| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Instalacja elektryczna w łazience

Instalacja elektryczna w łazience

Tam, gdzie jest woda i prąd, trzeba być bardzo ostrożnym, dlatego przy instalowaniu osprzętu i urządzeń elektrycznych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Autor: Andrzej Szandomirski

W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne

Gniazda i łączniki

W łazience jest potrzebny osprzęt elektryczny: gniazda (do podłączenia urządzeń elektrycznych, które będą w niej używane – pralki, elektrycznego podgrzewacza wody, grzałki w grzejniku oraz w razie potrzeby mniejszego sprzętu – suszarki do włosów czy elektrycznej golarki) oraz łączniki (do włączania i wyłączania oświetlenia i wentylatora wyciągowego – jeśli jest). Wiedząc, co gdzie zostanie ustawione, można tak rozmieścić gniazda, aby nie trzeba było daleko ciągnąć kabli i by pozostawały one niewidoczne. Jednocześnie warto zadbać o łatwy dostęp do gniazd. Łączniki zwykle montuje się przy wejściu do łazienki – na zewnątrz. Jedynie przycisk uruchamiający dodatkowe oświetlenie lustra wygodniej jest umieścić blisko niego.
Urządzenia elektryczne instalowane w łazienkach wymagają zasilania jednofazowego. Wyjątkiem są elektryczne przepływowe podgrzewacze wody dużej mocy. Jeżeli chcemy taki zainstalować, sprawdźmy, czy nie trzeba go zasilać trójfazowo – jest do tego potrzebna specjalna instalacja.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

PAMIĘTAJ

Tam, gdzie jest woda i prąd, trzeba być bardzo ostrożnym, dlatego przy instalowaniu osprzętu i urządzeń elektrycznych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi łazienkę dzieli się umownie na trzy strefy. W strefie 0, 1 i 2 nie mogą być instalowane puszki, rozgałęźniki i łączniki. W strefie 0 można używać wyłącznie urządzeń zasilanych napięciem nie wyższym niż 12 V (źródło zasilania musi być umieszczone poza tą strefą) i w obudowie o stopniu ochrony IPX7 (na przykład golarki). W strefie 1 mogą być instalowane elektryczne podgrzewacze wody o stopniu ochrony co najmniej IPX5 – pokryte metalową siatką lub blachą objętą miejscowymi połączeniami wyrównawczymi. W strefie 2 dopuszcza się instalowanie elektrycznych podgrzewaczy wody oraz opraw oświetleniowych w obudowie II klasy ochronności. Muszą mieć one obudowy o stopniu ochrony co najmniej IPX4.
W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne. Można je instalować dopiero poza strefą 2, czyli w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny czy otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny natryskowej.
Niezbędne są też dodatkowe połączenia wyrównawcze – wszystkie metalowe urządzenia (wanna, brodzik, baterie, zawory, grzejniki, podgrzewacz wody) należy połączyć ze sobą i z główną szyną uziemiającą oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej jednożyłowym przewodem miedzianym o przekroju żyły 6 mm2. Połączenia wyrównawcze niezbędne są również w łazienkach, w których nie ma wyłączników lub gniazd wtykowych.

Oświetlenie łazienki

Każda łazienka nabierze charakteru dzięki ciekawemu oświetleniu. Dlatego też projekt oświetlenia łazienki to coraz częściej zadanie dla fachowca – stylisty. Zwykle nie wystarczy jedno źródło światła, lecz stosuje się kilka rodzajów, na przykład główne – na suficie, boczne – przy lustrze nad umywalką, przy wannie, na ścianie. Obecnie centralna lampa na suficie i kinkiety przy lustrze to dla wielu rozwiązanie zbyt banalne. Do lamusa odchodzą tradycyjne żarówki. Chętnie stosowane jest oświetlenie punktowe i montowane w suficie podwieszanym – lampki halogenowe. Ich liczbę i rozstawienie należy dopasować do wielkości i kształtu pomieszczenia. Mogą być włączane grupami. Ważne jest dobre oświetlenie lustra – może to być na przykład jedna lampka nad nim lub dwie umieszczone symetrycznie po obu stronach. Aby uatrakcyjnić łazienkę, można także zainstalować oświetlenie w podłodze lub obudowie wanny.
Rozmieszczając punkty świetlne i wybierając oprawy, warto pamiętać, że chętnie stosowane żarówki halogenowe bardzo się nagrzewają i w związku z tym nie można ich umieszczać bliżej niż 50 cm od oświetlanych przedmiotów. Te o obniżonym napięciu (12, 24 V) zasila prąd o większym natężeniu niż zwykłe żarówki na 230 V – trzeba to uwzględnić przy projektowaniu obwodów i zastosować grubsze kable. Ich odległość od transformatora jest ograniczona ze względu na spadki napięcia.
Warto rozważyć zastosowanie oświetlenia diodami LED, których większość ograniczeń nie dotyczy, bo mają bardzo małą moc. Nie nagrzewają się, nie są wrażliwe na spadki napięcia, a przede wszystkim pobierają bardzo mało energii.

ZDANIEM STYLISTY

Oświetlenie naturalne. Okno sprawia, że łazienka jest jasna i dobrze oświetlona. Mamy też możliwość jej wietrzenia. Jeśli łazienka zlokalizowana jest przy ścianie zewnętrznej, to planując generalny remont warto sprawdzić, czy możliwe będzie wstawienie tam okna.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna przyda się każdemu, ale nie zawsze jej zastosowanie jest jednakowo opłacalne.

Możliwości inteligentnego domu. Czym może...

Warto już w czasie budowy domu ułożyć dodatkową instalację elektryczną z myślą o wprowadzeniu w przyszłości...

Dobór łączników światła i gniazd elektrycznych:...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji...

Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...