| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Piec centralnego ogrzewania - czy można kupić kocioł uniwersalny?
Czy w piecu c.o. można spalać każde paliwo?

Piec centralnego ogrzewania - czy można kupić kocioł uniwersalny?

Piec centralnego ogrzewania jest urządzeniem grzewczym, które musisz wybierać bardzo starannie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów - np. piec węglowy, piec olejowy, kocioł na pelety. Czy istnieje uniwersalny kocioł c.o., w którym można spalać różne paliwa? Odpowiadamy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Murator pomaga

Piec centralnego ogrzewania może przybierać różną postać. Można kupić kocioł, w którym da się spalać różne paliwa. Na rynku można znaleźć kotły wielopaliwowe, konstruowane przede wszystkim pod kątem spalania w nich paliw stałych. Umożliwiają efektywne spalanie paliwa o mniejszym sortymencie (węgla typu groszek, granulatu z trocin) w ruchomym palenisku retortowym, a dzięki temu, że mają też drugie palenisko ze zwykłym rusztem, można w nich palić węglem czy drewnem opałowym w większych kawałkach. Jeśli kocioł ma korpus żeliwny, bardzo odporny na korozję (w przeciwieństwie do stalowego), na ruszcie można umieścić praktycznie wszystko, co uda się podpalić.

Jaki piec c.o. - uniwersalny czy na jedno paliwo?

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że spalanie substancji innych niż typowe paliwo może doprowadzić do silnego zanieczyszczenia kotła i komina, co utrudni eksploatację i spowoduje znaczny spadek sprawności przekazywania ciepła do instalacji grzewczej. W kotłach wielopaliwowych możliwe jest też zamontowanie dokupionego dodatkowo palnika przeznaczonego do spalania peletów z drewna lub ze słomy, z ziaren zbóż lub kukurydzy, a także gazowego albo olejowego (z możliwością dalszego spalania paliwa stałego w drugiej komorze paleniskowej). Jest to rozwiązanie dość kosztowne – niewiele tańsze niż zakup drugiego kotła, szczególnie gazowego. Powstaje też problem zabezpieczenia komina przed działaniem kwaśnych skroplin powstających w wyniku spalania paliw płynnych. Jeśli przewód spalinowy jest murowany z cegły (odpowiedni, w przypadku pieca węglowego), konieczne jest włożenie do niego kwasoodpornego wkładu. Ale gdy nadal chcemy mieć możliwość palenia w tym samym kotle węglem, wkład powinien być ceramiczny, bo stalowy uległby szybkiemu zniszczeniu. Wtedy może się okazać, że jego umieszczenie w murowanym kominie spowoduje zbytnie zmniejszenie przekroju przewodu spalinowego, co prowadzi do problemów z ciągiem kominowym.

Kocioł na gaz, na węgiel czy na olej?

Zastosowanie pieca centralnego ogrzewania wielopaliwowego (na paliwa stałe i płynne) warto rozważać tylko w przypadku możliwości jego współpracy z uniwersalnym kominem (z kształtek z kwasoodpornej ceramiki). Palnik gazowy lub olejowy zamontowany w kotle na paliwo stałe to rozwiązanie prowizoryczne. Sprawność takiego urządzenia na ogół nie dorównuje sprawności typowego kotła na gaz czy olej, więc trzeba się liczyć z większym zużyciem paliwa. Taka przeróbka jest dość kłopotliwa oraz kosztowna i w domu jednorodzinnym niezbyt atrakcyjna – zakup dwóch osobnych kotłów może się okazać bardziej opłacalny. Stosunkowo łatwo przerobić piec olejowy na gazowy. Wystarczy w tym celu wymienić palnik (i oczywiście wykonać instalację gazową), co na ogół nie stanowi problemu. Zwykle możliwe jest też zamontowanie palnika na pelety. Natomiast małego, nowoczesnego pieca gazowego raczej nie da się przerobić tak, by mógł spalać inne paliwo.

WARTO WIEDZIEĆ

Ceny kotłów c.o. o mocy do 30 kW

Urządzenie cena (w tysiącach złotych)
Kotły na paliwa stałe  
górnego spalania 1,8-4
dolnego spalania 2,5-5
retortowy 6-8
miałowy (z podajnikiem tłokowym) 7-8
na drewno (bez podajnika paliwa) 2,5-17
na pelety 7-28
palnik na pelety ze sterownikiem 3-5
Kotły gazowe  
dwufunkcyjny 2,5-5
dwufunkcyjny kondensacyjny 4,5-9
jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. 4-8
jednofunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem c.w.u. 6,5-20
kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. 8-18
palnik gazowy 2-4
Kotły olejowe  
jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. 8-18
jednofunkcyjny kondensacyjny z zasowbnikiem c.w.u. 15-25
jednofunkcyjny wiszący około 15
jednofunkcyjny wiszący kondensacyjny około 18
palnik olejowy 2-4
źródło: opracowanie własne  

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie...

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić...

Gdy brakuje urządzeń regulujących zasilanie instalacji grzewczej, znacznie obniża się komfort użytkowania...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.