Dofinansowanie do pieca na pellet 2024 - ile wynosi, jak uzyskać? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

2024-03-18 10:28

Ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet i z jakiego programu można je dostać w 2024. Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet? Jak i gdzie złożyć wniosek? Ile kosztuje taki piec? Warto wiedzieć, że piece na pellet to ekologiczne urządzenia grzewcze i nadają się do domów zarówno nowych, jak i modernizowanych.

dofinansowanie do pieca na pellet
Autor: gettyimages Jakie jest dofinansowanie do pieca na pellet w 2024? Jak dostać?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do pieca na pellet - kiedy przysługuje?
 2. Piec na pellet a Czyste Powietrze
 3. Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet? Ile wynosi?
 4. Czy piec na pellet można odliczyć od podatku?
 5. Czy opłaca się kupić piec na pellet?
 6. Czy warto wymienić stary kocioł węglowy na piec na pellet?
 7. Ile kosztuje piec na pellet?
 8. Jak obsługiwać piec na pellet?
Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?

Pellet to paliwo odnawialne, ekologiczne, które spala się efektywnie i czysto, bez nadmiernej emisji zanieczyszczeń. Piece na pellet są wysoce sprawne energetycznie. Wiele urządzeń na rynku ma klasę energetyczną A-A++. W porównaniu z piecami węglowymi emisyjność spalin jest zdecydowanie mniejsza.

Dofinansowanie do pieca na pellet - kiedy przysługuje?

Piece na pellet są instalowane w nowych domach, a także w trakcie termomodernizacji budynków po usunięciu przestarzałych urządzeń grzewczych, tzw. kopciuchów. Dofinansowanie do pieca na pellet przysługuje tylko w drugim przypadku, czyli gdy wymieniamy w remontowanym domu stary piec węglowy na kocioł na pellet.

Ale i w nowym domu warto postawić na kocioł na pellety. Żeby spełnić wymogi warunków technicznych nowy dom powinien mieć ograniczone zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną Ep. W przypadku wciąż popularnych kotłów gazowych w tym celu konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań, np. wentylacji mechanicznej z rekuperacją, kolektorów słonecznych. Inwestycja w nowy kocioł na pellety nie wymaga dodatkowych zabiegów.

Piec na pellet a Czyste Powietrze

Dofinansowanie do pieca na pellet przewiduje program Czyste Powietrze. Zainteresowanie instalacją kotłów na pellet jest bardzo duże, ponieważ stanowią one tańszą alternatywę dla pomp ciepła. Do ich instalacji potrzebna jest kotłownia i komin, dlatego są chętnie wybierane podczas prac termomodernizacyjnych.

W 2023 roku w programie Czyste Powietrze systematycznie rosła liczba wniosków o dofinansowanie takiej inwestycji. W styczniu stanowiły one 10% wnioskowanych nowych urządzeń grzewczych, w październiku było to już 21%.

W I kwartale 2024 r. ma być ogłoszona kolejna wersja programu Czyste Powietrze, w którym jest zapowiadane zaostrzenie wymagań w stosunku do dofinansowywanych urządzeń grzewczych. Chodzi przede wszystkim o ich certyfikację, czyli potwierdzenie deklarowanych przez producentów parametrów. Czy będzie to dotyczyć również pieców na pellet, czas pokaże.

Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet? Ile wynosi?

Montaż kotła na pellet jest jednym ze sposobów na polepszenie standardu energetycznego domu, w którym mieszkamy. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet o podwyższonym standardzie, pod warunkiem że:

 • spełnia on wymogi Ekoprojektu,
 • ma klasę energetyczną co najmniej A+,
 • charakteryzują się obniżoną emisyjnością cząstek stałych - nie może ona wynosić więcej niż 20 mg/m3 (jest to o połowę mniej niż wymagają przepisy).

Wielkość bezzwrotnego dofinansowania do pieca na pellet zależy od naszych dochodów. Obowiązują 3 progi dochodowe.

