| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy

Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy

Wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – wydostające się z nich spaliny mają mniej zanieczyszczeń niż powstające ze spalania gazu, oleju czy węgla, a nawet spaliny z kominków otwartych. 

Jeśli kominek ma być głównie dekoracją domu, a dopiero później dodatkowo elementem systemu grzewczego, musisz przede wszystkim kierować się jego walorami estetycznymi. Dobrze jest wybrać rozwiązania umożliwiające korzystanie zarówno z wkładu lub kasety, jak z kominka tradycyjnego (na przykład przez podniesienie lub schowanie szyby). Jeśli zaś urządzenie ma pełnić funkcję podstawowego źródła ciepła, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe.

Sprawność

Wkłady kominkowe renomowanych firm mają sprawność co najmniej 70% podczas normalnej pracy i nawet 83% przy pracy zredukowanej (czyli przy ograniczonym dopływie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna odzyskuje się w postaci ciepła.

Moc nominalna

Oceniając wydajność wkładu kominkowego musisz brać pod uwagę moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia. Można przyjąć, że 1 kW mocy urządzenia wystarcza do ogrzania średnio 25 m3 kubatury pomieszczenia.

Paliwo

Zużycie drewna kominkowego podczas palenia powinno wynosić średnio 2,5 kg/h, przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW.

Czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału

Jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczyć na conajmniej 10 godzin. Można wtedy mówić o prawdziwie komfortowym korzystaniu z kominka.

Średnia temperatura spalin

Aby kominek miał dużą sprawność i był bezpieczny w użytkowaniu, średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C. Montaż oraz instalację wkładów i kaset kominkowych należy zawsze powierzyć autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.