| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jakie ogrzewanie domu - kominek czy kocioł. PORADNIK

Jakie ogrzewanie domu - kominek czy kocioł. PORADNIK

Kominki instaluje się w większości nowych domów, gdzie stają się źródłem taniej energii. Jednocześnie mało kto rezygnuje z instalacji centralnego ogrzewania wodnego. Palące się w kominku drewno to sposob na ogrzewanie domu, ale kominki można bez problemu wykorzystać do podgrzania wody.

Kominki od dłuższego czasu są u nas bardzo modne; nie są to jednak tradycyjne otwarte paleniska. Prawie wszyscy wyposażają je w żeliwne lub stalowe wkłady, dzięki którym maleje ryzyko powstania pożaru. Przede wszystkim jednak wkład kominkowy umożliwia dużo lepsze wykorzystanie ciepła ze spalanego drewna. Jego konstrukcja pozwala ograniczyć straty przez komin i umożliwia rozbudowę kominka o tak zwany system DGP – układ kanałów, którymi ogrzane powietrze może być rozprowadzane po całym domu i wykorzystane do jego ogrzewania. Ostatnio w Polsce obserwuje się jeszcze inną kominkową modę – kominki z płaszczem wodnym.

Kominki z płaszczem wodnym

Pomysł wydaje się prosty. Spalane w kominku drewno – jedno z najtańszych i ekologicznych paliw – oddaje do otoczenia dużo ciepła. Skoro w palenisku jest bardzo wysoka temperatura, to jeśli przeprowadzi się nad nim rurę z wodą, ta zostanie ogrzana jak w każdym kotle. Odpowiednio ukształtowany odcinek rury usytuowany nad paleniskiem to właśnie płaszcz wodny, czyli wymiennik ciepła spaliny - woda, w którym ciepło gorących spalin jest oddawane przepływającej przez płaszcz wodzie. Dzięki wymiennikowi wkład kominkowy staje się po prostu kotłem na drewno, który zamiast w kotłowni stoi w... salonie. Z tego właśnie powodu kominki z płaszczem wodnym są przedmiotem sporów, głównie wśród instalatorów.

Kocioł w salonie

Czy kominek z płaszczem wodnym to jeszcze kominek, czy już kocioł? Gdyby traktować go jak kocioł na paliwo stałe, zgodnie z przepisami nie mógłby być zainstalowany w pomieszczeniu przeznaczonym do stałego przebywania w nim ludzi. Czym różni się od kotła? Tak naprawdę wyglądem, przeszklonymi drzwiczkami i – co w tym wypadku najważniejsze – nazwą. Bo jeśli urządzenie zostało dopuszczone do stosowania w budownictwie jako kominek, można je legalnie zainstalować w salonie.

Autor: Barbara Pasławska

Instalację wodną można ukryć, obudowując wkład kominkowy. Trzeba zadbać o wygodny dostęp do armatury, aby w razie awarii nie zniszczyć obudowy

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek z płaszczem wodnym czy bez niego? Obudowa sprawia, że różnice nie są widoczne na pierwszy rzut oka

Kominek nie powinien być sam

Zazwyczaj kominek z płaszczem wodnym nie jest jedynym źródłem ciepła w domu. Powód jest prosty. Drewno w kominku pali się najwyżej kilka godzin, potem woda w instalacji zaczyna stygnąć. Jeśli na czas nie uzupełni się drewna, a na dworze będzie duży mróz, instalacji grozi zamarznięcie, co zwykle kończy się jej uszkodzeniem. Dlatego do instalacji grzewczej zasilanej kominkiem z płaszczem wodnym podłącza się drugie źródło ciepła – bezobsługowy kocioł gazowy, olejowy albo elektryczny. Włączony kocioł dzięki najprostszej nawet automatyce pozostanie w trybie czuwania do czasu, gdy temperatura wody w instalacji spadnie. Wówczas zacznie pracować i podgrzewać wodę znajdującą się w obiegu do temperatury wcześniej nastawionej przez użytkownika. Kiedy chcemy oszczędzać, palimy w kominku drewnem. Kiedy natomiast kominek nie pracuje, instalacja jest zasilana przez kocioł, który albo zapewnia w domu komfort cieplny, albo tylko zabezpiecza instalację przed zamarznięciem w czasie dłuższej nieobecności mieszkańców.

Kominek czy kocioł co

Przy włączeniu do jednej instalacji kominka z płaszczem wodnym i nowoczesnego kotła pojawia się problem. Kominek musi pracować w instalacji otwartej, do której taki kocioł za bardzo się nie nadaje. Producenci gwarantują bowiem poprawne działanie oraz długoletnią trwałość kotłów pod warunkiem zamontowania ich w instalacji grzewczej systemu zamkniętego, do której nie ma dostępu tlen. To samo zastrzeżenie dotyczy zwykle stalowych grzejników płytowych. Zagrożeniem dla nich może być także zbyt wysoka temperatura wody, która podgrzana w kominku bez trudu może osiągnąć stan wrzenia.
Pozostaje zatem wykonać całą instalację w otwartym systemie grawitacyjnym z trwałymi żeliwnymi grzejnikami i odpowiednim kotłem, którego producent dopuszcza pracę w takiej instalacji. Tego typu kotły co, zwykle żeliwne, są coraz mniej popularne, drogie, do tego duże i bardzo ciężkie. Kłopotliwe i kosztowne będzie też wykonanie w takiej instalacji systemu automatycznej regulacji temperatury. Kotły żeliwne zwykle nie są w nią standardowo wyposażone. Dlatego instalacja nie będzie ani tania, ani energooszczędna, ani wygodna.
Zapewne droższym, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno specjalnego zautomatyzowanego kominka z płaszczem wodnym wyposażonego w urządzenia umożliwiające mu współpracę z instalacją c.o. systemu zamkniętego.

Kominek i woda do mycia

Ważną zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystania go do podgrzewania wody użytkowej w podgrzewaczu pojemnościowym. Gorąca woda jest potrzebna tylko wtedy, gdy mieszkańcy przebywają w domu, a zatem mogą rozpalić w kominku. Dlatego użycie go do tego celu jest jak najbardziej uzasadnione. W układzie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej nie można zapomnieć o zabezpieczeniu zbiornika przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. W prawidłowo wykonanej instalacji woda się nie zagotuje.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Koza grzewcza: kiedy i dlaczego warto zamontować...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...