Brykiet torfowy - czy warto nim palić w piecu? Czy brykiet torfowy daje ciepło?

2023-07-13 6:11

Brykiet torfowy na opał kusi niską ceną. Czy brykiet torfowy daje ciepło? Czy można ogrzać dom brykietami z torfu? Ile kosztuje brykiet torfowy? Co lepsze, brykiet torfowy czy drzewny?

Brykiet torfowy. Czy warto palić brykietami z torfu? Czy to jest ekologiczne?
Autor: Getty Images Czy warto palić brykietami z torfu?

Spis treści

  1. Czy można palić brykietem torfowym w kominku lub piecu?
  2. Czy brykiet torfowy daje ciepło?
  3. Co lepsze: brykiet torfowy czy drzewny?
  4. Czy można ogrzać dom brykietami z torfu?
  5. Ile kosztuje tona brykietu torfowego?
  6. Czy warto palić brykietami torfowymi?

Wśród produktów opałowych znajdziemy brykiet torfowy, który można używać do palenia w kominkach, kozach, piecach. To sprasowane, ciężkie i twarde kostki wysuszonego torfu o wymiarach mniej więcej 8 x 20 x 5 cm. Kostki są ładowane w worki lub paczki (10-30 kg) i układane na paletach. Brykiet torfowy można kupić też w big-bagu.

Czy można palić brykietem torfowym w kominku lub piecu?

Jak najbardziej. Brykiet torfowy jest wygodne w stosowaniu. To poręczne kostki, bez sęków czy zadziorów, więc się nie skaleczymy. Bywa, że brykiety się kruszą, więc koło pieca trzeba posprzątać. Choć torf jest paliwem stałym, w obowiązujących prawie we wszystkich województwach uchwałach antysmogowych nie ma zakazu jego stosowania, jak na przykład w przypadku węgla brunatnego, od którego jest on młodszy.

Czy brykiet torfowy daje ciepło?

Torf jest od wieków używany jako paliwo, zwłaszcza tam, gdzie nie było innego, lepszego i bardziej dostępnego, jak również tańszego opału. Torf jest najmłodszym węglem kopalnym, samego węgla zawiera około 60%. Brykiety torfowe mogą się bardzo różnić zależnie, skąd jest wydobywany surowiec. Czy są to pokłady, którym już bliżej do węgla brunatnego, czy do torfu.

Wartość opałowa torfu jest znacznie mniejsza niż węgla kamiennego, a także drewna. Ocenia się, że spalenie kilograma brykietów torfowych daje 12-15 MJ ciepła, zależnie od ich pochodzenia, gęstości i wilgotności (ten ostatni parametr powinien nie przekraczać 20%). Dla porównania, węgiel kamienny daje mniej więcej 25 MJ, a drewno 16-18 MJ.

Co lepsze: brykiet torfowy czy drzewny?

Jeśli weźmiemy pod uwagę kaloryczność, to torf przegrywa z drewnem, nawet mało wydajną sosną, nie mówiąc o najlepszym drewnie do palenia, czyli na przykład buku, grabie, dębie. Brykiety drzewne to bardzo często sosna z domieszką drewna liściastego, więc mają większą wartość opałową niż torf.

Pod względem ilości popiołu wynik też jest niekorzystny dla torfu – jest jego znacznie więcej niż przy paleniu drewnem (sprzedawcy podają od 5 do 10%). Podczas palenia brykietami torfowymi powstaje bardzo dużo popiołu, który ma postać drobniutkiego pyłu. Przy regularnym paleniu torfem trzeba bardzo często opróżniać popielnik. Jedynym plusem torfu jest to, że popiół można rozsypać w ogrodzie lub dodać do kompostu.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że podczas palenia torfem w pomieszczeniu będzie powstawać dużo pyłów i będzie czuć jego zapach, a nie jest on tak miły dla nosa jak drewna. Można wręcz stwierdzić, że zapach palonego torfu, który będzie się rozchodził po domu podczas dokładania opału, jest nieprzyjemny.

Przewaga torfu może ujawnić się, gdy zależy nam na tempie spalania i częstotliwości doładowywania opału. Torfem można ogrzewać intensywnie pomieszczenia, ale wymaga to częstego dokładania dużych ilości opału do pieca. Jednak przy zmniejszeniu dopływu powietrza torf może tlić się bardzo powoli. Kominek czy piec naładowany wieczorem brykietami torfowymi będzie ciepły do rana. Wystarczy wtedy rozgarnąć żar i można palić dalej. Jeśli zastosujemy drewno, także w postaci brykietów, o podobnej objętości, wsad do pieca czy kominka szybciej się wypali i rano nie będzie żaru.

Czy można ogrzać dom brykietami z torfu?

Biorąc pod uwagę kaloryczność torfu oraz częstotliwość ładowania opału, ogrzewanie domu brykietami torfowymi nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie brykiety można wykorzystywać do okazjonalnego palenia w kominku, dogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania domku letniskowego wiosną lub jesienią.

Ile kosztuje tona brykietu torfowego?

Torf od zawsze był tanim opałem. Tak jest i obecnie. Za tonę brykietów torfowych w big bagu lub na palecie trzeba zapłacić 1150-1300 zł.

Czy warto palić brykietami torfowymi?

Jeśli chcemy skorzystać z brykietów torfowych, trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy. Torf nie jest opałem o wysokiej kaloryczności. Każde drewno da więcej ciepła. Opał w postaci brykietów jest wygodny w użyciu i do składowania, ale możemy mieć bardziej kaloryczne brykiety drzewne.

Zanim zdecydujemy się na palenie torfem, trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to tak ekologiczne, jak chcieliby niektórzy. Podczas palenia torfem, podobnie jak drewnem czy węglem, powstaje duża emisja pyłów oraz emisja dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

W Polsce obecnie nie wydobywa się torfu w celach opałowych. Brykiety dostępne na rynku pochodzą przede wszystkim z Białorusi. Ekolodzy zwracają uwagę, że niszczenie torfowisk w celu pozyskania opału (i nie tylko) przyczynia się do zmian klimatycznych. Torfowiska są olbrzymim rezerwuarem wody. Zamiast je osuszać w celu wydobycia torfu, powinny być nawadniane.

Największymi producentami torfu w celach opałowych są Finlandia i Irlandia, które mają olbrzymie zasoby tego surowca. Ale świadomość znaczenia torfowisk dla środowiska i klimatu spowodowała, że oba kraje zaczynają wprowadzać ograniczenia w produkcji i spalaniu torfu. Rząd Finlandii chce do 2030 r. zmniejszyć co najmniej o połowę wykorzystanie torfu w energetyce (jest w tym kraju używany także w elektrociepłowniach). W Irlandii, w której od wieków torf był najtańszym opałem, minister środowiska Eamon Ryan podjął inicjatywę usunięcia z rynku większości zanieczyszczających powietrze paliw kopalnych. Od listopada 2022 r. obowiązuje zakaz sprzedaży torfu, mokrego drewna i węgla dymnego (można korzystać z tych paliw na własny użytek).

Pozostałe podkategorie