| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Komfort ogrzewania powietrznego. Ciepło i wentylacja w jednej instalacji

Komfort ogrzewania powietrznego. Ciepło i wentylacja w jednej instalacji

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach jest równie ważna co ich wentylacja. System ogrzewania powietrznego to rozwiązanie, które łączy w sobie obie te funkcje. Zobacz, jakimi cechami charakteryzuje się ogrzewanie powietrzne i czy taki system może sprawdzić się w twoim domu...

Autor: Andrzej Szandomirski

Sposób działania

Źródłem ciepła w systemie ogrzewania powietrznego jest piec nadmuchowy z czerpnią powietrza, filtrem i nawilżaczem. Piec jest zasilany gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym. Powietrze, przefiltrowane i podgrzane w piecu, jest rozprowadzane układem przewodów nawiewnych do poszczególnych pomieszczeń. Odgałęzienia sieci są zakończone kratkami nawiewnymi lub nawiewnikami z regulacją przepływu. Powietrze, ogrzane do temperatury 35°C, miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, podnosząc jego temperaturę. Równocześnie z wdmuchiwaniem powietrza, taka sama jego ilość jest usuwana z pomieszczenia. To powietrze zasysane jest do przewodu powrotnego. Zanim ponownie trafi do pieca, jest mieszane z powietrzem zaczerpniętym z zewnątrz i filtrowane. Część powietrza usuwana jest z pomieszczeń przewodami wentylacji grawitacyjnej.

Cechy

  • Ogrzewanie powietrzne można wyłączyć zimą bez obawy uszkodzenia. Instalacja nie jest narażona na nieszczelności, a jeśli nawet to nie są one tak groźne dla domu, jak wypływająca z nieszczelnej instalacji woda. Stosowanie ogrzewania powietrznego pozwala na swobodną aranżację wnętrz – ciepło rozprowadzane jest kratki nawiewne zamocowane w podłodze lub pod stropem.
  • W domach z ogrzewaniem powietrznym możliwe jest kontrolowanie prawie wszystkich parametrów powietrza – ogrzewania, wentylacji, oczyszczania, nawilżania, chłodzenia i jonizacji.

Sterowanie

Ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją można sterować za pomocą programatora. Filtrowanie powietrza odbywa się równolegle z każdą z wcześniej wymienionych funkcji. Nawilżanie stosuje się jedynie w sezonie grzewczym.

Piec jest zasilany gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym.

Ogrzewanie powietrzne może być dodatkowo wyposażone w tak zwany strefowy system komfortu.

Strefowy system komfortu

Ogrzewanie powietrzne może być dodatkowo wyposażone w tak zwany strefowy system komfortu. Pozwala on dowolnie programować temperaturę w pomieszczeniach w różnych częściach domu i w różnym czasie - inaczej ogrzewa się kuchnię czy pokój dzienny, inaczej sypialnię. W każdej ze stref zainstalowany jest czujnik temperatury, przekazujący informacje do termostatu centralnego z programatorem dobowo-tygodniowym dla poszczególnych stref. Termostat steruje przepustnicami w kanałach, które kierują powietrze o określonych parametrach do żądanej strefy. Niektóre przepustnice mogą mieć płynną regulację wydajności. Układ strefowy i płynna regulacja wydajności pozwalają znacznie obniżyć koszty działania systemu grzewczego.

Koszty

Całkowity koszt ogrzewania powietrznego jest porównywalny z ceną grzewczej instalacji wodnej, wykonanej z dobrych jakościowo materiałów. Mniej więcej połowę tej kwoty trzeba wydać na zakup pieca nadmuchowego, którego cena wynosi od 5 do 12 tys. złotych.

Ogrzewanie powietrzne sprawdza się w domach o powierzchni conajmniej 100 m2. I to zarówno w murowanych jak i w szkieletowych.

Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe jest coraz popularniejsze?

Ogrzewanie nadmuchowe znano już w starożytności, gdzie wnętrza domostw ogrzewano ciepłym, nagrzanym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...