Ogrzewanie domu – jakie rozwiązania wybrać, na co zwrócić uwagę

2014-01-15 9:22

Decyzje dotyczące sposobu ogrzewania domu, są jednymi z najważniejszych, jakie należy podjąć w trakcie budowy. Niektórzy uważają, że lepiej zainwestować dużo na początku, bo pieniądze zwrócą się w trakcie eksploatacji. Nie brakuje również osób, które oszczędzają na instalacji. Przeczytaj, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas doboru instalacji grzewczej.

instalacja grzewcza
Autor: materiały prasowe W przypadku instalacji grzewczej "taniej" może oznaczać duże klopoty i problemy w trakcie późniejszego użytkowania. Dlatego na początku lepiej zainwestować w odpowiednio dobrane elementy

Dobór instalacji grzewczej w domu musi być dobrze przemyślany. Późniejsze zmiany jej elementów mogą okazać się bardzo skomplikowane lub wręcz niemożliwe, a skutki źle dobranego sposobu ogrzewania domu będą nam dokuczać przez długie lata.

Ogrzewanie domu - jakie źródło ciepła wybrać

Projekt instalacji grzewczej rozpoczyna się od wyboru źródła ciepła, które uważane jest „sercem” instalacji ogrzewania domu. Zakres elementów, których możemy tu użyć jest szeroki. Wybór odpowiedniego źródła nie jest łatwy. Przede wszystkim musisz zadecydować, czy swoją instalację podłączasz do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy inwestujesz we własny piec.

Jednak na tej decyzji problem się nie kończy. Jeżeli decydujesz się na kupno własnego pieca musisz zdecydować, jakim paliwem będziesz go zasilać. Nie ulega wątpliwości, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeżeli decydujesz się na kupno kotła, najważniejszym aspektem jest jakość sprzętu i dostępność serwisu. A to często wiąże się z większym kosztem. Istnieje ryzyko, że tani kocioł został wykonany z kiepskich materiałów i części. Może się to wiązać z późniejszymi awariami, a to narazi cię na dodatkowe koszty i stratę czasu.

Tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – co jest lepsze w ogrzewaniu domu

Kolejnym elementem instalacji grzewczej są rury. Płynąca nimi gorąca woda trafia z kotła do grzejników lub instalacji podłogowej oddając ciepło. Następnie ochłodzona woda wraca aby ponownie się ogrzać. Jeżeli planujemy zainwestować w ogrzewanie podłogowe musimy pamiętać, że najlepiej sprawdza się ono w przypadku podłóg z płytek terakotowych, czy kamiennych.  Takie nawierzchnie łatwiej oddają ciepło. Jeżeli posiadasz podłogi drewniane najlepiej zdecydować się na grzejniki tradycyjne - tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych. Istnieje także możliwość ogrzewania ściennego, co często poprawia estetykę wnętrza, gdyż elementy grzewcze nie są widoczne.

Warto wiedzieć

Pamiętaj aby podczas kupna kotła, sprawdzić dostępność serwisu. Może się zdarzyć, że kocioł nawet najlepszej firmy może się zepsuć. Jeżeli nie zorientowaliśmy się, gdzie znajduje się najbliższy serwis to może się okazać, że najbliższy serwis znajduje się 100 km od naszego domu. A to generuje większe koszty naprawy i jest czasochłonne.

Dobór odpowiedniego regulatora ma duży wpływ na jakoś ogrzewania domu

Bez odpowiedniego i dobrego regulatora, nawet najlepszy piec nie jest w stanie zapewnić nam oczekiwanego komfortu cieplnego w domu. Regulator można uznać za mózg naszej instalacji grzewczej. Pozwoli ci on dostosować sposób ogrzewania do różnych czynników, takich jak: indywidualne potrzeby, pory dnia, czy pogody. Dobry regulator pozwoli optymalnie wykorzystać możliwości źródła ciepła ( np.: pieca), jak i całej instalacji w sposób efektywny. Co więcej, zapewni odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach. Taki sterownik doskonale sprawdza się również w domach użytkowanych sezonowo. Pozwala on obniżać temperatury tylko pomp obiegowych, dzięki temu wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Przeczytaj również: nowe możliwości współczesnych pomp ciepła - czy warto je instalować

Odpowiedni dobór rozwiązań grzewczych ma znaczący wpływ na późniejszy komfort użytkowania domu. Dlatego czasem warto zainwestować więcej aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i nerwów. Podczas użytkowania odpowiednio wyregulowanej instalacji, zwiększą się oszczędności związane z eksploatacją, więc nasza inwestycja będzie się zwracać z sezonu na sezon.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.