Pomysł na kominek w salonie. Praktyczne porady i galeria najpiękniejszych kominków
Trudno wyobrazić sobie wygodny i przytulny salon bez kominka. Miejsce kominka w projekcie domu decyduje o tym, jak będzie użytkowany. Znajdź pomysł na kominek - prezentujemy galerię zdjęć i aranżacji kominków.
Autor: KOMINKI KOZŁOWSKI
Łączy funkcję ścianki i elementu grzewczego. W bezpretensjonalnej obudowie wtapia się w pomieszczenie, w którym dominuje biel. W zabudowie wykonano niszę na drewno.
Najczęściej budowane kominki z wkładem mogą efektywnie i tanio ogrzewać. Jeśli nie cały dom, to przynajmniej wnętrze, w którym się znajdują – zwykle pokój dzienny.
Wkład kominkowy sprawia, że blisko 80% ciepła wytworzonego w palenisku trafia do pomieszczenia. Są i dodatkowe korzyści – proces spalania może być regulowany przez zmianę ilości powietrza dostarczanego do paleniska, a użytkowanie kominka jest bezpieczniejsze. Dlatego jeśli kominek ma dogrzewać salon i przede wszystkim uatrakcyjnić rodzinne spotkania, wybierzmy taki z wkładem i obudujmy go dowolnie.
Projekty domów z kominkiem: galeria inspiracji
Kominek zajmuje jedną z pierwszych pozycji na liście potrzeb osób budujących. Na to, jak będziemy z niego korzystać, wpływa jego usytuowanie. Oglądając projekty domów, zwracajmy na to uwagę. Od miejsca kominka zależy, jaką rolę odegra on w domowej przestrzeni - połączy jej różne strefy czy podzieli, jak może wpłynąć na aranżację i wreszcie w jaki sposób będzie można korzystać z jego uroków.
Zobacz koniecznie:
Autor: PROJEKTY MURATORA
W projekcie domu usytuowanie kominka jest ściśle związane z lokalizacją komina i układem pomieszczeń. Przed wyborem projektu warto sprawdzić, czy będzie nam odpowiadało. Wnętrze pochodzi z projektu Muratora - sprawdź szczegóły Dom Bezpieczny c296
Pomysł na kominek: który wkład lepszy
Wkład kominkowy musi być trwały, odporny na wysoką temperaturę i jej nagłe zmiany oraz korozję. Takie warunki dobrze znoszą żeliwo i stal, więc to z nich robi się korpusy wkładów. Korpusy żeliwne mają postać jednolitych odlewów (bez grożących rozszczelnieniem połączeń i spawów) albo są skręcane z płyt. Są cięższe od stalowych i wyglądają na bardziej solidne. Często mają wzory i ornamenty, za sprawą których lepiej pasują do kominków w stylu rustykalnym.
Sprawdź też:
Wzornictwo wkładów stalowych jest zwykle mniej wyszukane, a dzięki temu bardziej nowoczesne. Rozgrzana stal szybciej stygnie, więc żeby wkład dłużej trzymał ciepło, zrobione z niej paleniska są często wyłożone szamotowymi lub żeliwnymi płytami akumulującymi, które w razie uszkodzenie można wyjąć z obudowy i wymienić.
Pomysł na kominek: szyby i drzwiczki
Kominek oddaje część ciepła przez konwekcję (ogrzewa powietrze), część wypromieniowuje przez przeszklenia. Gdy są duże – udział promieniowania wzrasta. Najczęściej wkłady mają szybę z jednej strony, ale można kupić modele z szybami z dwóch, trzech lub nawet ze wszystkich stron.
Zobacz też:
- Jak rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka? >>>
- Kominek bez komina czyli ekologiczny BIOKOMINEK >>>
Gdy wkład ma więcej przeszkleń, część jest zamocowana na stałe, a co najmniej jedna szyba jest otwierana jak drzwiczki (w prawo lub w lewo). Dobry pomysł na kominek to modne i efektowne wkłady z podnoszoną szybą, po otwarciu której wkład może udawać kominek otwarty. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że obudowa takiego wkładu musi być dość wysoka i nie może się zwężać ku górze, żeby pomieścić mechanizm unoszenia szyby. Płaskie szyby wypromieniowują 20-25% ciepła wytworzonego w palenisku, pryzmatyczne i zaokrąglone (panoramiczne) – mniej więcej dwa razy tyle. Zapewniają też lepszy widok płomieni.
