| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » System centralnego odkurzania: dobrze zaplanowany

System centralnego odkurzania: dobrze zaplanowany

Wielu osobom wydaje się luksusowym zbytkiem. Jednak gdy dobrze poznamy jego zalety, okazuje się wartościowym urządzeniem. Nie tylko ułatwia sprzątanie, ale też pozwala to czynić bez hałasu i kurzu.

Centralne odkurzacze najczęściej montuje się w domach jednorodzinnych, choć można je już spotkać w mieszkaniach. Gwarantują wygodę podczas sprzątania, bo zamiast nosić po domu ciężki odkurzacz, można przemieszczać się po nim z długą i lekką rurą.

Nie ma plątaniny kabli, nie ma omijania odkurzaczem mebli. Nie ma również żadnego hałasu – bo ta część odkurzacza, która wykonuje najważniejszą pracę, czyli jednostka centralna, jest ukryta w pomieszczeniu gospodarczym. Zazwyczaj jest to piwnica lub garaż. I dlatego, choć taka jednostka ma często większą moc niż tradycyjny odkurzacz, nikomu w niczym nie przeszkadza. Bardzo ważną cechą centralnych odkurzaczy jest to, że dzięki nim domy alergików są naprawdę czyste.

Zobacz, dlaczego warto zainwestować w instalację centralnego odkurzania...

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: A. i M. Sterniccy

Sprzątanie trudno zaliczyć do zajęć przyjemnych. Warto więc zadbać o to, by było jak najmniej uciążliwe, na przykład wyposażając dom w dobrze zaplanowaną i starannie wykonaną instalację centralnego odkurzania.

System centralnego odkurzania

Jednostka centralna należy do systemu, który trzeba kupić u jednego producenta. Może ona mieć różną moc – od około 1200 do kilku tysięcy Wat. Dopasowuje się ją do metrażu domu, w którym ma być zainstalowana. Jedynym widocznym na co dzień elementem instalacji są zamontowane w pomieszczeniach gniazda wlotowe, zwane też gniazdami ssącymi. Z jednostką centralną oddaloną od części mieszkalnej są połączone siecią przewodów (rur) z PCW. W trakcie sprzątania podłącza się do nich wygodny i lekki wąż ssący ( najczęściej o długości 7,5 lub 9 m, rzadziej 11 m). Zasysane przez niego powietrze z kurzem zostaje przefiltrowane przez filtry cyklonowe oraz mikrowłókninę, a po oczyszczeniu odprowadzone na zewnątrz budynku.

Kiedy montować system centralnego odkurzania

Najwygodniej jest zdecydować się na montaż odkurzacza centralnego w trakcie budowy lub wykańczania domu. Najlepszym momentem jest ten, w którym układane są inne instalacje – wodna i elektryczna.

Koszt jednostki centralnej wydaje się spory – szczególnie podczas wykańczania domu, które jest zazwyczaj wielkim finansowym obciążeniem dla inwestorów. To czas nieprzewidzianych wydatków, dlatego instalację systemu można podzielić na dwa etapy.

W trakcie prac instalacyjnych można zdecydować się na niezbyt kosztowny zakup i montaż instalacji rur z PCW oraz gniazd ssących, a gdy sytuacja finansowa się ustabilizuje, kupić i zamontować jednostkę centralną wraz z akcesoriami.

Również mieszkańcy domów już użytkowanych mogą zainstalować system centralnego odkurzania. Oczywiście będzie to bardziej skomplikowane, dlatego prace najlepiej połączyć z remontem.

Autor: Aertecnica

Instalacja centralnego odkurzania jest wprawdzie bardziej kosztowna od zakupu tradycyjnego odkurzacza, ale wydatki można rozłożyć w czasie.

Planowanie instalacji centralnego odkurzania

Jednostkę centralną trzeba umieścić na możliwie najniższej kondygnacji (piwnica, garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze). Montuje się ją na wysokości przynajmniej 60 cm od poziomu podłogi, bo taka lokalizacja umożliwia łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci. Miejsce odprowadzenia zużytego powietrza trzeba zaplanować na wysokości przynajmniej 30 cm powyżej poziomu gruntu. Można też wylot powietrza włączyć do wolnego przewodu wentylacyjnego.

Sprawność całego systemu zależy w dużej mierze od dokładnego zaplanowania przebiegu rur z PCW – instalacja powinna być jak najprostsza i możliwie najkrótsza. Trójniki łączące poszczególne rury powinny być ułożone zgodnie z kierunkiem zasysania.

Sztywne rury z PCW rozprowadza się w budynku zarówno w pionach, jak i w poziomach do miejsc, w których montuje się gniazda ssące. System kształtek oraz rur z PCW ma średnicę 51 mm i jest rozmieszczony w ścianach, podłodze oraz na przykład w sufitach podwieszanych. Jest niewidoczny dla użytkownika, podobnie jak rury instalacji wodnej czy kanalizacyjnej.

System musi być zasilany elektrycznie, aby można było uruchomić odkurzacz, będąc w sprzątanym pomieszczeniu – automatycznie po włożeniu węża do gniazda lub za pomocą włącznika znajdującego się w uchwycie węża. Dla bezpieczeństwa osób posługujących się odkurzaczem instalacja elektryczna jest zasilana napięciem 12 V. Prowadzi się ją wzdłuż rur z PCW.

Gniazda ssące trzeba rozmieścić tak, aby operując wężem (zależnie od jego długości), można było łatwo dotrzeć do każdego miejsca w budynku. Należy też umiejscowić je tak, aby był do nich wygodny, niczym nie ograniczony dostęp.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
System centralnego odkurzania. Zasady działania i...

Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego składa...

Odkurzacz centralny - czysty dom bez alergii

Nowoczesne systemy odkurzaczy centralnych to urządzania przyjazne alergikom. Bez większego trudu usuną 100%...

Planowanie i montaż instalacji centralnego...

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przewidzieć już w trakcie budowy. Jednostkę centralną powinno...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać...

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane....