problemu. Wówczas długość przewodu o mocy 10 W/m wynosi 90 m. Trzeba ustalić, z jakim rozstawem go układać, by znalazł się na całej powierzchni, która ma być ogrzewana, przy okazji sprawdzając, czy uda się go ułożyć z odstępami mieszczącymi się w dopuszczalnym zakresie (dla parkietu 10-20 cm). Orientacyjnie można to zrobić, dzieląc powierzchnię przez długość przewodu: 10/90 = 0,11 m. Otrzymany rozstaw jest nieco większy od minimalnego – przewód jest odpowiedni. Zamiast niego możemy też zastosować przewód o mocy 17 W/m o długości 54 m (moc całkowita 915 W). Wówczas rozstaw wynosiłby 10/54 = 0,185 m i również byłby prawidłowy.

Przewodu nie należy układać pod szafami bez nóżek czy materacem leżącym bezpośrednio na podłodze, bo utrudniają one odprowadzanie z niej ciepła – może to doprowadzić do przegrzewania przewodu i jego uszkodzenia. Trzeba to uwzględnić podczas jego dobierania – w powyższym przykładzie obecność szafy o powierzchni 1,8 m2.

Przewody grzejne, nazywane też kablami grzewczymi, to druty oporowe umieszczone w ochronnej powłoce – izolowane i ekranowane. Są sprzedawane jako gotowe elementy grzejne o określonej mocy wyposażone w przewód zasilający (tak zwany zimny) służący do połączenia z instalacją elektryczną. Nie powinno się ich skracać (wyjątkiem są przewody samoregulujące) ani łączyć szeregowo, więc przed zakupem konieczne jest zaprojektowanie instalacji grzewczej tak, by można było dobrać odpowiednie do ogrzewanego miejsca moc i długość przewodu. Jeśli jeden przewód nie wystarczy, trzeba zastosować dwa lub więcej podłączone do zasilania równolegle. Jednego przewodu nie należy stosować do ogrzewania dwóch pomieszczeń.

WAŻNE

Izolacja podłogi a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wymaga dobrej izolacji podłogi – bez niej ciepło zamiast do pomieszczenia trafiałoby do gruntu. Ale przewody nie mogą leżeć bezpośrednio na izolacji, by się nie przegrzewały, dlatego układa się je na cienkiej warstwie przygotowanej wcześniej wylewki, a dopiero później wykonuje się następną jej warstwę. Między ścianami a podgrzewaną podłogą potrzebna jest dylatacja – szczelina szerokości 0,5 cm umożliwiająca rozszerzanie się płyty podłogowej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrzewanie podłogowe na poddaszu

Ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne najczęsciej wykonuje się na parterze. Na poddaszu taka...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kable grzewcze w instalacji ogrzewania...

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze zaprojektowane...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...