| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

Duże domy, w których poszczególne punkty poboru ciepłej wody są od siebie znacznie oddalone, borykają się z problemem długiego oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Problem ten rozwiązuje cyrkulacja c.w.u.

Problem z długim oczekiwaniem na ciepłą wodę, wynika z tego, że zanim woda dopłynie ze źródła ciepła, musi pokonać długą drogę rurami. Już w przypadku, gdy długość rury z ciepłą wodą przekracza 5 m, oczekiwanie na jej dopłynięcie do punktu poboru może nas irytować, zwłaszcza że w tym czasie spuszczamy do kanalizacji niewykorzystaną zimną wodę.

Dlatego w domach, w których odległości między punktami poboru ciepłej wody a kotłownią są stosunkowo duże, warto zastosować instalację cyrkulacyjną. Spowoduje ona, że ciepła woda będzie cały czas krążyć w rurach, przepływając w pobliżu punktów jej poboru. Dzięki temu po otwarciu kranu popłynie z niego niemal natychmiast.

Zastosowanie cyrkulacji jest możliwe w instalacji z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Jest to rura poprowadzona równolegle z tą, którą płynie ciepła woda do punktów poboru, połączona z nią na końcu. Montuje się na niej pompę cyrkulacyjną, która wymusza przepływ wody z zasobnika przez rury nawet wtedy, gdy wszystkie krany pozostają zamknięte.

Stały przepływ podgrzewanej wody powoduje oczywiście pewne straty energii. By je ograniczyć, rury, którymi płynie, powinny być zaizolowane termicznie, a pompa uruchamiana dopiero wtedy, gdy temperatura wody w rurach obniży się poniżej pewnej wartości, i zatrzymywana, jeśli wypełni je znów gorąca woda. Służy do tego specjalny sterownik z czujnikiem temperatury (może być w komplecie z pompą).

  • Zalety: komfort wynikający z natychmiastowego dostępu do ciepłej wody w każdym punkcie poboru
  • Wady: dodatkowy wydatek na instalację i koszty eksploatacji
  • Zastosowanie: w dużych domach z punktami poboru ciepłej wody oddalonymi od siebie i od kotłowni
Autor: A. i M. Sterniccy

Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej...

Nawet w największym domu, bardzo często powierzchnie pod względem funkcjonalności są wykorzystanie do...

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto...

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach....

Ogrzewanie energooszczędne: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne są energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i olej. Tańsza...

Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie...

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.