Koszt ogrzewania domu: w 2011 r. prąd drożeje, gaz idzie w dół…

2010-12-21 10:12

Koszt ogrzewania w 2011 roku może się zwiększyć. Od stycznia, w wyniku decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdził taryfy na sprzedaż energii gospodarstwom domowym, średnio na miesiąc nasze rachunki za prąd wzrosną o 5-6 zł. Jest jednak też dobra nowina, korekta taryfy PGNiG obniża średnią cenę paliw gazowych o 3,2%.

W nowym roku prąd drożeje, gaz idzie w dół…
Autor: Andrzej Szandomirski

Drożej za prąd

16 i 17 grudnia 2010 r. zatwierdone zostały taryfy dla 5 przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną gospodarstwom domowym: Enea, Energia Obrót, EnergiaPro Gigawat, Enion Energia i PGE Obrót. Nowe taryfy zostały zatwierdzone także dystrybutorom: Enea Operator, Energa Operator, EnergiaPro, Enion, RWE Stoen Operator oraz Vattenfal Distribution Poland.

Średni wzrost cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniesie w przyszłym roku 7,7% (od 6,9 % w Energa Obrót do 8,4% w PGE Obrót). Stawki za usługę dystrybucji dla tej samej grupy odbiorców zmienią się natomiast od spadku o 0,5% w EnergiaPro do wzrostu o 7,9% w Energa Operator.

Oznacza to, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio od 3,8% u klientów Energia Pro Gigawat do 7,4% u odbiorców Energa Obrót.

Przyczyny podwyżek cen energii to w szczególności wzrost kosztów wynikających z realizacji obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych i kogeneracji oraz wzrost hurtowej ceny energii elektrycznej. Wzrost stawek dystrybucyjnych został natomiast podyktowany w głównej mierze wzrostem kosztów wynikających z inwestycji sieciowych.

Średnie zmiany taryf energii elektrycznej na 2011 (wielkości średnie)

Średnie zmiany taryf energii elektrycznej na 2011 (wielkości średnie)
Autor: archiwum muratordom

Taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2011 r.

Taniej za gaz

16 grudnia 2010 r. URE zatwierdził korektę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w wyniku której średnia cena paliw gazowych została obniżona o 3,2%. Pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, tak więc skutki finansowe w poszczególnych grupach taryfowych są zależne od udziału opłat sieciowych i abonamentowych w opłatach za dostawę gazu ogółem.

I tak dla największych odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego obniżka płatności wyniesie przeciętnie 3,0 %, dla najmniejszych (grupa W-1) - średnio w kraju 1,3 %.

Zmiany cen w poszczególnych grupach taryfowych są zróżnicowane. W największym stopniu skorzystają z obniżki odbiorcy zużywający stosunkowo duże ilości gazu: do przygotowywania posiłków, podgrzewania wody i ogrzewania mieszkań - w pierwszym kwartale przyszłego roku zaoszczędzą około 20 złotych. Natomiast odbiorcy używający gazu tylko do przygotowania posiłków i podgrzania wody zaoszczędzą odpowiednio mniej - około 1 zł.

Obniżenie cen gazu wysokometanowego w taryfie PGNiG S.A. jest możliwe dzięki spadkowi kosztów jego pozyskania za granicą (tj. spodziewanemu - w I kwartale 2011 r. - rabatowi w kosztach zakupu tego paliwa od głównego dostawcy, tj. Gazprom-Export). Natomiast obniżka cen gazów zaazotowanych wynika z konieczności zachowania stałych relacji między cenami paliw gazowych rozprowadzanych krajowym systemem gazowniczym (wyrażonych w zł/GJ).

Ostatnie obniżenie cen gazu miało miejsce w 2009 r.  

Uśrednione skutki finansowe taryfy gazowej

Uśrednione skutki finansowe korekty taryfy gazowej
Autor: archiwum muratordom

Tabela przedstawia uśrednione skutki finansowe korekty taryfy dla poszczególnych grup odbiorców w gospodarstwach domowych (kwoty bez VAT).

Taryfa obowiązywać będzie do 31 marca 2011 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.