Wysokość dofinansowania do pieca na pellet, rekompensującego kosztu zakup i montażu urządzenia wynosi:

 • poziom podstawowy dofinansowania do pieca na pellet  – do 45%, ale nie więcej niż 9100 zł,
 • poziom podwyższony dofinansowania do pieca na pellet – do 70% kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł,
 • poziom najwyższy dofinansowania pieca na pellet – do 100% kosztów, ale nie więcej niż 20 400 zł.

Co ważne, osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z prefinansowania inwestycji, czyli dostać wypłatę połowy pieniędzy przez zakupem pieca na pellet.

Czy piec na pellet można odliczyć od podatku?

Drugim sposobem zmniejszenia kosztu inwestycji w kocioł na pellet jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenie wydatków na zakup i montaż kotła na pellet od podstawy do opodatkowania. Pamiętać trzeba, że jeśli skorzystaliśmy z dofinansowania w programie “Czyste powietrze”, wartość otrzymanej dotacji należy uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej.

Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, w tym na wymianę starego kotła węglowego np. na kocioł na pellet.

Więcej na temat: Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w rocznym zeznaniu podatkowym

Czy opłaca się kupić piec na pellet?

Piece na pellet to szybko rozwijająca się grupa produktów. Czy opłaca się je kupić? Tak, ponieważ piece na pellety są nowoczesne, energooszczędne, stają się coraz bardziej bezobsługowe. Są wyposażone w zasobnik pelletów i palnik, na który opał jest transportowany w sposób automatyczny przez podajnik. Zależnie od mocy i wielkości zasobnika piec na pellet może wyglądać podobnie jak lodówka. Większe modele pieców na pellet przypominają dużą szafę. Wszystkie podzespoły są schowane wewnątrz obudowy, z wyjątkiem pieców, które palnik mają na zewnątrz. Każdy piec na pellety jest wyposażony w automatykę oraz zabezpieczenia chroniące przed pożarem.

Czy warto wymienić stary kocioł węglowy na piec na pellet?

Oczywiście. Stare kotły węglowe mają niską sprawność i emitują bardzo dużo zanieczyszczeń. Stare piece węglowe i inne urządzenia grzewcze na to paliwo są w pierwszej kolejności odpowiedzialne za niską emisję w Polsce. Ponadto piece węglowe to brud w domu i kotłowni oraz kłopot z usuwaniem dużej ilości brudzącego popiołu. Wymiana starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł na pellety to dobra decyzja. W domu będzie czyściej, a obsługa pieca będzie zajmowała nam znacznie mniej czasu.

Ile kosztuje piec na pellet?

Piec na pellet można kupić już za 10 000 zł. Oferta kotłów w cenie 15 000-20 000 zł jest bardzo duża. Najnowsze modele pieców na pellet, najlepiej wyposażone mogą kosztować 30 000 zł. Wszystko zależy od mocy kotła oraz jego wyposażenia, np. wielkości zasobnika. Bardzo istotnym elementem jest osprzęt pozwalający zoptymalizować proces spalania – palnik, czujniki, zabezpieczenia - oraz system sterowania. Kocioł na pellet może mieć sezonową sprawność energetyczną na poziomie 75-80%, ale także około 95% i - co z tego wynika - klasę energetyczną A, A+ lub A++. To wszystko wpływa na cenę pieca na pellety.

Jak obsługiwać piec na pellet?

Piec na pellet jest zautomatyzowany. Dobrze zaprogramowany, wymaga jedynie okresowego uzupełniania zapasu pelletów, usuwania popiołu, a w niektórych modelach czyszczenia palnika i wymiennika. Zależnie od objętości zasobnika, doładowanie pelletów trzeba robić co 4-5 dni, a nawet rzadziej. Wielką zaletą korzystania z pieca na pellety jest czystość w kotłowni.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Pozostałe podkategorie