| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to oznacza?

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to oznacza?

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania, które zostaną podjęte w najbliższych latach na rzecz czystego powietrza w Małopolsce. Uchwała przyjęta została na gruncie ustawy antysmogowej.

Akcja Czyste ogrzewanie

Uchwała antysmogowa określa rodzaje paliw oraz instalacji grzewczych dopuszczonych do użytkowania w gospodarstwach domowych na terenie Małopolski (poza Krakowem). W samym Krakowie, od stycznia 2016 roku obowiązuje już osobna uchwała zakazująca, począwszy od 2019 roku, stosowania wszelkich paliw stałych dla celów grzewczych. Uchwała podjęta dla województwa jest mniej restrykcyjna - nie eliminuje węgla i drewna spośród dopuszczalnych paliw, natomiast określa ich standard oraz instalacje, w jakich te paliwa mogą być spalane.

Jakie zmiany wprowadza uchwała antysmogowa?

W myśl uchwały, od lipca 2017 roku na terenie Małopolski nie będzie można spalać mułów i miałów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. Zabronione będzie również montowanie kotłów innych niż te najbardziej nowoczesne, spełniające wymagania dyrektywy Ekoprojekt. Od 2023 roku wszelkie instalacje użytkowane w małopolskich domach będą musiały spełniać wyśrubowane normy emisji zanieczyszczeń. Szacuje się, że w ciągu kilku lat będzie wymienionych kilkaset tysięcy nisko sprawnych pieców, tzw. „kopciuchów”. Uchwała przewiduje dłuższy okres na dostosowanie się do nowych przepisów dla mieszkańców, którzy obecnie mają już zainstalowane kotły spełniające umiarkowane normy emisyjne.

Czytaj też: Smog efektem biedy. Rządowa recepta na walkę ze smogiem

Dofinansowanie na modernizację ogrzewania

W najbliższych latach konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego dla mieszkańców. Na dopłaty do wymiany pieców zabezpieczono w Małopolsce 100 milionów euro z funduszy unijnych, ale potrzebne jest też dofinansowanie na ocieplanie domów jednorodzinnych, by mieszkańcy byli w stanie podołać kosztom ekologicznego ogrzewania. Polsce potrzeba narodowego programu termomodernizacji – komentuje Marek Józefiak odpowiedzialny za kampanię antysmogową Polskiej Zielonej Sieci na Podhalu.

Termomodernizacja też jest ważna

W Polsce jest ok. 5 milionów domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa Polaków (19,5 mln). Badania pokazują, że aż 7 na 10 domów jest ocieplonych słabo albo wcale, stąd powstaje problem tzw. ubóstwa energetycznego. Jak wskazuje Polska Zielona Sieć, mamy tu ogromne pole do działań naprawczych. Jednak wsparcie finansowe od instytucji państwowych, jakie może otrzymać osoba fizyczna na działania termomodernizacyjne jest wciąż zbyt małe.

Data publikacji: 25.01.2017 r.

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką dopłatę możesz uzyskać w swoim województwie

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne...

Najważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania domu jest zazwyczaj cena urządzeń i całej...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....