| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny kanalizacyjny zawór zwrotny

Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny kanalizacyjny zawór zwrotny

Często zdarza się, że podczas gwałtownych opadów zalane zostają piwnice i garaże, które choć częściowo usytuowane są poniżej poziomu gruntu. Woda może się dostać do tych pomieszczeń na wiele sposobów, np. przez nieszczelności w oknach czy bramie garażowej. Zdarza się jednak i tak, że woda na skutek przepływów wstecznych wypływa przez wpusty podłogowe w piwnicy czy garażu. Aby zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami, warto zamontować zasuwę burzową.

Jednym z elementów składowych instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem zwrotnym. Obie nazwy właściwie określają funkcję tego zaworu. Działa jak normalny zawór zwrotny, na przykład stosowany w instalacjach wodociągowych. Ma zapobiegać przepływom wstecznym w czasie nasilonego przepływu ścieków w instalacji, co najczęściej ma miejsce podczas burzy z gwałtownymi opadami.

Przepływy wsteczne mogą się pojawić wtedy, gdy średnica rury kanalizacyjnej jest zbyt mała w Zasuwy burzowe o średnicy ø 110 mm i większych umożliwiają zabezpieczenie całego budynku, a nawet osiedlastosunku do ilości odprowadzanych nią ścieków. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku podłączenia do sieci kanalizacyjnej zbyt wielu odbiorników (na przykład gdy podłączono ich więcej, niż było to zakładane w projekcie).

Podczas gwałtownych opadów, w wielu domach pojawiają się problemy powodowane wstecznymi przepływami. Duża ilość wody deszczowej w krótkim czasie spływająca do sieci kanalizacyjnej powoduje, że szybko stawała się ona niedrożna. Konsekwencją tego było zalewanie pomieszczeń piwnicznych wyposażonych we wpusty podłogowe lub inne podłączenia kanalizacyjne bez zasuw burzowych.

Przepływy wsteczne mogą się pojawić z jeszcze bardziej prozaicznej przyczyny. Zwykła niedrożność rury kanalizacyjnej i jej zapchanie będą powodować przepływ wsteczny i skutek identyczny jak przy gwałtownych opadach.

Kanalizacyjny zawór zwrotny może się okazać pomocny także jako ochrona przed przedostawaniem się gryzoni (na przykład szczurów), rurami kanalizacyjnymi do budynku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wpust podłogowy w piwnicy

Autor: Andrzej Szandomirski

Wpust podłogowy w garażu

Zasady stosowania zabezpieczeń przed zalaniem określono w obowiązującej normie PN-EN-13564 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – wymagania. Urządzenia takie montuje się na odcinkach poziomych kanalizacji. Może to być odcinek przykanalika – wówczas zasuwę burzową umieszcza się w studzience DN800 lub na poziomym odcinku kanalizacji wewnętrznej, przed wyjściem z budynku. Istnieje też możliwość montażu zaworów zwrotnych bezpośrednio na odpływach z pojedynczych odbiorników kanalizacyjnych, na przykład wpustów podłogowych czy natrysków usytuowanych poniżej poziomu zalewania.

Zamontowanie zaworu burzowego na głównej rurze kanalizacyjnej jest błędem, ponieważ w razie zadziałania zaworu zwrotnego i jednocześnie używania odbiorników kanalizacyjnych na piętrach powyżej dochodzi do wewnętrznego zalania pomieszczeń, które z założenia powinno się chronić.

Do zasuwy burzowej musi być swobodny dostęp. Urządzenie wymaga bowiem okresowej konserwacji i przeglądu.

Istnieją różne konstrukcje kanalizacyjnych zaworów zwrotnych:

  • zawory jedno- i dwuklapowe (zamykanie awaryjne);
  • zawory do stosowania w kanalizacji bez fekaliów (klapy zamykane samoczynnie) i z fekaliami (klapy zamykane siłownikami).

Przeczytaj dodatkowo:
Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków się...

Budowa przydomowej oczyszczalnie ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Osadnik wstępny (gnilny) - pierwszy etap...

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Niezależnie od rodzaju wybranej przez...

Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.