| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe – rozwiązanie instalacji grzewczej dla domu bez mediów na działce

Ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe – rozwiązanie instalacji grzewczej dla domu bez mediów na działce

Kiedy zdecydujesz się na budowę domu na działce, do której nie doprowadzono instalacji gazowej, masz kilka możliwości ogrzewania. Jednym z nich jest montaż kotła na biomasę. Sprawdź, jak wygląda ogrzewanie takim kotłem oraz jakie wymagania powinno spełnić pomieszczenie, w którym stanie urządzenie.

WARTO WIEDZIEĆ

Założenia do instalacji grzewczej domu na działce bez mediów

Możliwości ogrzewania przedstawiamy na przykładzie domu powstającego zgodnie z projektem Optymalny – Murator M133 z Kolekcji Muratora. Powierzchnia ogrzewana (pomieszczeń z regulowaną temperaturą) wynosi w nim 180 m2, z czego użytkowa – 134 m2. Dom jest budowany w centralnej Polsce, czyli w strefie klimatycznej obejmującej większą część naszego kraju, w której obliczeniowa temperatura zewnętrzna w zimie wynosi -20oC. Ze świadectwa charakterystyki energetycznej budynku dowiadujemy się, że wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi 61,14 kWh/(m2·rok).

To znaczy, że dom jest dobrze zabezpieczony przed stratami ciepła – z zapasem spełnia wymagania obowiązujących wymagań, więc jego ogrzewanie nie będzie dużo kosztować.

W projekcie przewidziano ogrzewanie budynku kotłem na gaz ziemny, wiszącym, z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 120 l. Wyznaczono na niego miejsce w kotłowni o powierzchni 6,9 m2 zlokalizowanej koło garażu. Kocioł obsługuje obieg ogrzewania grzejnikowego i grzania wody użytkowej w pojemnościowym podgrzewaczu o pojemności 120 l.

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 11,9 kW, jednak w projekcie przewidziano kocioł o mocy 20 kW, by zapewnić szybsze podgrzewanie wody użytkowej w zasobniku. W domu jest też przewidziany kominek, ale nie uwzględniono go w bilansie mocy – ma być alternatywą dla kotła, lecz jego działanie nie jest niezbędne do zapewnienia komfortu cieplnego.

Ogrzewanie domu na działce bez mediów – kocioł na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, a zwłaszcza na węgiel, są najczęściej wybieranymi urządzeniami do ogrzewania domów jednorodzinnych. Gdy nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego, zdecydowana większość inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Nie jest ono najlepsze dla kogoś, kto dużo czasu spędza poza domem i nie ma czasu na zajmowanie się obsługą kotłowni, ale tę niedogodność rekompensuje stosunkowo niski koszt paliwa, brak formalności do załatwienia przy montażu i uruchomieniu kotła oraz jego niewysoka cena. Zmiany w instalacji c.o. i c.w.u. w stosunku do tej zaprojektowanej dla kotła gazowego nie są konieczne, z wyjątkiem zastosowania w niej otwartego naczynia wzbiorczego niezbędnego do bezpiecznej pracy kotła na paliwo stałe – tylko niektóre modele mogą pracować w instalacji zamkniętej zabezpieczonej naczyniem przeponowym, tak jak kotły gazowe.

Ogrzewanie domu kotłem na węgiel lub biomasę

Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest zdecydowanie tańsze niż gazem płynnym – o ponad połowę, gdy spala się węgiel kamienny. Cena biomasy zależy od jej rodzaju – ogrzewanie zwykłym drewnem może kosztować jeszcze mniej. Trudno się jednak nie zgodzić z tym, że użytkowanie kotła, który wymaga ręcznej obsługi i nadzorowania jego pracy, jest znacznie bardziej kłopotliwe niż gazowego. Paliwo należy w porę zamówić, a po przywiezieniu – rozładować. Trzeba się też napracować przy codziennej obsłudze kotła. W dodatku jest sporo czynności, w wykonywaniu których trzeba nabrać wprawy, by działał sprawnie, a koszt ogrzewania nim był rzeczywiście tak niski, jak to wynika z teoretycznych obliczeń. Zdarza się bowiem, że sprawność zanieczyszczonego kotła, do którego powietrze nie jest doprowadzane w odpowiedniej ilości (a zależy to od tego, jak ustawimy w nim przepustnice lub zaprogramujemy działanie wentylatora), jest o ponad połowę niższa, niż podaje producent, a to oznacza przeszło dwukrotnie większe wydatki na ogrzewanie.

Największy kłopot sprawia konieczność regularnego uzupełniania paliwa, choć ten problem, przynajmniej częściowo, rozwiązuje automatyczny podajnik, dzięki któremu okres stałopalności w najzimniejszym okresie wynosi co najmniej dwa dni. Za dobry wybór dla osób pracujących poza domem można uznać zautomatyzowane kotły z podajnikiem na węgiel sortymentu groszek i miał albo na pelety drzewne czy zrębki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Niska cena węgla i biomasy sprawia, że kotły na paliwa stałe są najczęściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi. Tania eksploatacja jest oczywiście bardzo ważna, ale trzeba brać pod uwagę to, że obsługa kotła na węgiel czy drewno jest pracochłonna

WAŻNE

Jak zaprojektować kotłownię dla kotła na paliwo stałe?