Zobacz także:
Zwróćmy także uwagę na sposób zabezpieczenia szyby przed szybkim brudzeniem się. Lepsze od zwykłych są szyby pokryte cienką warstwą tlenków metali (na których zachodzi zjawisko pirolizy) albo mające tak zwaną kurtynę powietrzną (szczelinę wokół krawędzi, przez którą jest nawiewane powietrze odpychające od nich cząstki smoliste). Warto zadbać o takie rozwiązania, wybierając wkład do kominka, w którym chce się często palić.
Autor: KOMINKI KOZŁOWSKI
Panoramiczny kominek z szybą trójstronną w ścianie na granicy pomieszczeń. Pozwala na doskonałą ekspozycję ognia, co wzbogaca wystrój wnętrza. Industrialny, chłodny styl uzyskano dzięki obudowie z płyt z betonu architektonicznego.
Polecany artykuł:
Rodzaje kominków
- Kaflowy
Wkład kominkowy z tak zwaną zimną, czyli zaizolowaną cieplnie, obudową działa przede wszystkim na zasadzie konwekcji. Zupełnie inaczej będzie funkcjonował kominek, którego obudowa zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana z materiałów o dużej akumulacyjności cieplnej. Będzie długo trzymał ciepło wytworzone w palenisku wkładu i wolno oddawał je do pomieszczenia, głównie w postaci promieniowania cieplnego.
Zwolennicy kominków z ciepłą obudową doceniają przede wszystkim ich dużą bezwładność, dzięki której pomieszczenie nie wychładza się jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku. W otoczeniu kominka nie ma wzmożonego ruchu powietrza, a więc i intensywnego unoszenia kurzu, który osadzając się na ścianach wokół wylotów powietrza, szybko je brudzi. Alergicy oraz osoby o bardziej wrażliwych drogach oddechowych nie czują dyskomfortu i są mniej narażone na wywołane nim dolegliwości.
- Koza
Po zamontowaniu koza grzewcza nie jest trwale związana z podłożem ani ścianami pomieszczenia, więc można ją zainstalować i zdemontować, nie niszcząc zanadto wykończonego wnętrza. Jest zwykle znacznie lżejsza i przeważnie także mniejsza od wkładu kominkowego wraz z obudową, dlatego łatwiej wygospodarować na nią miejsce nawet w ciasnym pomieszczeniu. Wymogi dotyczące podłączenia do komina oraz doprowadzenia powietrza do spalania muszą być jednak bezwzględnie spełnione.
- Gazowy
Jest to pomysł na kominek przede wszystkim dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości zainstalowania kominka na drewno, a chcieliby się ogrzewać ciepłem prawdziwych płomieni. Efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno. Możliwe jest też zastosowanie systemu DGP rozprowadzającego powietrze znad wkładu, żeby kominek gazowy ogrzewał cały dom. Moc cieplna takich urządzeń to najczęściej kilka kilowatów, ale największych – kilkanaście.
- Biokominek
Biokominek nie ma wielkich wymagań instalacyjnych. Można go zamontować w domu jednorodzinnym i w wielopiętrowej kamienicy, także w pomieszczeniu o niewielkim metrażu i bez dostępu do przewodu kominowego. Konieczne są jednak prawidłowa wentylacja wywiewna i dopływ świeżego powietrza, ponieważ jak w każdym procesie spalania również w biokominku jest zużywany tlen. Biokominki mogą wyglądać podobnie jak tradycyjne kominki i być zabudowane w ścianie. Ale mogą mieć też postać pojemników z metalu i ze szkła o niemal dowolnej wielkości i dowolnym kształcie.