| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Czy przy adaptacji poddasza wykorzystać istniejącą instalację grzewczą czy wykonać niezależną?

Czy przy adaptacji poddasza wykorzystać istniejącą instalację grzewczą czy wykonać niezależną?

Jeżeli decydujesz się na dobudowę poddasza użytkowego do domu lub planujesz adaptację strychu, przemyśl koniecznie kwestię ogrzewania. Podstawowy pytanie to: czy dotychczasowa instalacja grzewcza będzie w stanie ogrzać dodatkową przestrzeń, czy niezbędna jest instalacja niezależnego źródło ciepła.

Kiedy dotychczasowe źródło ciepła wystarczy

Trzeba ocenić, czy istniejące źródło ciepła będzie w stanie ogrzać dodatkową kubaturę. Służące do ogrzewania domów jednorodzinnych kotły często mają moc większą niż niezbędna do celów grzewczych, więc nie powinny mieć z tym problemu, zwłaszcza gdy przy okazji prac remontowych dom zostanie poddany termomodernizacji i zmniejszą się dotychczasowe straty ciepła.

Jeśli kocioł nie jest bardzo stary i do tej pory nie sprawiał kłopotów, nie trzeba go wymieniać.

Gdy kocioł jest już mocno zużyty, taki remont jest dobrą okazją do zainstalowania nowego, na przykład kondensacyjnego, o większej sprawności. Decyzja jest jednak zbyt poważna, by ją podejmować na oko. Potrzebna jest opinia fachowca wydana po obejrzeniu dokumentacji technicznej (i/lub inwentaryzacji) oraz obliczeniu zapotrzebowania na ciepło.

Kiedy wygodniejsze na poddaszu niezależne źródło ciepła

Jeżeli na poddaszu chcemy urządzić osobne mieszkanie, warto rozważyć zainstalowanie na nim niezależnego źródła ciepła, na przykład małego wiszącego kotła z zamkniętą komorą spalania, który odprowadza spaliny i pobiera powietrze do spalania przez łatwy do zamontowania przewód powietrzno-spalinowy (nie potrzebuje tradycyjnego komina).

W celu ogrzewania poddasza użytkowego niezależnym źródłem ciepła wygodniej będzie poprowadzić instalację grzewczą (nie będzie się łączyła z instalacją w pozostałej części domu) i ewentualnie, w razie potrzeby, osobno rozliczać koszty ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u.

Rozbudowa starej czy budowa nowej instalacji

Aby o tym zdecydować, należy sprawdzić, jaką średnicę mają rury ułożone w starej części domu i jaki jest ich stan (stopień skorodowania, jeśli są stalowe, i szczelność połączeń). Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić na większe pompę obiegową i naczynie zbiorcze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Tanio i niezależnie od reszty domu można ogrzewać kominkiem lub piecem kominkowym. Warunkiem ich zamontowania jest możliwość podłączenia do komina, odpowiednio wytrzymałe podłoże i możliwość doprowadzenia powietrza do spalania

WARTO WIEDZIEĆ

Kominek - tani sposób na ogrzewanie poddasza użytkowego

Ogrzewanie poddasza niezależne od reszty domu może zapewnić kominek lub wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym podgrzewającym wodę zasilającą grzejniki lub wyposażony w instalację DGP rozprowadzającą ogrzane powietrze. Kominek na drewno będzie wprawdzie tani w eksploatacji, ale absorbujący ze względu na konieczność systematycznej obsługi. Ogrzewanie peletami wyjdzie drożej, za to może być automatycznie uruchamiane, wyłączane i programowane.

Autor: Andrzej Szandomirski

Najłatwiej będzie zrobić na poddaszu ogrzewanie elektryczne. Grzejniki wystarczy powiesić na ścianie lub ustawić na podłodze i podłączyć do najbliższego gniazda

Dostosowanie starej instalacji do ogrzewania powiększonej kubatury domu

Dodanie nowych grzejników do instalacji wykonanej tradycyjnie, z pionami, wymaga opróżnienia jej z wody i wycięcia fragmentów rur (dlatego prace należy prowadzić poza sezonem grzewczym), wykucia otworów w stropie oraz podłączenia dodatkowych odcinków rur i gałązek, a do nich grzejników na poddaszu.

Taka przeróbka może spowodować rozregulowanie hydrauliczne instalacji. W razie potrzeby po jej ponownym uruchomieniu trzeba będzie wyrównać spadki ciśnienia w obiegach wody przez wszystkie grzejniki, zmieniając nastawy wstępne zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych. Jeżeli dotychczas przy grzejnikach nie było zaworów regulacyjnych z głowicami termostatycznymi, powinno się je zainstalować.

Przed rozbudową starą instalację i grzejniki dobrze jest wypłukać z zanieczyszczeń nagromadzonych w niej podczas użytkowania. Stosunkowo łatwo (bez dużego zakresu kłopotliwych prac budowlanych) będzie rozbudować instalację w miarę nowoczesną, wykonaną tak zwanym systemem rozdzielaczowym. Z kotłowni do rozdzielacza na poddaszu trzeba będzie poprowadzić jeden przewód zasilający i powrotny, a na poddaszu rozprowadzić rury od rozdzielacza do grzejników i z powrotem.

WARTO WIEDZIEĆ

Najłatwiej na poddaszu zrobić ogrzewanie elektryczne

Bezwzględnie najprostszym, ale i najdroższym eksploatacyjnie sposobem ogrzewania dodatkowej przestrzeni w domu będą grzejniki elektryczne. Podłącza się je do zwykłych gniazd 230 V, a skoro na poddasze i tak trzeba doprowadzić instalację elektryczną (na przykład do oświetlenia), wystarczy zrobić odpowiednio więcej gniazd wtykowych i dobrze je rozmieścić.

Odbiorniki o mocy większej niż 2kW (moc pojedyńczego grzejnika to 1-2,5 kW) wymagają zasilania z osobnego obwodu. Każdy obwód musi mieć własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe na tablicy bezpiecznikowej, a drupę obwodów trzeba wyposażyć w zabezpieczenie różnicowoprądowe na prąd różnicowy 30 mA.

Pomysł ogrzewania grzejnikami elektrycznymi może wiazać się z wystąpieniem do dostawcy energii o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Decyzja należy zawse do dysponenta sieci, czyli zakładu energetycznego (zazwyczaj jest pozytywna). Jeżeli budynek ma przyłącze kablowe, zwykle nie trzeba go wymieniać (kabel ma spory zapas przekroju żył), jedynie w złączu zmienia się wielkość zabezpieczenia na dostosowane do nowego poboru mocy

Dom pasywny Sky Garden. Instalacje przewidziane w projekcie

Sky Garden to dom pasywny, o bardzo niskim wskaźniku zapotrzebowania na energię użytkową do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Pompa ciepła do niedużego domu. Przegląd...

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...