Wymagana moc kotła do ogrzewania wybranego przez nas domu przekracza 10 kW, a w takim przypadku urządzenie na paliwo stałe powinno być umieszczone w pomieszczeniu przeznaczonym tylko na kotłownię. Ale ponieważ moc kotła nie przekracza 25 kW, w pomieszczeniu tym może być też przechowywane paliwo do niego. Podłoga powinna być z materiałów niepalnych (w innym przypadku w odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła należy ją pokryć blachą stalową grubości co najmniej 0,7 mm). Kocioł powinien być umieszczony na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 5 cm ponad poziom podłogi i okrawędziowanym kątownikami stalowymi. W podłodze pomieszczenia kotłowni powinien być wpust podłogowy.

Żeby zapewnić swobodny dostęp do kotła w czasie jego czyszczenia i konserwacji, należy zachować odległość tyłu kotła od ściany nie mniejszą niż 0,7 m, boku – 1 m, a przodu – 2 m. W pomieszczeniu niezbędna jest wentylacja odbywająca się przez otwór nawiewny o przekroju minimum 200 cm2 znajdujący się na wysokości do 1 m nad podłogą i otwór wywiewny pod stropem będący wlotem do kanału z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm – w projekcie są one przewidziane. Natomiast przekrój przewodu dymowego powinien mieć nieco większe wymiary niż przekrój przewodu spalinowego (dla kotła gazowego) – co najmniej 20 x 20 cm. Trzeba też zwrócić uwagę na komin. Przewód dymowy nie musi być odporny na działanie kwaśnych skroplin obecnych w spalinach z kotła gazowego, za to musi dobrze znosić wysoką temperaturę i częste czyszczenie – te warunki spełniają uniwersalne systemowe kominy ceramiczne, a nawet zwykłe murowane z cegły pełnej. W przypadku kotła na węgiel nie stosuje się w nich stalowego wkładu, ale zalecają go producenci niektórych kotłów na biomasę. Wkład musi być żaroodporny.

W wybranym przez nas domu nieco kłopotliwe będzie składowanie opału, na który nie ma wystarczająco dużo miejsca w kotłowni ani w sąsiadującym z nim pomieszczeniu (chyba że zrezygnujemy z parkowania samochodu w garażu). Najprostszym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być wybudowanie wiaty w pobliżu wejścia do kotłowni z zewnątrz. Jeżeli ktoś się zdecyduje na podpiwniczenie domu, najlepiej zrobi, jeśli właśnie w piwnicy przewidzi skład opału, a obok niego – kotłownię.

Jakie kotły na paliwa stałe są obecnie najbardziej popularne?

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym będące odpowiedzią na potrzeby osób spędzających cały dzień poza domem. Taki kocioł może działać przez wiele dni bez wygaszania. Węgiel w drobnych kawałkach uzupełnia się, nie przerywając pracy kotła – dosypuje się go do zasobnika zintegrowanego z podajnikiem ślimakowym transportującym paliwo do palnika dzięki silnikowi elektrycznemu. Przerwy w paleniu są jednak niezbędne, żeby oczyścić kocioł z sadzy i nagaru – powinno się to robić przynajmniej raz na tydzień.

Przeczytaj również: Ogrzewanie kotłem na gaz płynny - wygodne rozwiązanie dla domu na działke bez mediów

Działanie przez dłuższy czas bez nadzoru użytkownika umożliwia układ automatycznej regulacji sterujący podajnikiem paliwa i wentylatorem dostarczającym powietrze do spalania. Regulacja tego procesu wymaga jedynie zmiany nastaw sterownika. Najbardziej zaawansowane układy są w stanie dopasowywać je automatycznie do jakości węgla. W zautomatyzowanych kotłach można spalać także biomasę w postaci granulatu – peletów ze sprasowanych wiórów bądź słomy. Jest to paliwo o większych walorach ekologicznych niż węgiel, ale nie aż tak tanie. Do spalania peletów służą specjalne palniki zintegrowane z podajnikiem oferowane jako urządzenia do zamontowania w korpusie kotła zasypowego na paliwo stałe lub na olej opałowy. W kotłach na pelety taki palnik jest wbudowany fabrycznie.

Jakie są zalety kotłów na biomasę?

Zaletą kotłów na biomasę, w porównaniu z tymi na węgiel, jest możliwość rozpalania w nich paliwa grzałką elektryczną. Dzięki temu może się to odbywać automatycznie, bez naszego udziału. Obecność płomienia kontroluje fotokomórka, a sonda lambda mierząca zawartość tlenu w spalinach sprawia, że sterownik kotła może dbać o utrzymywanie optymalnego składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Gdyby nie konieczność ręcznego uzupełniania paliwa w zasobniku raz na kilka dni i usuwania popiołu co dwa-cztery tygodnie użytkowanie tak zautomatyzowanego urządzenia byłoby wygodne niczym kotła gazowego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...