Kiedy cyrkulacja?

2009-10-05 2:00
Kiedy cyrkulacja?
Autor: GRUNDFOS

Ciepła woda zaraz po odkręceniu kranu? Tak - dzięki cyrkulacji. Czasem jest niezbędna, z czasem nie ma potrzeby jej instalacji...

Kiedy trudno się bez niej obyć?

W dużych domach na pewno bardziej opłacalne jest stosowanie centralnych urządzeń do przygotowywania c.w.u. - podgrzewaczy pojemnościowych lub zasobników współpracujących z kotłami jednofunkcyjnymi. W podgrzewaczach jest zgromadzona odpowiednia ilość wody ustalona na podstawie przewidywanego zużycia. Za pomocą elektrycznej grzałki lub wężownicy zasilanej wodą grzewczą z kotła woda jest podgrzewana do zadanej temperatury, niezależnie od tego, czy jest w danej chwili potrzebna, czy nie. Dzięki temu stale jest do dyspozycji duża ilość gorącej wody (od kilkudziesięciu do kilkuset litrów), a jej strumień nie jest ograniczony wydajnością grzewczą urządzenia.
Centralny system przygotowywania ciepłej wody, choć lepszy od innych, może również sprawiać kłopoty, zwłaszcza w dużych domach. Jeśli przez dłuższy czas nie korzysta się z ciepłej wody, to ta jej część, która znajduje się w rurach, stygnie i po odkręceniu kranu będzie musiała wypłynąć, zanim jej miejsce zajmie gorąca woda. Im dłuższy jest odcinek między podgrzewaczem a punktem poboru, tym więcej czasu upłynie, zanim dotrze do niego ogrzana woda. Oczywiście wylewająca się w tym czasie zimna woda (która wcześniej była już przecież podgrzana!) marnuje się.
Lekarstwem na tę niedogodność jest właśnie instalacja cyrkulacyjna.

Kiedy cyrkulacja nie jest potrzebna?

Jeśli dom jest wyposażony w przepływowe (elektryczne lub gazowe) podgrzewacze wody umieszczone bezpośrednio przy punktach poboru lub w niewielkiej od nich odległości, nie trzeba czekać, aż woda z podgrzewacza dopłynie do baterii - cyrkulacja staje się zbędna.
Z doświadczeń wynika, że cyrkulacja nie jest potrzebna również wtedy, gdy punkt czerpalny jest oddalony od pionu ciepłej wody nie więcej niż 2 m.

Kiedy cyrkulacja?
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki

Jak działa cyrkulacja?

Dzięki dodatkowym przewodom, tak zwanym cyrkulacyjnym, ciepła woda cały czas krąży w instalacji. Przepływa przez podgrzewacz, w którym jest utrzymywana zadana temperatura, więc nie stygnie.
Przepływ może być grawitacyjny, ale lepiej, gdy wymuszają go specjalne niewielkie pompy cyrkulacyjne.
Nowoczesne pompy, przeznaczone do domów jednorodzinnych, pracują niemal bezszelestnie, zużywają niewiele prądu (mają moc kilkudziesięciu watów), są małe i nie wymagają żadnej obsługi. Od innych pomp obiegowych, stosowanych chociażby w instalacjach centralnego ogrzewania, odróżnia je materiał, z którego wykonany jest wirnik i inne elementy mające bezpośredni kontakt z wodą. Muszą one być bardziej odporne na korozję i zanieczyszczenia, ponieważ ciepła woda użytkowa nie jest specjalnie uzdatniona.
Wykonując instalację cyrkulacyjną, nie warto rezygnować z przewodów cyrkulacyjnych przy punktach poboru znajdujących się bliżej podgrzewacza.

Kiedy cyrkulacja?
Autor: GRUNDFOS Elektryczna bezdławicowa pompa cyrkulacyjna do c.w.u.

Jeżeli w domu są więcej niż dwa piony z ciepłą wodą i ich odległości od podgrzewacza bardzo się różnią, warto zastosować specjalne zawory regulacyjne z nastawą wstępną, do wyrównania ciśnienia w instalacji. Jeśli instalacja nie będzie zrównoważona, może się okazać, że ciepła woda krąży tylko w pionach, w których opory przepływu są mniejsze, a w pozostałych nie, mimo że instalacja została poprawnie wykonana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany