| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny kanalizacyjny zawór zwrotny

Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny kanalizacyjny zawór zwrotny

Jednym z elementów instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem zwrotnym. Obie nazwy właściwie określają funkcję tego zaworu. Zasuwy burzowe: poradnik eksperta. Jaka jest jej rola? Ma zapobiegać przepływomwstecznym w czasie nasilonego przepływu ścieków w instalacji, co najczęściej ma miejsce podczas burzy z gwałtownymi opadami.

Autor: KARMAT

Do zabezpieczenia pojedynczych odbiorników przed cofaniem się ścieków na ich odpływach można zamontować małe zawory zwrotne.

Często zdarza się, że podczas gwałtownych opadów zalane zostają piwnice i garaże, które choć częściowo usytuowane są poniżej poziomu gruntu. Woda może się dostać do pomieszczeń np. przez nieszczelności w oknach czy bramie garażowej. Zdarza się jednak i tak, że woda na skutek przepływów wstecznych wypływa przez wpusty podłogowe w piwnicy czy garażu. Aby zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami, warto zamontować zasuwę burzową.

Sprawdź też: pompa do wody - jak poradzić sobie z zalaną piwnicą >>>

Co to jest zasuwa burzowa

Zasuwa burzowa (zawór zwrotny kanalizacji) to element składowy instalacji kanalizacyjnej. Działa jak normalny zawór zwrotny, na przykład stosowany w instalacjach wodociągowych. Zasuwy burzowe mają zapobiegać przepływom wstecznym w czasie nasilonego przepływu ścieków w instalacji, co najczęściej ma miejsce podczas burzy z gwałtownymi opadami.

Sprawdź też: ochrona domu podczas burzy >>>

Zasuwa burzowa: zapobieganie przepływom wstecznym

Przepływy wsteczne mogą się pojawić wtedy, gdy średnica rury kanalizacyjnej jest zbyt mała w stosunku do ilości odprowadzanych nią ścieków. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku podłączenia do sieci kanalizacyjnej zbyt wielu odbiorników (na przykład gdy podłączono ich więcej, niż było to zakładane w projekcie).

Podczas gwałtownych opadów, w wielu domach pojawiają się problemy powodowane wstecznymi przepływami. Duża ilość wody deszczowej w krótkim czasie spływająca do sieci kanalizacyjnej powoduje, że szybko stawała się ona niedrożna. Konsekwencją tego było zalewanie pomieszczeń piwnicznych wyposażonych we wpusty podłogowe lub inne podłączenia kanalizacyjne bez zasuw burzowych.

Aby ochronić instalację przed cofaniem się ścieków w razie gwałtownych opadów, blisko przejścia rury kanalizacyjnej przez ścianę fundamentową lub w studzience poza domem warto zamontować zasuwę burzową

Przepływy wsteczne mogą się pojawić z jeszcze bardziej prozaicznej przyczyny. Zwykła niedrożność rury kanalizacyjnej i jej zapchanie będą powodować przepływ wsteczny i skutek identyczny jak przy gwałtownych opadach.

Kanalizacyjny zawór zwrotny może się okazać pomocny także jako ochrona przed przedostawaniem się gryzoni (na przykład szczurów), rurami kanalizacyjnymi do budynku.

Zasuwy burzowe o średnicy ø 110 mm i większych umożliwiają zabezpieczenie całego budynku, a nawet osiedla.

ZDJĘCIE: Aby ochronić instalację przed cofaniem się ścieków w razie gwałtownych opadów, blisko przejścia rury kanalizacyjnej przez ścianę fundamentową lub w studzience poza domem warto zamontować zasuwę burzową - fot. materiały prasowe Kamrat

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Wpust podłogowy w piwnicy

Autor: Andrzej Szandomirski

Wpust podłogowy w garażu

Zasuwa burzowa montaż

Zasady stosowania zabezpieczeń przed zalaniem określono w obowiązującej normie PN-EN-13564 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – wymagania. Urządzenia takie montuje się na odcinkach poziomych kanalizacji. Może to być odcinek przykanalika – wówczas zasuwę burzową umieszcza się w studzience DN800 lub na poziomym odcinku kanalizacji wewnętrznej, przed wyjściem z budynku. Istnieje też możliwość montażu zaworów zwrotnych bezpośrednio na odpływach z pojedynczych odbiorników kanalizacyjnych, na przykład wpustów podłogowych czy natrysków usytuowanych poniżej poziomu zalewania.

Zamontowanie zaworu burzowego na głównej rurze kanalizacyjnej jest błędem, ponieważ w razie zadziałania zaworu zwrotnego i jednocześnie używania odbiorników kanalizacyjnych na piętrach powyżej dochodzi do wewnętrznego zalania pomieszczeń, które z założenia powinno się chronić.

Do zasuwy burzowej musi być swobodny dostęp. Urządzenie wymaga bowiem okresowej konserwacji i przeglądu.

Zawór zwrotny kanalizacja: rodzaje

Istnieją różne konstrukcje kanalizacyjnych zaworów zwrotnych:

  • zawory jedno- i dwuklapowe (zamykanie awaryjne);
  • zawory do stosowania w kanalizacji bez fekaliów (klapy zamykane samoczynnie) i z fekaliami (klapy zamykane siłownikami).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...